Фріки на виборах: шанси Ігоря Гіркіна стати кандидатом у президенти РФ обговорили експерти

Ігор Гіркін (Стрєлков) у суді Москви. Фото: РІА Новости

Президентські вибори в РФ мають відбутися в березні 2024 року. Наразі чинний президент Володимир Путін офіційно не заявив про свою участь у передвиборчих перегонах. Але очевидно, що саме він вкотре стане очільником країни-агресора. Незручних кандидатів Кремль просто не допустить, вважають політологи.

Які вибори, такі й кандидати

Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков відповів на запитання, яким має бути майбутній президент РФ. 

“Таким самим. Або іншим, але таким самим”, — сказав Пєсков.

Також він нагадав, що Путін поки офіційно не оголошував про свій намір балотуватися на виборах у 2024 році. 

“Але я щиро хочу вірити, що він це зробить. Я не сумніваюся, що він переможе на виборах, не сумніваюся, що він далі буде нашим президентом. А там видно буде”, — сказав Дмитро Пєсков. 

Тим часом російський терорист, колишній офіцер ФСБ Ігор Гіркін (Стрєлков) прямо із СІЗО, куди його посадили за критику Путіна, оголосив про свій намір стати кандидатом на майбутніх президентських виборах. Відповідний лист Гіркіна оприлюднив його соратник Олег Нельзін, співголова “Русского движения За Стрелкова”. 

У своєму листі Ігор Гіркін дав вказівку розгорнути штаб зі збору підписів і попросив підтримки у різних політичних і громадських організацій. 

Гіркін-Стрєлков має багатий досвід ведення бойових операцій не тільки в Україні. Він також воював у Боснії та Придністров’ї. Після невдалої “політичної кар’єри” при угрупованні “ДНР” Гіркін ще щонайменше один раз намагався повернутися на фронт в Україну, однак російському військовому керівництву він більше не потрібен як керівник бойових загонів. 

Навесні 2023 року, будучи в РФ, він оголосив про створення “Клубу розсерджених патріотів” (КРП). Головою призначили Павла Губарєва, відомого тим, що 2014 року оголосив себе “губернатором” Донецької області. КРП не встигла стати політичною силою в РФ — ні Губарєву, ні Стрєлкову в РФ не раді. Однак саме від імені “Клубу розсерджених патріотів” Стрєлков, поки був на волі, висловлював критику на адресу Путіна. 

2019 року Нідерланди оголосили Гіркіна в міжнародний розшук як особу, причетну до збиття “Боїнга” MH-17 у небі над Донбасом. Також його розшукує прокуратура України у справі про порушення законів і звичаїв війни. 

У листопаді 2022 року в Гаазі Гіркіну заочно оголосили вирок у справі MH17: його і ще кількох бойовиків угруповання “ДНР” заочно засудили до довічного ув’язнення. У Росії заявили, що не видадуть Нідерландам Гіркіна. Однак уже влітку 2023 року Стрєлкова вважають у Кремлі небезпечною опозиційною силою, що загрожує режиму Путіна. 

Ігор Гіркін перебуває під арештом, його обвинувачують в екстремізмі за публікації в соціальних мережах із критикою російського військово-політичного керівництва (ч. 2 ст. 280 КК РФ). Статус обвинуваченого не може перешкодити Гіркіну бути кандидатом, але якщо йому винесуть вирок, він не зможе балотуватися на виборах.

Думки експертів

Які шанси в опального бойовика, ідеолога “Новоросії”, колишнього російського силовика Ігоря Гіркіна бути зареєстрованим кандидатом на президентських виборах у Росії? Чи можуть у РФ допустити до участі у виборах антивоєнних кандидатів? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Олег Лісний, політолог;
  • Ольга Курносова, політична аналітикиня;
  • Дмитро Гудков, російський опозиційний політик. 

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Путіну потрібен уявний конкурент на виборах

— Кремль чітко пояснив російському суспільству, що все буде так, як було, а може, навіть гірше. Президент і його погляди не будуть змінюватися. Життя в росіян не змінюватиметься на краще, воно буде в заручниках у цього “царя”. 

Якби Ігор Гіркін хотів дійсно спробувати піти на президентські вибори, він би, напевно, не прокинувся наступного ранку. Перебуваючи в зоні несвободи і повної залежності від тюремника, нереально бути опозиціонером у Росії. 

Гіркіна, найімовірніше, виводять для того, щоб продемонструвати народу Росії, що є якась альтернатива Путіну. Але я, чесно кажучи, не розумію для чого потрібна така демонстрація. 

