Формула миру для України: результати зустрічі в Давосі аналізували експерти 

Учасники 4-ї зустрічі щодо української формули миру в Давосі. Фото: president.gov.ua

15 січня 2024 року у швейцарському Давосі розпочав свою роботу Всесвітній економічний форум. За день до офіційного старту заходу відбулася четверта зустріч радників з національної безпеки — серед учасників були представники понад 80-ти країн і міжнародних організацій.

На попередній зустрічі учасники обговорили п’ять пунктів української формули миру. У Давосі на порядку денному — ще п’ять. Крім того, радники мають визначити формат проведення Глобального саміту миру. 

5 пунктів завершення війни

Президент України Володимир Зеленський 16 січня виступив із промовою на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. 

“Насамперед український народ ніколи не пробачить Путіну, його оточенню і всім тим, хто спонсорував увесь цей тероризм, хто відібрав у нас життя, наших людей, наших дітей, час тих діточок, які вижили, але яким довелося подорослішати через цю війну й просто позбавлені дитинства. І на жаль, мої співчуття ще раз тим, кого позбавили близьких, рідних. Тому говорити про якісь пробачення чи час, як кажуть час грає на користь і Путіну, і що люди в Україні забудуть, ні. Відпочивати і на цьому світі, і на іншому він спокійно не буде. Ні його діти, ні його онуки”, — сказав Зеленський.

За словами президента, моральний дух тримає бажання українців бути вільними.

“І за свободу, і за права людей, і за свій вибір — як ти хочеш жити, кого ти хочеш обирати, кого ти хочеш кохати, де ти хочеш відпочивати — за цей вибір, саме за свободу і бореться український народ. Бореться абсолютно сміливо, міцно. І я вважаю, що він бореться за наші з вами спільні цінності. Складно зрозуміти ціну цих цінностей, коли в тебе немає війни, і тому так важлива ваша підтримка”, — розповів Зеленський.

16 січня в Давосі президент України також провів зустріч із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Глава держави подякував за стійку підтримку з боку Альянсу в захисті від російського вторгнення та обговорив ситуацію на полі бою. Також український лідер зустрівся з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.

За словами керівника Офісу президента України Андрія Єрмака, зібрання у Швейцарії на рівні радників є продовженням зустрічі на Мальті, де були розглянуті перші п’ять пунктів української формули миру, а саме: ядерна безпека, продовольча й енергетична безпека, звільнення полонених і незаконно депортованих українців, відновлення територіальної цілісності та суверенітету України. Решту пропрацювали в Давосі.

“Серед них: виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічна безпека, недопущення ескалації та повторення війни, підтвердження закінчення війни. Як і на Мальті, кожен із цих пунктів буде представлений країнами, які є лідерами відповідних треків формули”, — повідомив Єрмак.

Стратегічною метою України залишається вихід на кордони 1991 року, і для цього необхідна підтримка союзників, зокрема постійний санкційний тиск на Росію. Про це 15 січня, у Давосі (Швейцарія) за підсумками засідання щодо української формули миру заявив міністр оборони Рустем Умеров

Міністр також запропонував створити Міжнародну робочу групу, яка займатиметься питанням виведення російських військ з України.

“Наша стратегічна мета, як я вже сказав, — досягти кордонів 1991 року. Наші військові цілі завжди перебувають у рамках плану, узгодженого з партнерами. Ми вже повернули собі 50% території України, захопленої Росією. Усе за планом — ми звільняємо північно-західну частину Чорного моря, російський флот йде з тимчасово окупованого Криму, і ми повертаємо собі територію. Який план на 2024 рік? Це знають тільки Україна та її партнери”, — сказав Умеров.

Андрій Єрмак повідомив, що розповів учасникам зустрічі про наслідки нещодавніх масованих ракетних ударів РФ по Україні та наголосив, що Москва точно не прагне миру, а будь-яку паузу використовує для накопичення сил.

“Якщо не відновити міжнародне право і територіальну цілісність України, то будь-який агресор деінде у світі зможе завтра відхопити шматок будь-якої країни і провести там фейкові “вибори”. Світ, до якого прагне Україна, має гарантувати їй виживання, цілісність, суверенітет і можливість розвитку. Має запобігти повторенню агресії. Разом ми створили цілісну структуру досягнення такого миру. Її елементи тісно пов’язані між собою. І це єдиний шлях”, — наголосив Єрмак.

