Варіант гарантій безпеки для України на кшталт тих, які отримує Ізраїль, зараз обговорюють США та союзники, інформує FREEДОМ.
Ізраїль майже 50 років є найбільшим одержувачем щорічної американської допомоги у вигляді грантів і поставок військової техніки на пільгових умовах, пише The Washington Post. Ця підтримка прописана в десятирічних угодах і з кожним десятиліттям не зменшується, а зростає.
“Якщо у двотисячних роках це було в районі 30 млрд доларів на десятиліття, то з 2016 року був підписаний новий договір про 38 млрд доларів, відповідно щороку це 3,8 млрд доларів. Також ми знаємо про обмін розвідданими, про навчання солдатів, які проходить армія Ізраїлю під патронатом Сполучених Штатів Америки”, — зазначив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
Суть такого варіанту гарантій безпеки пояснив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.
“Йдеться про двосторонні безпекові зобов’язання з Україною в довгостроковій перспективі. Це означає, що Сполучені Штати будуть готові надати різні форми військової допомоги, розвідки та обміну інформацією, кіберпідтримки та інших форм матеріальної підтримки, щоб Україна могла захистити себе і стримати майбутню агресію”, — сказав Салліван на брифінгу в Лондоні 9 липня 2023 року.
Армія Ізраїлю домінує в повітрі, на морі та на суші. Для того, щоб українська армія наблизилася до цих стандартів, потрібен час і чималі кошти.
“Якщо співпраця Сполучених Штатів з Ізраїлем тягнеться мало не 50 років, то в плані України ми розуміємо короткостроковість гарантій, які будуть надані Сполученими Штатами та іншими державами. І тому навіть у їхніх інтересах помістити нас під загальну парасольку 5 статті Вашингтонського договору НАТО, оскільки ми розуміємо, що питання фінансування, яке буде необхідне для української армії, — це більш масштабні суми, ніж те, що виділяється Ізраїлю”, — зазначив Чаленко.
Київ неодноразово заявляв, що сприймає будь-який формат гарантій безпеки, відмінний від повноправного членства в НАТО, виключно як напівзахід, необхідний у перехідний період — до набуття Україною членства в Альянсі.
“Найімовірніше, насправді ніякої “ізраїльської” моделі для України не вийде. Потрібно буде розробити якусь особливу “українську” модель. І знову-таки потрібно зазначити, і на цьому неодноразово наголошував президент України Зеленський, що насправді кінцева мета України — це вступ до НАТО. Навіть якщо не зараз і не завтра, зрештою ми маємо бути членом НАТО й це буде найкращою гарантією безпеки для України”, — сказав експерт з міжнародної політики Петро Олещук.
В основі гарантій і довгострокової підтримки України може бути військова допомога в будівництві Збройних сил, вважають експерти. А фундаментом такої підтримки мають бути фінансові гарантії на довгостроковий або середньостроковий період. При цьому, гарантії безпеки від союзників можуть містити різні компоненти. Там мають бути і санкції, і зброя, фінанси, ППО, літаки, вважає президент України. І ці гарантії потрібні будуть тільки на шляху до НАТО, наголосив Володимир Зеленський.
Читайте також: Ізраїльський формат гарантій безпеки надасть тривалу підтримку України, — Грабський