У своєму мирному плані Китай говорить тільки про ті питання, які є важливими для нього, тобто створений в інтересах Пекіна. Тільки Україна вирішуватиме, на що погоджуватися, а на що ні. Адже формула миру, запропонована президентом України Володимиром Зеленським, більш конкретна і передбачає конкретні дії. Про це сьогодні, 2 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, доктор політичних наук Ігор Петренко.
За його словами, китайський варіант поки що ні до чого не зобов’язує.
“Це, скажімо, певне бачення Китаю ідеологічне, більше не практичне, ідеологічне, ось як теоретично ситуація може розвиватися. Формула миру Зеленського, зокрема, наявність резолюції і понад 140 країн, які її підтримали, проголосували “за”, це вже формує в них певну позицію. І очевидно, і змінювати цю позицію буде якось не з руки, не комільфо. Якщо вони вже проголосували, значить, вони підтримують і готові, можливо, не всі, але частина з них точно готові докласти зусиль для того, щоб її було реалізовано і вона була успішною”, — сказав Петренко.
Політолог зазначив, що китайський план насамперед представляє інтереси Китаю.
“Китай говорить тут не стільки про Україну, про Росію, про війну в Україні, він говорить про свої питання, які для нього важливі. Коли він говорить про територіальну цілісність або суверенітет, він насамперед має на увазі Тайвань і посилає, каже, що ось ми прихильники цього. Але тут знову ж таки, питання не України, а питання саме Тайваню. Коли вони говорять про питання логіки холодної війни закінчити або, там підхід, знову ж таки, це нічого не має спільного з неспровокованою війною Росії проти України. Це знову ж таки питання протистояння США і Китаю, коли вони говорять про ядерну безпеку в різних своїх формулюваннях. Це питання теж більше стосується їх — нерозповсюдження ядерного озброєння, збільшення витрат на них, потенціалу, який є у країн. Тобто вони говорять більше про свої проблеми”, — пояснив він.
На думку політолога, мирний план Китаю варто оцінювати спокійно. Так, як це робить президент Зеленський.
“Він каже: “Так, ну, о’кей, у вас є бачення. Деякі положення ми теж можемо використати”. І знову ж таки той перший пункт, який стосується територіальної цілісності та суверенітету, він трошки розмитий, там розмито написано, але загалом він нам теж підходить, тому до нього ми можемо апелювати. Але знову ж таки, якщо ми говоримо про формулу миру Зеленського, то, по-перше, великий плюс, що вона імплементована у світовий порядок денний, стосується не тільки України. Радіаційна, ядерна, продовольча безпека стосуються не тільки України. Ми ж бачили, яка складна ситуація була з вини Російської Федерації в країнах Африки і в деяких країнах Азії”, — каже Петренко.
Він вважає, що формула миру Зеленського конкретніша, вона передбачає конкретні дії, починаючи з питань, які стосуються всіх, і доходячи до питань, які більше стосуються України, але все одно лежать на порядку денному світової безпеки, формування нової системи, недопущення подібних криз, оскільки всі відчувають їхній вплив.
“А в Китаю поки що це ідеологічний момент, до якого вони апелюватимуть і, принаймні, вони вже можуть говорити про те, що в нас є мирний план, а, припустімо, у когось його немає. Нарікаючи, припустімо, на США. Будуть використовувати у своєму протистоянні конкуренцію зі США. Тому я б не говорив про те, що варто займати чиюсь якусь сторону. Сторону, в принципі, вже всі окреслили, що питання завершення війни, питання використання якогось озброєння чи не використання — це питання України, і Україна вирішуватиме, на що погоджуватися, на що не погоджуватися. Думаю, що цю позицію потрібно правильно зафіксувати, і вона єдино правильна в тій ситуації, яка в нас є. А якщо Китай буде готовий долучитися до реалізації за тими пунктами, які перетинаються, це теж було б дуже добре”, — резюмував Ігор Петренко.
Читайте також: Китайський мирний план фактично підтримує Росію, — Загородній