Франція — один із головних політичних та економічних гравців у Європі, які впливають на рішення Європейського Союзу. Повномасштабне вторгнення Росії до України повністю змінило взаємини Києва і Парижа. Зараз можна сміливо говорити, що Франція з просто партнера перетворилася на союзника України. Як відбувалася ця трансформація — у матеріалі спеціального кореспондента каналу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталія Сизова.
Так, повномасштабне російське вторгнення до України відкрило нову главу україно-французьких відносин. Росія за інерцією сприймалася, як неформальний політичний центр для країн, що колись були у складі Радянського Союзу. Французькі лідери набагато частіше відвідували Москву, ніж Київ.
Вторгнення Росії до України 2014 року і захоплення Криму змусили Париж уважніше ставиться до України. Франція стала одним з учасників “Нормандської четвірки” — формату, в якому Україна, Франція і Німеччина намагалися знайти дипломатичний спосіб змусити Росію повернути Україні контроль над захопленою частиною Донбасу. Результатом спільної роботи стали Мінські угоди, які так і не були імплементовані до кінця. Попри велику критику цих угод з боку багатьох українських політиків, колишній президент Франції Франсуа Олланд, який був безпосереднім учасником тих перемовин, вважає, що перепочинок пішов на користь Україні.
“Від 2014 року Україна зміцнила свої військові можливості. Дійсно, українська армія була зовсім не такою, як у 2014 році. Вона була краще навчена й оснащена. Заслуга Мінських угод у тому, що вони надали українській армії таку можливість”, — заявив президент Франції (2012-2017 рр.) Франсуа Олланд в інтерв’ю Kyiv Independent 28 грудня 2022 року.
Напередодні повномасштабного російського вторгнення вже нинішній президент Франції Еммануель Макрон зустрічався з президентом Росії Володимиром Путіним, намагаючись відмовити його від застосування сили. Тоді в лютому 2022 року президент Франції повертався з Москви з легким оптимізмом, який за кілька тижнів змінився на шок від побачених картин бомбардувань і російських танкових колон, що перетинають кордон України. Реакція Макрона була миттєвою.
“Саме президент Путін, відкинувши одне за одним усі зобов’язання, прийняті ним перед світовою спільнотою, своїм одноосібним рішенням навмисно вибрав війну. Ця війна — не конфлікт між НАТО і Заходом з одного боку і Росією з іншого, як пишуть дехто: на території України немає ні військ, ні баз НАТО. Це брехня. Росія не зазнає агресії. Агресор вона… Ця війна являє собою результат реваншизму, який у своєму прагненні знову занурити Європу в найпохмуріші часи імперій, завоювань, масових убивств, підживлюється ревізіоністським прочитанням історії нашого континенту”, — заявив Макрон 2 березня 2022 року.
Франція одразу ж заморозила понад 20 млрд євро активів Центрального банку Росії та заарештувала майно деяких російських олігархів.
Франція однією з перших почала постачання до України далекобійних артилерійських систем, колісних танків і разом із Великою Британією ракет дальньої дії SCALP. Вони ж більше відомі під своєю британською назвою Storm Shadow.
Попри серйозну військову підтримку України, президент Франції Еммануель Макрон завжди не виключав дипломатично підходу щодо Росії. Його часті дзвінки президенту РФ Володимиру Путіну неодноразово ставали інтернет-мемами. Втім, у МЗС Франції пояснювали таку дипломатичну активність свого президента бажанням відстоювати інтереси України.
За кілька років Україна стала критично важливою для Франції не лише в контексті прямої військової російської загрози в Європі. Росія за допомогою своїх військових кампанія вже кілька років підриває французький вплив в Африканському регіоні, в країнах, які в минулому були колоніями Франції. Йдеться про Буркіна-Фасо, Малі, Центральноафриканську Республіку і тепер Нігер, де владу захопила військова хунта під антиколоніальними гаслами. І хоча поки що про пряму участь росіян у військовому перевороті ніхто не заявляє, одним із перших рішень військової хунти була вимога до Франції вивести з країни свій військовий контингент і забрати свого посла. Деякі французькі сенатори вбачають у цьому ознаки зниження міжнародного впливу своєї країни. 94 з них звернулися з листом застереженням до Макрона.
“Африка, дружній континент, більше не розуміє Францію і дедалі активніше заперечує її роль та її присутність… На зміну вчорашній французькій Африці приходить військова російська Африка, економічна китайська Африка, а також дипломатична американська Африка”, — з публікації видання La Figaro.
Допомагаючи Україні, Франція розв’язує одразу кілька геополітичних завдань. З одного боку — забезпечує безпеку в Європі, а з іншого — стримує Росію від подальшої експансії в Африці. Це створює передумови для подальшого зміцнення україно-французького партнерства.
Читайте також: Україна може оптимістично дивитися на партнерство і солідарність з боку не тільки ЄС, а й інших партнерів, — Пашков
Як повідомлялося раніше, за останні кілька років майбутнє членство України в Євросоюзі стало з віддаленої мети реальною перспективою. Російська агресія зблизила позиції України та ЄС як ніколи раніше. Загальне питання безпеці в Європі Брюссель не в змозі вирішити без громадян України. Партнерство набуло величезних масштабів, а взаємна інтеграція прискорилася в рази. ЄС допомагає Україні у відбитті російської агресії.