Свої афери Путін хоче замаскувати за діями, які проходять нібито в рамках закону. Він же не може вийти на вибори як єдиний кандидат. Путіну потрібен конкурент. 

Гіркін повністю залежний від спецслужб, тому він дуже зручний конкурент, якого Путін зможе легко перемогти. 

У чинного президента РФ, ймовірно, буде не військова, а антизахідна риторика. На фронті немає успіхів. Тому буде філософія обложеної фортеці, яку може захистити тільки Путін. 

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Незручного кандидата на вибори в Росії не допустять

— Так звані “вибори”, які плануються в березні 2024 року в Росії, — це така собі електронна процедура для підтвердження повноважень Володимира Путіна. У Росії сьогодні відсутня публічна політика, немає вільних ЗМІ та опозиційних партій. Ми не можемо говорити ні про які вибори, тому що немає незалежних спостерігачів. 

Випадковий кандидат не може з’явитися в бюлетені без схвалення Кремля. Його знесуть ще на етапі висунення. Самовисуванцю потрібні збори з 500 осіб, які його підтримують. 

У випадку з Гіркіним усе дуже просто — йому вже висунули обвинувачення. Слідство закінчилося і його справу в будь-який момент можуть передати до суду. Щойно суд винесе вирок — Гіркін не зможе балотуватися на президентських виборах. 

Путіну Гіркін абсолютно не потрібен. Він може замкнути на себе якусь кількість подібних патріотів, але не того, хто так його критикує. Був уже один критик – загиблий глава приватної військової компанії “Вагнер” Євген Пригожин. Гіркін поки що сидить у СІЗО. Але зрозуміло одне — ніхто його ні на які вибори не допустить. 

Гіркіна не зареєструють як кандидата. Один тільки збір підписів дуже проблематичний зараз. Якщо кандидат висувається від непарламентської партії, то йому потрібно зібрати 100 тисяч підписів. 

На горизонті немає жодних інших кандидатів, крім чинного президента. Та й Путіну не потрібен наступник. Диктатори дуже рідко йдуть добровільно від влади. Путін сидітиме у своєму кріслі, поки його звідти не приберуть. 

Зручним кандидатом для видимості конкуренції може бути [керівник російської політичної партії “Яблоко”] Григорій Явлінський. На минулих виборах він набрав менше ніж 1%. Він виступає проти війни. І ось Кремль потім скаже: дивіться, як мало набрав Явлінський – 0,5%. Ось скільки насправді росіян проти війни – менше 1%. 

Кремлю потрібно кілька антивоєнних кандидатів, щоб “розпорошити” голоси. Інакше всі, хто проти війни, підуть голосувати за одного. А Путіну це не потрібно. 

ДМИТРО ГУДКОВ: На тлі інших Путін має здаватися серйозним і сильним кандидатом

— Ігор Стрєлков заявив про свій намір балотуватися на президентських виборах, щоб його не забули. Бо колись його вважали мало не головним опонентом Путіна. А коли Гіркіна посадили — вийшли приблизно 30 людей на його захист. Потім він зник з інформаційного простору. 

Для будь-якої людини, яка перебуває за гратами, важливо, щоб не було забуття. Тому це всього лише такий піар-трюк. Звісно, до жодних виборів його не допустять, але зате хоч зайвий раз про себе нагадає.  

Гіркіна не зареєструють, тому що він сидить за статтею, яка не передбачає допуску до участі у виборах. Тож це всього лише спроба нагадати про себе, не більше того. До кінця січня вся ця піар-кампанія закінчиться. 

Я думаю, що до участі у виборах допустять 4-5 кандидатів — Путіна і кількох людей із числа депутатів, можливо, представників парламентських партій. Припустімо, [голова Комуністичної партії РФ] Геннадій Зюганов, хтось від ЛДПР, можливо, ще який-небудь фрік. 

Напевно, нас відволіче який-небудь Микита Джигурда (російський актор, — ред.), який галасливо спробує зареєструватися, але не буде допущений. На їхньому тлі Путін має здаватися серйозним, сильним кандидатом. Але жодних сюрпризів бути не може.  

Я не вірю, що будь-кого з антивоєнний кандидатів допустять до участі у виборах. Навіть якщо їх допустять, то жодного доступу до телебачення у них не буде. 

Не буде жодних виборів у класичному розумінні. Це все фарс. Але це не означає, що у виборах не потрібно брати участь. Їх потрібно використовувати для того, щоб завдати удару по путінській легітимності. Але “рахунок на табло”, у принципі, вже відомий. 

Читайте також: Росію без Путіна готують до децентралізації за українським зразком: про роботу IV З’їзду російської опозиції розповів Пономарьов

Прямий ефір