Війна Росії проти України та повоєнне відновлення країни стали ключовими темами на Міжнародному економічному форумі. Саміт триватиме до 19 січня.

Думки експертів

У чому важливість обговорення формули миру Зеленського на Всесвітньому економічному форумі в Давосі? Чи може Україна вже зараз отримати практичні результати у своєму прагненні до миру? Наскільки важливий мир в Україні для глобального порядку денного інших країн? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Сергій Джердж, голова Громадської ліги “Україна-НАТО”; 
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій; 
  • Олеся Яхно, політологиня.

СЕРГІЙ ДЖЕРДЖ: Заморожування війни — не варіант для України

— Ми побачили велике зібрання представників саме на обговоренні формули миру, представленої Зеленським. Дедалі більше країн починають розуміти природу цього конфлікту, бачать його несправедливість і приходять до розуміння того, що Росію потрібно засуджувати. 

Дуже важливо, що на цій зустрічі були представники різних континентів – Південної Америки, Північної Америки, 39 країн Європи, Азії, Африки та Океанії. Це було засідання глобального рівня. Очікується, що саме 81 представник різних держав у тій самій кількості, а може й більше, будуть вже на глобальному саміті. 

Важливо підкреслити, що навіть такі країни, як Бразилія, ПАР та Індія, які входять до БРІКС разом із Російською Федерацією, теж були представлені в цій зустрічі і займали активну позицію.

Глава МЗС Швейцарії заявив, що в майбутньому потрібно, щоб Росія теж брала участь у подібних зустрічах. Ймовірно, може йтися не про путінський режим, а вже про іншу владу в РФ. 

Розмова з РФ може бути тільки одна — чітке виконання критеріїв, які призведуть до миру в Європі, виведення військ з території України, компенсація за шкоду, яку завдано Україні та її громадянам військовими діями. 

Після вже може бути якась формула гарантій безпеки, яку мають підписати не тільки Україна і Росія, а й інші країни, готові взяти на себе відповідальність. 

Необхідно відновити довіру до міжнародного законодавства. Інакше будь-який агресор зможе почати війну з сусідами, захопити частину території, провести там якісь псевдореферендуми і проголосити, що так воно і має бути. І з нічого не можна буде зробити. 

Українці розуміють, що ніяке заморожування війни не принесе нічого доброго. У нас уже був заморожений конфлікт із Росією з 2014 року, а за фактом — уповільнена війна, у якій гинули люди, але не так інтенсивно, як це відбувається зараз. Ми бачимо приклади інших заморожених конфліктів із Росією — Молдова і Грузія фактично розділені. 

Заморожування війни — не варіант для України. Росія завжди порушувала будь-які договори, тому їй немає довіри. Потрібно домогтися того, щоб Кремль отримав справедливе покарання. 

Я думаю, що можна знайти законний спосіб заморозити російські грошові кошти в Європі та спрямувати їх на відновлення України. Про це вже почали говорити все більше і більше. Можливо, на початковому етапі передати Україні відсотки від цих активів. Швейцарія — чудове місце для таких розмов, тому що це держава-банк. 

Міністр оборони заявив, що потрібно створити міжнародну робочу групу з виведення російських військ з території України. Ймовірно, йдеться про міжнародний моніторинг щодо виведення російських військ, а також про візити українських та іноземних делегацій на ті території для перевірки. Я думаю, це все відбуватиметься після того, як на окуповані території увійде українська поліція і забезпечить мир і безпеку для місцевого населення. 

ІГОР ЧАЛЕНКО: Україна будує міцний фундамент для майбутніх переговорів

— Ми пам’ятаємо, що друга половина української формули миру президента Зеленського потребує більш ретельного підходу. Якщо раніше на Мальті обговорювали перші п’ять пунктів і ми бачили там розподіл, створення коаліцій. Наприклад, Канада очолила коаліцію зі звільнення українських дітей. 

Друга п’ятірка пунктів формули миру вимагає більш серйозного підходу. Це і справедлива відповідальність РФ за ті злодіяння, які вона вчинила в Україні, і виведення окупаційних військ з нашої території. Як на мене, всі п’ять пунктів відпрацьовані дуже успішно. 

Я вважаю найбільшим успіхом рішення про створення робочої групи на рівні міністрів оборони, яка розпише конкретний проєкт угоди і рамки того, як РФ у майбутньому буде виводити окупаційні війська з усієї території України.  

