Кремль не шкодує грошей на пропаганду — на ці цілі йдуть мільярди доларів. Російські телеканали працюють у 160 країнах зі 195, що існує на планеті, інформує UA.
Маніпуляції, брехня та спотворення інформації — це фірмовий стиль кремлівської пропаганди. Найбільше його відчувають країни Балтії.
“У нас у Латвії так зване російськомовне населення — близько 30%, і ось ці російські телеканали колись набирали, скажімо так, 25% аудиторії”, — каже латвійський журналіст, письменник Імантс Лієпіньш.
А литовський журналіст Аудрюс Сяурусявічус розповів, що, на жаль, російські телеканали були дуже популярними у Литві.
“На російськомовне населення, звичайно, вони впливали. І навіть можна почути, що повторюють ці наративи, як з телевізора”, — зазначив він.
Кремлівське зомбування відчувається і в Німеччині: у кабельних мережах практично всі російські телеканали.
“Російськомовні іммігранти — досить велика кількість людей, які вірять у цю російську інтерпретацію того, що там відбувається, в “спецоперацію”, в нацизм в Україні”, — пояснює німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру дослідження Східної Європи Андреас Умланд.
Але українському уряду вдалося переконати європейських колег внести заборону російських телеканалів у шостий пакет санкцій.
“Було заборонено RT, “Супутник +”, “РТР”, “РТР Планета”, “ТВ центр”. У наступному пакеті санкцій ми з нашими колегами міністрами пропонуватимемо й інші канали: “Перший”, “НТВ”, — заявив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Ще один інформаційний удар по російській пропаганді — запуск проєкту FreeДОМ, який виходить в ефір на телеканалі UATV. Він транслюється у 60 країнах світу в кабельних мережах. А ще YouTube, соцмережі — охоплення величезні!
“Надзвичайно важливо працювати, надавати альтернативну точку зору. У росіян же все просто, у них іншої точки зору немає. А це російською зрозумілою мовою інформація про те, що насправді відбувається насамперед в Україні та навколо України. Ніхто більше надавати стільки інформації з України російською мовою не може”, — сказав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
24 години 7 разів на тиждень. Мовлення нонстоп. Точність, перевірені факти. Інформація з перших вуст, із зони бойових дій. І коментарі експертів зі світовими іменами.
“Образно кажучи, проєкт FreeДОМ — це таке українське іномовлення російською мовою, його мета — доносити правду про події в Україні та навколо неї”, — вважає телеведучий “Україна 24” Євген Кисельов.
FreeДОМ — державний проєкт. Він виходить за підтримки президента України, а також Міністерства культури та інформаційної політики України. Провідні українські телеканали поєднали зусилля, щоб протистояти російській пропаганді.
“Слава Богу, що ви робите цю програму російською мовою, щоб люди, які це бачать і в Росії, і в російськомовних регіонах могли чути інформацію про реальну ситуацію”, — сказала офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.
Потенційна аудиторія FreeДОМ — 270 млн глядачів. Саме стільки у світі знають чи говорять російською.
“Мільйони людей у Росії насамперед потрапили в якусь паралельну реальність, створену російською пропагандою. Ми робимо це для того, щоб розповідати цим людям правду, що насправді відбувається”, — зазначив телеведучий Inter Media Group Андрій Данилевич.
За чотири місяці мовлення тільки в YouTube та соцмережах кількість переглядів програм FreeДОМ — понад 1,6 млрд.
“Якщо тебе цькують російською — то протиотрута теж має бути російською. Ми бачимо, що дуже класно, що цільова аудиторія, яка дивиться, — від 40 до 70% — це Російська Федерація. Це круто”, — сказала генеральна директорка ДП “МПІУ” Юлія Островська.
Телеведучий “1+1 Медіа” Володимир Рабчун вважає телепроєкт FreeДОМ протидією російській пропаганді.
“Річ у тому, що такого проєкту не існувало. І він мав з’явитися. І ми розуміємо, що є запит на таку інформацію. Ми можемо це зрозуміти за кількістю переглядів”, — зазначив він.
Називати речі своїми іменами: перемоги — перемогами, поразки — поразками. Не маніпулюючи словами, не обманюючи свого глядача. Це все — про FreeДОМ. І головне, показувати те, що ніколи не розповість російський телевізор.
“Я впевнений, що в такій війні, та й у будь-якій війні, неможливо здобути перемогу тільки на полі бою. Ми зараз переможемо, дай Боже, нашого ворога на полі бою, але оскільки тут нічого не зміниться, у тих матерів, жінок, покоління, які підростають, мине час — 5-10-15 років, і вони знову рушать на нас… Тому тут боротьба з ворогом має бути комплексною”, — висловив думку телеведучий Starlight Media Сергій Єрьоменко.
Росія вже намагається заблокувати трансляцію проєкту FreeДОМ. Кібератаки – одна за одною. А це означає, що FreeДОМ вже досяг своєї мети. Він змушує російськомовну аудиторію сумніватися в тому, що розповідає кремлівський телевізор, і бачити реальну картину подій, а не вигадану хворим на уяву Кремля.