ФСБ переслідує та допитує потенційних призовників напередодні другої хвилі мобілізації (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

З 1 квітня в Росії розпочався весняний призов на строкову службу в армію. Британська розвідка повідомила, що російське Міністерство оборони до 15 липня планує призвати на військову службу 147 тис. осіб, а до кінця 2023 року Кремль хоче рекрутувати 400 тис. осіб. Російська влада винаходить нові методи вербування і збирає інформацію про потенційних рекрутів, щоб виконати план, інформує FREEДОМ.

За інформацією російського видання “Важные истории”, Федеральна служба безпеки (ФСБ) допитує росіян, які виїхали з країни в пік мобілізації, а потім повернулися.

Співробітники управління ФСБ в Омській області викликають на допити чоловіків, які після оголошення про мобілізацію виїхали з країни, а тепер повернулися. Співрозмовник видання “Важные истории” розповів, що приїхав до Росії місяць тому після того, як закінчився термін дії його туристичної візи. Нещодавно чоловікові зателефонували з невідомого номера і запросили на бесіду. 

“Діалог був приблизно такий: “Здрастуйте, чи не могли б ви підійти до нас завтра за адресою, нам потрібно вас опитати, чому ви нещодавно виїжджали за кордон”, — поділився росіянин на правах анонімності.  

Журналісти “Важных историй” з’ясували, що їхньому співрозмовнику телефонували з міського управління ФСБ. Співробітник Федеральної служби безпеки прокоментував ситуацію так:

“Просто потрібно опитати. Звичайне опитування. Навіть не допит. Поговоримо, протокол опитування складемо, спокійно підете додому. Наша робота така”, — повідомив співробітник російської служби безпеки.

Практика виклику в ФСБ росіян, які повернулися з-за кордону, поки що не має масового характеру, кажуть правозахисники. Однак уже є кілька випадків таких допитів просто на кордоні. Здебільшого, вимагають показати телефон і відповісти на низку запитань. Серед них інформація про іноземні рахунки та дозвіл на проживання за кордоном. 

“Думаю, це просто психологічний тиск поки що, на цей час. Адже нікого примусово поки що не доставляли. Ніхто на ці бесіди не погоджувався. Цих громадян, які прибули з-за кордону і уникли мобілізації, кілька сотень тисяч — 400 або 500 тис. — ну як їх усіх тягати у ФСБ? Ну, ось трошки на них потиснуть, щоб боялися і наступного разу не намагалися втекти”, — зазначив російський юрист Ілля Шаблінський.

А тікати є від чого. Кремль планує цього року набрати до 400 тис. призовників. Регіональні чиновники отримали квоти на набір і щосили розсилають повістки. 

“Цей процес триває. І в рамках прихованої мобілізації щомісяця “рашистам” вдається близько 20 тис. осіб мобілізувати. Додатково також готуються нові мобілізаційні заходи”, — представник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МОУ) Андрій Юсов. 

У Росії знаходять нові методи для вербування. Тепер потенційним мобілізованим і строковикам повістки вручатимуть не тільки традиційним способом з рук у руки. Влада Володимирської області відзвітувала, що під час весняного сезону “полювання на призовників” використовуватиме портал Державних послуг. Тобто повістки приходитимуть росіянам просто на смартфон.

“В осінній призов на військову службу вирушили понад 1 тис. жителів, регіон повністю виконав поставлене завдання. Система оповіщення призовників через портал “Держпослуг” поки що працюватиме в тестовому режимі. Паперові повістки зберігаються”, — з повідомлення уряду Володимирської області.

На думку західних чиновників, Кремль віддає перевагу прихованій мобілізації. Бо побоюється протестних реакцій усередині країни. 

“Росія прагне набрати військовослужбовців не тільки для конфлікту в Україні, а й для нових формувань, які будуть розміщені на кордоні з НАТО — Фінляндією. Як вони це зроблять, поки незрозуміло. Однак той факт, що вони не розпочали другу хвилю мобілізації, вказує на те, що вони мають певні побоювання з цього приводу”, — повідомило анонімне джерело в коментарі для CNN.

Поки ж на вулицях російських міст триває агресивна рекламна кампанія. “Сибирь. Реалії” опублікувало зразки зовнішньої реклами із закликами йти служити в армію або в приватні військові компанії (ПВК) усюди — на білбордах і дверях алкомаркетів. 

У Хабаровську за допомогою вуличної реклами закликають на службу за контрактом із “захмарною” для регіону Росії зарплатою.  

У Кемерово на електронних рекламних щитах одразу після цитати Путіна про так звану “спецоперацію” показують ролик зі словами — “Мир в єдності”, а потім — заклик вступати до мобілізаційного резерву.

В Новосибірську пропонують вступати до такого собі “Російського університету спецпризначенців” — він розташований у чеченському Гудермесі. До речі, створив цей університет доктор наук і професор Рамзан Кадиров.

Плакати з портретами загиблих військових за останній час стали звичною частиною російського міського пейзажу, а перемежовують їх рекламними роликами із закликом вступати до Росгвардії. Також на пропагандистських плакатах фігурують учасники Другої світової війни.

Читайте також: Понад 100 звернень щодо добровільної здачі в полон за добу: спікер “Хочу жити” заявив про сплеск інтересу росіян до проєкту

Нагадаємо, в Україні діє офіційний проєкт “Хочу жити”, у межах якого Україна пропонує російським кадровим військовим, мобілізованим громадянам Російської Федерації, а також мешканцям тимчасово окупованих територій України, які були насильно призвані до армії РФ, добровільно здатися в полон. Цей офіційний проєкт, який верифікований Міністерством оборони України, є реальним шансом залишитися живим для всіх тих, кого путінський режим мобілізував на війну з Україною, хто не бажає виконувати злочинні накази військового керівництва, не хоче брати участь у кривавій м’ясорубці. Усім, хто здався в полон, гарантовано:

  • дотримання Женевських конвенцій;
  • триразове харчування;
  • медичне обслуговування;
  • юридичне супроводження з боку міжнародних організацій;
  • регулярний зв’язок із рідними;
  • можливість обміну на військовослужбовців ЗСУ, що у полоні Російської Федерації (якщо таке бажання виявить російський військовополонений).

Читайте також: Темпи мобілізації в національних республіках показали імперську політику Росії, — член Конгресу ойрат-калмицького народу

Прямий ефір