Сьогодні це рішення отримало легітимізацію від 81 країни в Давосі. І я думаю, що це сигнал Росії про те, що переговори будуть, але вони будуть на справедливих умовах відновлення міжнародного права, а не засновані на політиці реваншизму і сили. Це створення певної матриці безпеки. 

Я вважаю помилкою те, що офіційний Пекін не взяв участь у зустрічі в Давосі. Китайська делегація присутня в Давосі і зараз робиться ставка на збільшення країн, які залучаються до цього процесу. 

Ми зараз готуємо глобальний саміт миру і кристалізацію тих справедливих умов, на підставі яких будуть проведені переговори з РФ. Китай у нинішніх умовах показав себе, я думаю, хоч і неохоче, як союзника Москви. Ми це бачимо, наприклад, на майданчику Ради Безпеки ООН, а також у питаннях економіки.

Питання безпеки України стосується не тільки євроатлантичного простору — це важливо для всіх держав світу. Я думаю, надалі ми побачимо, що Китай долучиться до цього процесу. 

Відтоді як було проголошено формулу миру Зеленського, Росія не запропонувала жодного свого формату. У той час як Україна будує дедалі міцніший фундамент майбутніх переговорів. 

ОЛЕСЯ ЯХНО: Ця зустріч формує розуміння миру в довгостроковій перспективі 

— До повномасштабного російського вторгнення в Україну форум у Давосі був більше економічним майданчиком. Після лютого 2022 року тут крім економічних питань почали обговорювати питання війни в Україні, яка має глобальний вимір. 

Бойові дії впливають на енергетичну, продовольчу, ядерну безпеку. Війна тією чи іншою мірою зачіпає різні регіони світу. 

Чи не вперше на форумі в Давосі, крім формули миру, обговорюватимуться різні контексти війни. Цього року було помічено, що великі країни, такі як Франція, Німеччина, Італія, схильні до різноманітних російських інформаційних кампаній у контексті виборів до Європарламенту в червні цього року. 

На попередніх трьох самітах обговорювали три види безпеки — ядерну, енергетичну та продовольчу. Також обговорювалося гуманітарне питання щодо наших полонених військових і цивільних, а також депортованих українських дітей. П’ятий пункт стосувався прихильності статуту ООН і міжнародним нормам, навколо яких мають будуватися переговори.

На цій зустрічі обговорювалися пункти, які стосуються безпосереднього припинення війни в рамках справедливості та подальших гарантій безпеки. 

Якщо ми візьмемо ці п’ять останніх пунктів, які обговорювалися в Давосі, то вони, звісно, поки що далекі від реальності. Війна триває, активні бойові дії тривають і до миру ще дуже далеко. 

Якщо ми подивимося на вибори в різних країнах і дискусії у зв’язку з наданням допомоги Україні, то все теж виглядає дещо проблематично. Проте вести такі переговори дуже важливо, навіть якщо поки що ми далекі від втілення цих планів у реальність. 

Подібні зустрічі задають формат і розуміння миру в довгостроковій перспективі. 

Добре і правильно, що ми представлені на цьому форумі і на рівні виступу Володимира Зеленського, і на рівні зустрічі, яка відбулася. 

Для багатьох країн позиція Китаю є показовою і своєрідним локомотивом, з огляду на розуміння того, що Пекін реально має вплив на Росію з точки зору економічного співробітництва. 

Я думаю, Китай не був присутній на зустрічі, тому що уникає конкретики і розмов про припинення війни. А в Давосі зараз обговорювалося саме це. Китай, я думаю, зіграв свою роль у питанні запобігання ядерним ризикам. 

Китай і публічно говорив про те, що неприпустимим є використання ядерної загрози в цій війні, але я думаю, що і непублічно Китай справді доклав зусиль, щоб цей ризик усе таки прибрати. І в цьому сенсі він уже зіграв якусь свою роль у цій війні. 

Я думаю, що багато чого буде залежати від тих неформальних домовленостей і можливого досягнення таких домовленостей між США і Китаєм. 

Я думаю, що далі буде зрозуміло, наскільки Китай готовий брати участь у формальних або неформальних союзах із Росією, підтримуючи агресивні дії в тих чи інших регіонах.  

Читайте також: У Давосі радники з нацбезпеки обговорювали українську формулу миру — подробиці

Прямий ефір