За заявою Путіна, РФ вийшла із зернової угоди тому, що вона нібито не виправдала свого гуманітарного призначення. А ось в українській розвідці, посилаючись на дані перехопленої доповіді для вищого військово-політичного керівництва Росії, заявили, що всі дії Москви щодо зриву зернової угоди є частиною єдиного заздалегідь розробленого плану. Київ закликає держави Африки приєднатися до міжнародних зусиль щодо відновлення постачання української аграрної продукції на континент, повідомляє FREEДОМ.
Турне країнами Африки міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розпочав з візиту до Екваторіальної Гвінеї. Глава української дипломатії зустрівся з президентом Палати депутатів та головою Сенату парламенту, а також провів переговори з міністром закордонних справ.
“Дуже успішним був перший візит Кулеби восени минулого року. Але його частково перервали через російські обстріли. Весною був інший візит — досить успішний: Східна Африка, зокрема, успішний візит до Ефіопії, де Кулеба зустрівся із президентом Ефіопії. Це вагомий чинник для багатьох африканських держав”, — прокоментував керівник дослідницьких програм недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник.
Глава української дипломатії зустрівся і з президентом Екваторіальної Гвінеї. Головні теми переговорів — розвиток двосторонніх відносин, формула миру президента України Володимира Зеленського та продовольча безпека країн Африки.
“Я мав честь бути прийнятим президентом Теодоро Обіанг Нгема Мбасого в Джіблохо. Я підтвердив бажання України просувати вперед наші відносини з Екваторіальною Гвінеєю”, — повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter.
Підтримати українську формулу миру та приєднатися до міжнародних зусиль щодо відновлення постачання українського зерна на Африканський континент закликав Єгипет спеціальний представник України з Близького Сходу та Африки Максим Субх у рамках телефонної розмови із заступником міністра закордонних справ Єгипту.
“Завдяки Чорноморському “зерновому коридору”, через який до Єгипту було доставлено понад 1,4 млн т агропродукції, Україна залишається надійним гарантом продовольчої безпеки Арабської Республіки Єгипет, а також багатьох інших країн Африки та Близького Сходу”, — йдеться у повідомленні на сайті Міністерства закордонних справ України.
Президент України провів першу в історії двосторонніх відносин телефонну розмову з прем’єр-міністром Ефіопії. Володимир Зеленський та Абій Ахмед Алі обговорили односторонній вихід Росії із зернової угоди, незаконне блокування Російською Федерацією судноплавства у Чорному морі, обстріли російською армією українських зерносховищ та портової інфраструктури, а також підготовку до Глобального саміту миру.
“У рамках Чорноморської зернової ініціативи Україна відправила до Ефіопії майже 300 тис. т продовольства та ще 90 тис. т зерна у рамках окремої ініціативи #GrainfromUkraine. Україна досі готова залишатись гарантом світової продовольчої безпеки… Необхідно створити майданчик для діалогу із країнами Африки. Голос Ефіопії, Африканського Союзу, усієї Африки дуже важливий для нас”, — наголосив президент України Володимир Зеленський у Telegram.
За оцінками аналітиків, представники африканських країн планують говорити про необхідність розблокування зернового коридору на саміті “Росія — Африка” у Санкт-Петербурзі. Планує обговорити на саміті свої ініціативи щодо досягнення миру в Україні й президент ПАР Сіріл Рамафоса. Про це повідомило видання Financial Times із посиланням на південноафриканських офіційних осіб. Але чи така дискусія буде продуктивною — велике питання.
“Саміт “Росія — Африка” — вже другий, перший був у 2021 році, але тоді були зовсім інші умови у світі та навколо Росії. Тому дуже важливо, хто приїде туди, хто проігнорує цей захід і яке там буде відношення африканських держав до заяв, які робитиме Росія. Тому зараз дуже важливим є візит Кулеби до країн Африки”, — вважає керівник дослідницьких програм недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник.
Більшість лідерів африканських держав відмовилися брати участь у саміті “Росія — Африка”. На рівні глав держав будуть представлені лише 17 із 54 країн Африки. Делегації ще 10 африканських країн очолять прем’єр-міністри. Майже половина учасників саміту надіслали делегації рівнем нижче: 17 із них очолюють віцепрем’єри та міністри, п’ять — посли, ще п’ять відмовилися від участі у заході.
Читайте також: Глави більшості африканських держав бойкотують саміт “Росія — Африка” — основні причини назвав Божко
Нагадаємо, саміт “Росія — Африка” відбудеться 27 і 28 липня в Санкт-Петербурзі (РФ). Цього року саміт пройде на тлі заяви Росії про вихід із зернової угоди та масований обстріл російською армією українських зерносховищ. Путін десятиліттями прагнув збільшувати вплив на Африканському континенті. Шантаж постачанням продовольства — метод, який допомагає Кремлю зберігати важелі впливу на регіон.