Франція та США намагаються стримувати Ізраїль від надмірно різких дій у Газі, щоб не спровокувати широкомасштабних бойових дій на Близькому Сході. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Мені здається, що і Франція, і Сполучені Штати Америки намагаються стримувати Ізраїль від надмірно різких дій й намагаються поки що затримати проведення сухопутної операції в Газі, тому що вона може принести дуже величезні жертви і, власне кажучи, спровокувати якусь реакцію на Близькому Сході від тих реакційних сил, які підтримують ХАМАС, які на знак підтримки ХАМАСу можуть розв’язати бойові дії з інших частин близькосхідного регіону”, — сказав він.
Левченко зазначив, що йдеться про іранські проксі в Іраку, про “Хезболлу” в Лівані, про проіранських бойовиків у Ємені.
“Ось таким чином, щоб не створилася така широка вісь ведення бойових дій проти Ізраїлю, президент Макрон проводить консультації, переговори з низкою близькосхідних лідерів”, — уточнив дипломат.
Левченко переконаний, що і США, і Франція розуміють бажання Ізраїлю фактично ліквідувати ХАМАС як терористичну організацію, але ХАМАС ховається в житлових кварталах, за спинами мирних людей.
“Але це може мати свої супутні ефекти в тому, що будуть гинути мирні палестинці. Тому краще поки що пригальмувати, розв’язати питання з ізраїльськими заручниками, які перебувають у Газі. Крім того, для США, наприклад, важливе питання — 500 їхніх громадян ще перебувають у Газі. Вони хочуть їх звідти теж якимось чином витягти, щоб вони не постраждали”, — сказав дипломат.
За його словами, наразі певний вплив на політичне керівництво сектору Гази можуть мати Єгипет та Йорданія.
“Я думаю, вони донесуть сигнали про те, що, можливо, краще ХАМАСу все-таки заручників повернути Ізраїлю, а Ізраїль піде на якісь поступки в контексті надання енергії, води, пального тощо. Як перші кроки, а далі будемо дивитися. Але ультиматум Ізраїлю ми знаємо — видача всіх заручників, їх понад 200, і видача бойовиків ХАМАСу, і тоді наземної операції не буде. Що стосується заручників — це реальне питання, що стосується видачі всіх бойовиків ХАМАСу, хто брав участь у нападі на Ізраїль — це дуже великий знак питання. Напевно, на це сам ХАМАС не піде. Ну, подивимося, як розвиватимуться події”, — сказав Левченко.
Читайте також: Іран десятиліттями вирощував “Хезболлу”, небезпека великої війни на Близькому Сході зараз максимальна, — військовий експерт
Раніше лідери США, Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії виступили зі спільною заявою, в якій засудили напад угруповання ХАМАС на Ізраїль і висловили непохитну і єдину підтримку народу цієї країни.