Україна розпочала переговори про гарантії безпеки з Францією, п’ятою державою G7 (“Великої сімки”), з якою ведуться двосторонні переговори. Раніше зустрічі відбулися з урядами США, Великої Британії, Канади та Японії. В Офісі президента України (ОПУ) зазначають, що старт переговорів із Францією зміцнить її незмінну підтримку України у військовій, економічній та безпековій сферах, повідомляє FREEДОМ.
У липні 2023 року країни “Великої сімки” погодили декларацію підтримки України у сфері безпеки. Наразі українська сторона веде індивідуальні переговори з країнами-партнерами щодо довгострокових зобов’язань з їхнього боку в питанні гарантування безпеки для України. Перший раунд переговорів стартував із Францією.
“Важко переоцінити важливість двосторонніх безпекових перемовин із Францією, як країною-засновницею Європейського Союзу та НАТО. Невід’ємною складовою безпекових гарантій є також допомога в розбудові військово-промислового комплексу та в економічному відновленні України. Важливим елементом стримування агресії мають стати також потужні санкції та невідворотність конфіскації активів країни-агресора”, — сказав заступник керівника ОПУ Ігор Жовква.
Стримування російської агресії та недопущення повторної ескалації — один із ключових пунктів представленої президентом України формули миру. У межах 9 пункту Україна підготувала проєкт Kyiv Security Compact і вже запропонувала його партнерам. Договір складатиметься із загального документа про стратегічне партнерство, підписаного державами-гарантами та Україною. До нього можуть приєднатися такі країни як США, Велика Британія, Канада, Польща, Італія, Німеччина, Франція, Австралія, Туреччина, країни Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи — але список не є вичерпним.
“Даний документ передбачає не тільки загальний документ декларації, підписаної між нашими союзниками, але й двосторонні договори між Україною і кожною державою-союзником щодо взяття на себе конкретних зобов’язань з підтримки України. Також у разі агресії — гарантії того, що країни продовжать надавати підтримку. Гарантії безпеки передбачають комплексну підтримку нашої оборони, щоб продовжувалося навчання наших військових, а також гарантії безпеки і дії наших союзників у разі повторного акту агресії”, — пояснив юрист-міжнародник Олег Горбачов.
Найкраща гарантія безпеки для України — її здатність захищатися від агресора відповідно до статті 51 Статуту ООН. Для цього Україні потрібні ресурси на утримання Збройних сил, здатних протистояти армії та іншим воєнізованим формуванням Російської Федерації. У разі спроби повторної ескалації країни-гаранти повинні будуть зібратися для проведення колективних консультацій протягом доби, ухвалити рішення та активувати розширені гарантії.
“Він регламентує надання військової підтримки — комплекс заходів, спрямованих на передачу Україні оборонних сил протиповітряної оборони, тренування українських військових на території країн-союзників. Країни-партнери беруть на себе зобов’язання, що в разі агресії вони повинні надавати масштабну підтримку як на рівні дипломатії, так і на рівні підтримки наших сил оборони”, — додав Горбачов.
Уже 28 і 29 жовтня на Мальті відбудеться третій саміт за українською формулою миру на рівні радників із так званим глобальним Півднем.
“Мальта підтримує українську справу, займаючи принципову позицію на різних багатосторонніх форумах, а також надаючи гуманітарну та іншу допомогу. Проведення наступного тижня переговорів щодо формули миру на Мальті є найконкретнішою підтримкою, яку така країна, як Мальта, може надати для того, щоб українська справа залишалася в топі міжнародного порядку денного”, — заявив міністр закордонних справ Мальти Ян Борг.
Очікується близько 50 учасників, зокрема Туреччина і Саудівська Аравія.
Читайте також: Черговий саміт формули миру проведуть на Мальті — його планують відвідати понад 50 держав
Нагадаємо, у листопаді 2022 року Зеленський представив світовим лідерам на саміті G20 (“Великої двадцятки”) українську формулу миру. Серед перерахованих пунктів: гарантії безпеки та недопущення ескалації.
21 жовтня президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, у межах якої глави держав обговорили питання реалізації української формули миру, продовольчу безпеку та ситуацію на Близькому Сході.
Читайте також: Ми хочемо, щоб країни глобального Півдня та інших регіонів теж коментували пункти формули миру, — Подоляк