FREEДOM — ефективний помічник української армії та якісний продукт замість Russia Today

Олексій Мацука. Колаж: uatv.ua

Шеф-редактор телеканалу FREEДOM Олексій Мацука пояснив принципи роботи каналу українського іноземного мовлення різними мовами. Він розповів, як український телеканал, який мовить, зокрема російською, став джерелом інформації замість пропаганди російського телеканалу Russia Today (“Раша Тудей”) — саме ним Москва просуває загарбницькі ідеї за кордоном. Мацука пояснив важливість запровадження принципів медіаграмотності в Росії навіть в умовах повної диктатури і як допомагає канал іншомовлення.

— Чому так довго світ терпів існування “Раша Тудей”? І навіть зараз, коли на цьому каналі людиноненависницькі тези звучать, він продовжує мовити.

— Так, мовить, причому досить упевнено у країнах ООН, які голосують проти проектів резолюцій на підтримку України. Це все комплексна російська система іншомовлення та його впливу. Наприклад, для підтримки політики агресії проти України, проти Європейського Союзу у таких країнах дозволяють працювати “Раша Тудей”.

Історія щодо визначення понять “журналістика” та “пропаганда” триває з 2014 року. Я був учасником багатьох дискусійних панелей, різних зустрічей, форматів, у тому числі на майданчиках ОБСЄ, де шукали обґрунтування — чому ж західні країни мають закривати чи блокувати “Раша Тудей” та подібні медіа? І лише коли побачили Київ, що горить, і розбомблені українські міста, раптом когось у Європі осяяло, що, може, і справді, цими каналами поширюється дезінформація, і ми таким чином програємо оборону європейської держави, яка прагне стати частиною Європейського Союзу.

Я думаю, що багато що змінилося після того, коли органи, які регулюють медійні ринки європейських країн або тієї ж Великобританії, відреагували відповідними заборонами російського іншомовлення.

Зараз головне для нас і для нашого з вами каналу — зруйнувати монополію та приватизацію російської мови та новин російською, яку влаштувала Росія у всьому світі.

Запит на російськомовний контент має аудиторія. Але російська федеральна система медіапокриття існувала багато років раніше і, на жаль, Європейський Союз ігнорував наші з вами рекомендації щодо обмеження впливу цього монстра. Тепер Україна має самостійно вибудовувати по суті переналаштовувати весь медіаринок. Але нічого, я думаю, ми з цим самі впораємося.

— Чи достатній урок отримав світ у результаті дій таких каналів, як “Раша Тудей”?

— Україна стала на шлях розвитку медіаграмотності свого населення із 2015 року. Міністерство освіти України почало впроваджувати стандарти медіаграмотності не просто як окремий курс у школах, а, наприклад, на уроках історії. Зараз у росіян є маніпулятивна інтерпретація тих же подій Другої світової війни. Тому їм потрібно обов’язково вказувати, що є таке поняття як медіаграмотність, де могли використовуватися інтерпретації тієї чи іншої події різними політичними силами чи геополітичними гравцями.

Якби, наприклад, ці події відбувалися у 70-х роках, я не знаю, як би реагувало українське суспільство на подібні речі. Але зараз є можливість пройти медіаграмотність як курс і в Україні, і в країнах ЄС, і Британії, і США. Поколінням, які навчаються, легше розібратися з тим, як такі жорсткі, агресивні маніпуляції, політично заангажовані речі впроваджуються такими політиками, як Путін, наприклад, або його помічниками, такими як Сурков. Ви ж пам’ятаєте, Путін дві години говорив про свої інтерпретації історичного контексту? Це все було схоже на те, що він прочитав історичну літературу, яка в реальній школі, де наука — основа освітнього процесу — вказала б на його низький рівень медіаграмотності.

Ми готові ділитися з населенням Росії в майбутньому, коли вони позбудуться диктатури, напрацювання міністерства освіти України.

Я думаю, що в Росії переглянуть свої підручники з історії, які мають бути засновані на науковій базі, а не на художньо-літературній белетристиці, яку, мабуть, заради розваги на пляжі колись читав Володимир Путін. Я вважаю, що в майбутньому російське населення пройде курс медіаграмотності.

— Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов раніше сказав про розширення кількості мов, якими працюватиме іномовлення. Чи можна дізнатися про це більше?

— Іншомовлення в Росії — це “Раша тудей” — канал, який працює за кордоном. Кожна країна має такі канали інформування. У нашої країни це був канал UATV, зараз це ми з вами, це телеканал FREEДOM. Символічне слово, гадаю, для всіх нас і для нашої аудиторії — “свобода”, яка загалом відображає сьогоднішню Україну та все, що відбувається.

Олексій Данилов висловив абсолютно логічну та послідовну думку розвитку українського іншомовлення, серед цілей якого є збільшення кількості мовних версій. І одна з перших пріоритетних — це, звичайно, англійська мова. Наш англомовний канал мовлення доступний цілодобово в YouTube та на інших платформах. Ми зараз у процесі його модернізації та вдосконалення. У журналістиці ніколи немає межі досконалості та покращення якості. І українське іномовлення у цьому питанні також дотримується таких самих позицій. Ми не бачимо для себе якоїсь фінальної точки розвитку, яка буде для нас кінцевою. В ідеалі це англомовне покриття якнайбільшої кількості країн українським поглядом на події.

— Олексію, наскільки такий канал іншомовлення як FREEДOM допомагає світові краще розуміти суть України, прагнення нашої країни?

— Я спілкуюся з багатьма європейськими та лідерами різних громадських думок. Раніше Україну боялися як корупційну країну. Нібито у нас у країні відбуваються якісь незрозумілі процедури, війна, якісь конфліктні процеси. Багато в чому ця історія і створювалася певною “бульбашкою” експертів. Але коли ми зіткнулися з реальною війною, реальним вторгненням у лютому, і коли світ побачив реакцію вищого військово-політичного керівництва на цю проблему, то територія “незрозумілого ставлення” до України з боку Брюсселя, Берліна, Парижа чи Вашингтона стала “територією своєю ”.

Тепер Україну сприймають ясною, зрозумілою та прозорою завдяки, зокрема, ефективним діям вищого військово-політичного керівництва, яке з першого дня російського вторгнення 2022 року взяло курс на те, що оборона вестиметься до останнього. І що тут — ні Кабул, ні Афганістан, а європейська країна, люди тут високо мотивовані. Наше суспільство консолідоване настільки завдяки всім попереднім рокам існування нашої демократії. Все ж таки у нас зараз шостий президент і країна настільки стабільна при зміні влади, що ми будемо стабільні ще тисячу років.

— У Росії багато пропагандистського контенту. Чому при цьому телеканал FREEДOM там теж дивляться?

— Мотиви у людей різні, вони шукають інформацію. Нині в Росії багатьох мобілізують незаконно. В принципі це незаконна мобілізація з усіх точок зору. Добре, коли з’являються матеріали, які допомагають людині зрозуміти, що в Росії — авторитарний уряд із розвиненою клептократією, що він корупційний і керується виключно власними меркантильними чи комерційними інтересами, а не інтересами суспільства. Люди дивляться й іноді просто від розпачу, аби зрозуміти план собі — що робити далі? Яка глибина падіння? Куди ж падати далі? Як вибиратися?

Наш канал може надати глибоку аналітику про те, що відбувається в Росії для самих росіян, як ніхто інший. Я думаю, це основна мотивація, тому що їхні федеральні канали не відповідають на цей запит. Вони тільки транслюють історію, яка допомагає владі триматися на плаву і заробляти на цьому, ставати ще багатшими. Кланово-олігархічні групи розвивають корупцію, а медіа або закриті, або у вигнанні, і вони не мають такого охоплення, як ми.

FREEДOM — державний канал, і ми по суті з Києва сьогодні виконуємо функцію Останкінської вежі здорової людини. Ми не приватний канал та не комерційний, ми не маленький блогерський продукт.

Ми — інституція, яка відповідає за те, що у нас в ефірі. І наші ведучі також несуть за це відповідальність. Нас дивляться, зокрема, завдяки принциповій позиції наших ведучіх.

Читайте також: Американські військові не виключають передислокацію на територію України: що відомо?

Прямий ефір