Безпека для України — це формат двосторонніх відносин з ЄС і НАТО. Таку думку сьогодні, 10 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
За його словами, коли створювався Європейський Союз, основна концепція була в тому, що безпекою займається НАТО. Усі нові країни, які були в комуністичному блоці, спочатку вступають до НАТО — таким чином і забезпечується безпека. А Євросоюз займається економічними та гуманітарними питаннями.
“Відповідно, в Євросоюзі немає ні сил безпеки, грубо кажучи, немає своєї армії. І принцип ухвалення рішення, як і в НАТО, консенсусний — кожен учасник цього союзу має висловитися за ухвалення певного рішення або утриматися. Якщо хтось виступає проти, значить тут виникають питання”, — уточнив Потапенко.
Він розповів, що давно витала ідея про те, що Євросоюз потребує власної системи безпеки, однак почала обговорюватися більш предметно після того, як Дональд Трамп став президентом США 2017 року.
“І почав висувати претензії країнам ЄС, що вони не опікуються своєю безпекою, мало роблять внесок у НАТО, не витрачають на військові витрати 2% внутрішнього валового продукту тощо. І тоді навіть прозвучала ідея про можливий вихід США з НАТО. І тоді б ЄС опинився без системи безпеки, без ядерної парасольки тощо. І це тоді активізувало ці розмови. Зараз, я так розумію, напередодні виборів у США і високого рейтингу Трампа ці розмови активізувалися”, — каже експерт.
Щодо безпеки для України, то, як вважає Потапенко, формат двосторонніх відносин — єдино нормальний, життєздатний, актуальний.
“На сьогодні змушені були створити групу “Рамштайн”, яка формально не входить ні до НАТО, ні до ЄС, об’єднує країни, які надають допомогу у сфері безпеки для України. Вони надають зброю, розвідінформацію, фінансові ресурси, щоб Україна могла чинити опір російській агресії і звільняти свої території”, — сказав він.
Експерт зазначив, що питання в інструментах, які є у Євросоюзу для забезпечення своєї безпеки.
“ЄС за своїми статутними документами, за своєю структурою не має структур власної безпеки. Тому і бути донором безпеки саме як така організація, у нього з цим є складнощі. А двосторонній контакт цілком можливий. Такий член ЄС, як Франція, володіє ядерною зброєю. Ба більше, у неї ядерні тріади, у неї є і атомні підводні човни, і наземного базування, і повітряного. І наявність певних гарантії від ядерної країни, навіть із потенціалом, який суттєво менший за Росію, це б суттєво збільшило безпеку України”, — розповів він.
Однак потрібно розуміти, що, припустімо, ядерної парасольки Франції абсолютно недостатньо для захисту всієї території Євросоюзу. І без США забезпечити безпеку Євросоюзу на сьогодні не представляється можливим.
“Тому перемовини про надання гарантій безпеки перебувають, скоріше, в контексті постачання зброї, підготовки спеціалістів, лікування поранених, передання розвідінформації та фінансової допомоги. Тобто це ті реальні кроки з підвищення безпеки України, які реально можуть робити окремо як окремі країни Євросоюзу, так і країни ЄС, об’єднані в межах цього союзу”, — підсумував В’ячеслав Потапенко.
Читайте також: Гарантії безпеки — реальний крок із відриву України від Росії, і росіян це вибішує найбільше, — політтехнолог
Нагадаємо, як заявив політолог Володимир Фесенко, перемовини про надання гарантій безпеки Україні вже тривають із низкою країн, що входять до НАТО. Напрацьовується каркас для майбутньої угоди.