Гаага чекає на російських генералів — подробиці (ВІДЕО)

Сергій Кобилаш і Віктор Соколов. Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Кожен російський командир, який наказує завдавати ударів по цивільних людях та об’єктах критичної інфраструктури, має знати, що справедливість настане. Так президент України Володимир Зеленський прокоментував видачу Міжнародним кримінальним судом (МКС) ордерів на арешт російських генералів Сергія Кобилаша та Віктора Соколова, інформує FREEДОМ.

Зиму 2022-2023 років вважають найскладнішою в історії незалежної України. Для українців вона пов’язана з плановими, екстреними та аварійними відключеннями світла, шумом генераторів, пунктами обігріву та регулярними російськими обстрілами.

Після 10 жовтня 2022 року російська армія завдавала масованих ударів по об’єктах критичної інфраструктури України. З осені 2022-го до весни 2023-го Росія випустила по території України 850 крилатих ракет різних типів, балістичні ракети та сотні безпілотників. Серед тих, хто віддавав злочинні накази, були командувач дальньої авіації повітряно-космічних сил Росії Сергій Кобилаш й командувач Чорноморського флоту Росії Віктор Соколов.

“Двоє підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, завдані підпорядкованими їм силами по українській електроенергетичній інфраструктурі в період щонайменше з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року. Є розумні підстави вважати, що ймовірні удари були спрямовані проти цивільних об’єктів”, — ідеться в повідомленні на сайті Міжнародного кримінального суду (МКС).

5 березня МКС видав ордери на арешт Кобилаша і Соколова. Російських командувачів звинувачують у скоєнні воєнних злочинів. Крім того, це перший випадок, коли російських військових підозрюють у скоєнні злочину проти людяності та “інших нелюдських діянь, що спричинили великі страждання”.

“Це потребувало багатьох місяців наполегливої роботи прокурорів, слідчих, різних українських відомств, які надали Офісу прокурора МКС сотні доказів й величезний обсяг інформації. І ми досягли ще однієї віхи у забезпеченні правосуддя заради всіх жертв та постраждалих у цій війні”, — сказав генеральний прокурор України Андрій Костін.

У коментарі російським засобам масової пропаганди прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Росія не визнає рішення Міжнародного кримінального суду. Москва підписала Римський статут 2000 року, але не ратифікувала угоду. РФ відмовилася від свого підпису одразу після того, як суд опублікував звіт, у якому анексію Росією Криму кваліфікують як окупацію. Попри це, варто Кобилашу й Соколову виїхати з Росії, правоохоронці 123 країн світу зобов’язані відправити їх до Гааги.

“Це вже друге рішення Міжнародного кримінально суду щодо російських воєнних злочинців. Обидва стосуються вищого військово-політичного керівництва Росії. За кожен злочин, скоєний в Україні, Росія відповідатиме і на полі бою, і в міжнародному трибуналі. Такі злочини не мають строку давності”, — написав голова Служби безпеки України Василь Малюк у Telegram.

Кобилашу та Соколову про підозру повідомила й Служба безпеки України. Командувача дальньої авіації повітряно-космічних сил Росії підозрюють у веденні агресивної війни та посяганні на територіальну цілісність України. СБУ вважає, що саме за наказом Кобилаша російська армія завдає масованих ударів по житлових будинках і лікарнях. Командувача Чорноморського флоту Росії Соколова підозрюють одразу за трьома статтями: порушення законів і звичаїв війни, посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, а також планування, підготовка, розв’язування і ведення агресивної війни.

Читайте також: Ордери МКС на арешт двох військових командирів РФ: особливості міжнародного правосуддя обговорили експерти

Нагадаємо, Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт російських генералів Сергія Кобилаша та Віктора Соколова. Їх підозрюють у злочинах, скоєних в Україні щонайменше з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023-го.

Прямий ефір