Гаага для Путіна: візит Зеленського до Нідерландів прокоментували експерти

Ілюстративне фото: pixabay.com

Президент України Володимир Зеленський у зверненні до представників громадськості, політичних та експертних кіл Нідерландів та міжнародних інститутів, розміщених у Гаазі, зазначив, що “всім хочеться побачити у Гаазі іншого Володимира”. Цей меседж важливий не сам собою. Головне — відгук на нього. І Україна отримала його і від Нідерландів, і від інших держав Північної Європи, з лідерами яких зустрічався глава Української держави. Однак цей меседж був насамперед адресований США та деяким іншим країнам, які виступають за створення трибуналу у рамках української судової системи. Такі оцінки в ефірі телеканалу FREEДОМ висловили доктор політичних наук Ігор Петренко та адвокат Юрій Білоус.

Петренко наголосив, що лідери Північної Європи чітко говорять про те, що РФ має відповісти за злочини, які вчиняє проти України. Також підтримується меседж Зеленського про те, що спеціальний трибунал немає бути гібридним.

“Президент Зеленський сказав, що, безумовно, спеціалізований трибунал це те, до чого ми рухаємось, це було б найправильніше. І цей меседж знайшов відгук у партнерів. Вони говорили про те, що підтримуватимуть Україну в усіх аспектах і, зокрема, щодо відновлення справедливості. Дуже важливо, що нідерландська сторона згадала ситуацію з МН-17, сказала, що це точка відліку тієї несправедливості, тих злочинів, які чинить Російська Федерація… Дуже важливий цей фідбек, який ми отримали від наших партнерів про те, що вони дивляться з нами в один бік… і готові працювати у цьому напрямі стільки, скільки потрібно для відповідного результату”, — прокоментував доктор політичних наук.

У той же час, на думку Білоуса, меседж Зеленського про неприпустимість гібридного трибуналу та гібридної справедливості був адресований насамперед США та тим країнам, які виступають за ідею “вбудовування” спецтрибуналу до судової системи України.

“Нагадаю, спецтрибунал за злочини агресії — це той суд, який має бути створений для того, щоб засудити Путіна та його команду з 10-15-20 осіб за підготовку, початок та ведення війни проти нашої країни. Спеціальний трибунал має бути створено для того, щоб судити конкретно саме за злочин агресії… Його сьогодні підтримують 36 країн. Коаліція постійно зростає”, — зазначив він, додавши, що Сполучені Штати мають внутрішні резони підтримувати не міжнародний спецтрибунал, а трибунал у рамках судової системи України.

Однак, на переконання юриста, подібний трибунал, навіть із міжнародними елементами, не позбавить Путіна та інших розпалювачів війни імунітету, а значить не зробить покарання невідворотним і не стане на заваді повторенню подібних сценаріїв.

“Президент Зеленський у Гаазі цей меседж відправив саме тим, хто думає, що я начебто і туди, і сюди. Ні, нас цікавить саме спеціальний трибунал, ніякий не гібридний, ніякий не вбудований до української системи, а саме спеціальний трибунал за злочин агресії. Ось куди він послав меседж. І ми, наша країна, дуже чітко стоїмо на цій позиції. Дуже чітко, красиво, з його [Зеленського] вуст пролунало, коли він сказав, що гібридний трибунал, по суті, це гібридна справедливість. Гібридний трибунал не розв’яже проблему імунітету та належного покарання, а також належного повідомлення для всього світу на майбутнє”, — наголосив Юрій Білоус.

Нагадаємо, у четвер, 4 травня, Нідерланди та Бельгія заявили про свою підтримку України, схвалили ідею надати Україні дорожню карту переходу на стандарти НАТО, підтримали українську формулу миру, а також домовилися посилювати санкційний тиск на Росію. Такими є перші результати візиту президента України Володимира Зеленського до Нідерландів. Український лідер відвідав цю країну напередодні річниці визволення Європи від нацизму. Під час візиту було обговорено передачу активів Росії Україні, постачання нових видів зброї, членство в НАТО та ЄС, суд над президентом Росії Володимиром Путіним.

Прямий ефір