Декларація про гарантії безпеки для України — це зовсім іншого роду документ, де були враховані всі помилки Будапештського меморандуму 1994 року. Це зобов’язання, особливо, якщо вони ще проходять ратифікацію в Конгресі США. Єдине, що може стати на заваді, — внутрішні чвари в самих Сполучених Штатах. Про це сьогодні, 5 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керуючий партнер Національної антикризової групи, політолог і політтехнолог Тарас Загородній.
“Це все-таки не гарантії безпеки, це у нас так називають, це фактично гарантії допомоги Україні. Це не НАТО, але це абсолютно вже інше. По-перше, це — двосторонні договори з кожною країною і це великий плюс. Тому що будуть уже конкретно прописані, особливо зі США (для нас є ключовим), зобов’язання. Тобто це не меморандум, а міжнародний договір. Росіяни зреагували, коли був саміт НАТО у Вільнюсі, у них була дика істерика, коли США оголосили, що це буде. Тому що росіяни дуже реальні люди, вони все розуміють, що відбувається. Ламається їхня схема, за якою вони сподівалися, що після відходу Байдена прийде Трамп і все поміняє. А після підписання такого договору Трамп нічого змінити не зможе”, — сказав він.
За словами політолога, це фактично такий договір, як підписаний у США з Ізраїлем і Єгиптом, наприклад.
“Це безоплатна допомога, 3 млрд Ізраїлю дається, спільні розроблення ВПК тощо. Ба більше, це означає, що з усіма іншими країнами теж окремо підписується. США щось дається одне, Канадою інше, Британією третє, Польщею четверте, Фінляндією наступне тощо. 30 країн. На цьому етапі це просто гігантський прорив для України, це не Будапештський меморандум. Це зобов’язання безпеки за формулою “наша зброя — ваші солдати”. Це парасолька безпеки, яка дозволяє Україні накрити свою територію”, — каже Загородній.
На його думку, такі гарантії, як перехідний етап до НАТО — це дуже добре.
“Тому що у мене немає впевненості, що в НАТО все так добре, як нам описують. Тому що коли у тебе двосторонні відносини, у тебе зобов’язання, наприклад, зі США. У них є зобов’язання, вони мають допомогти, для цього не треба проводити жодних консультацій, зокрема з такою країною, як Угорщина. Або Польща підписує з Україною угоду і конкретні зобов’язання — немає бюрократичної надбудови, яка наразі ще не факт, що працює. Тому що в країнах Балтії теж велике питання після 24 лютого — а чи захистить їх НАТО? Тому, я вважаю, це потрібно, уся дипломатія над цим має працювати, це великий плюс, ми маємо на цьому сконцентруватися, тому що це реальний крок щодо відриву України від Росії”, — висловився політолог.
Загородній наголосив, що це реальний крок до розгортання парасольки безпеки, гарантії територіальної цілісності України.
“Тобто, оскільки саме приймання до НАТО поки що під питанням, поки що не розв’язане територіальне питання кордонів 1991 року, а гарантії безпеки — це гігантський прорив. Дає велику надію Україні. І росіян це вибішує ще найбільше. Тому що щодо вступу в НАТО вони ще не сильно турбуються, оскільки розуміють реалії: немає цілісності території, є Угорщина — їхній “Санчо Панса”, який допоможе заблокувати це питання, незрозуміла позиція Туреччини. А гарантії безпеки можуть бути тут і зараз, і це — конкретні зобов’язання, які жоден президент США змінити не зможе”, — резюмував політолог.
Зазначимо, влітку цього року країни G7 (“Великої сімки”) погодили декларацію про гарантії безпеки для України. До неї можуть приєднуватися всі країни, які поділяють зазначені принципи. Таких країн уже 30. Учора Україна провела перший раунд перемовин про гарантії безпеки з Євросоюзом. Ці гарантії передбачають допомогу Україні в захисті себе і запобіганні новій агресії, постачання зброї, підтримку в розвитку ОПК, навчання, співробітництво у сферах розвідки і кібербезпеки, технічну і фінансову підтримку тощо.
Нагадаємо, як заявив політолог Володимир Фесенко, перемовини про надання гарантій безпеки Україні вже тривають із низкою країн, що входять до НАТО. Напрацьовується каркас для майбутньої угоди.