Флот Росії під прицілом: атаку морськими дронами російських кораблів обговорюємо з експертами

Український морський дрон MAGURA V5. Ілюстрація: "Спецтехноекспорт"

У ніч проти 5 серпня поблизу Керченської протоки морський дрон атакував російський танкер SIG. Судно отримало пробоїну, внаслідок чого затопило машинне відділення. Пізніше з’явилися супутникові знімки з місця інциденту: на кадрах, окрім танкера, видно ще два буксири.

Добу до цього, 4 серпня, надводний безпілотник вразив російський військовий корабель “Оленегорский горняк” у порту Новоросійська. На опублікованих у мережі кадрах видно, що великий десантний корабель нахилився. Для збереження стійкості на воді підпирає його буксир.

Що відомо

“Оленегорский горняк” став не першим російським кораблем, який вдало атакували дрони. Попередній вдалий наліт морських безпілотників стався 29 жовтня 2022 року, коли дрони атакували головну базу Чорноморського флоту Росії в окупованому Севастополі. Внаслідок пошкодження отримали тральщик “Іван Голубець” та фрегат “Адмірал Макаров”. Останній вважався флагманом ВМФ РФ після загибелі крейсера “Москва”.

За словами голови Служби безпеки України (СБУ) Василя Малюка, все, що відбувається з російським флотом, є прямим наслідком агресії Кремля і закликав його залишити територіальні води України

“Будь-яка “бавовна”, що відбувається з кораблями РФ або Кримським мостом, є абсолютно логічним і ефективним кроком щодо ворога. Більше того, такі спецоперації проводяться у територіальних водах України та повністю законні. Тож якщо росіяни хочуть, щоб “бавовна” припинилася, вони мають скористатися для цього єдиною можливістю — залишити територіальні води України та нашу землю. І що швидше вони це зроблять, то краще буде для них. Тому що ми повністю переможемо ворога у цій війні,” зазначив він.

Нагадаємо, після того, як Росія вийшла із зернової угоди, то заявила, що всі судна, які прямуватимуть до українських морських портів з 20 липня, розглядатиме як військові цілі. Україна відповіла симетрично: судна, що прямують до портів РФ або окупованих українських портів, вважатимуть такими, що перевозять вантажі військового призначення.

Як пише Financial Times, атака морського безпілотника, який пошкодив російський військово-морський корабель біля порту Новоросійськ, поставила під загрозу інфраструктуру експорту російської нафти до Чорного моря.

Новоросійськ є головним чорноморським нафтовим портом Росії, що експортує близько 600 тисяч барелів на день. Це також є головним пунктом експорту нафти з Казахстану.

На атакований дронами SIG у 2019 році США наклали санкції. Причиною стала співпраця із Сирією через постачання авіаційного палива до країни. Оскільки російський танкер, який транспортує нафтопродукти, базувався неподалік Керченської протоки, то є припущення, що він перевозив паливо для потреб військових РФ.

Для того щоб танкер залатати, як повідомляють російські ЗМІ, йому виготовляють залізний пластир.

Супутникові знімки свідчать, що “Оленегорский горняк” росіяни змогли дотягнути до порту Новоросійська. Українські ВМС (військово-морські сили) впевнені, що до кінця війни повернути його до ладу росіянам не вдасться.

Тим часом, українські БПЛА та дрони стають дедалі кращими, бо вдосконалюються в бойових умовах.

“З кожним новим бойовим завданням українські бойові БПЛА та морські дрони стають дедалі точнішими, оператори — досвідченішими, бойове злагодження — ефективнішим, а виробники набувають можливості удосконалювати тактико-технічні характеристики. Російські цілі — це найкращий полігон для української зброї та її реклами на світовому рівні озброєння. Український ВПК, безперечно, стане одним із основних світових гравців, техніка якого пройшла унікальне бойове випробування”, — написав секретар РНБО України Олексій Данілов у Twitter.

Керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк відзначає паніку росіян у акваторії Чорного моря.

“У Чорному морі також панує невелика паніка після певних подій. Вони дійсно максимально розосередили своє корабельне угруповання тим районом, який колись вважали безпечним для себе і свого флоту. Але зараз безпека для них — це маневри”, — сказала вона під час телемарафону.

Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що російські кораблі можуть бути знищені до кінця війни у разі, якщо Кремль вирішить і надалі атакувати українські порти.

Розбір експертів

Про те, як змінюється ситуація на морі, здостях українських морських дронів і про те, як вони можуть вплинути на весь хід війни — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України;
  • Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗСУ (2004-2020 рр.);
  • Павло Лакійчук, керівник військових програм безпеки Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”;
  • Володимир Заблоцький, військово-морський експерт, оглядач Defense Express;
  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього;
  • Денис Попович, військовий оглядач.

АНДРІЙ ЮСОВ: Це ляпас для Путіна

— Поки фашисти, їхня армія та флот становлять загрозу для української державності і продовжують знищувати українське громадянське населення та цивільну інфраструктуру, ті наслідки, які відбуваються з їхніми кораблями, абсолютно закономірні і продовжуватимуться.

Кожна подібна подія — це хороші новини для України та українців, особливо для тих, хто перебуває в окупації, чекає на повернення законної української влади. Це, безумовно, трагедія та драма для російської пропаганди. Для військово-політичного керівництва, для політичного керівництва режиму Путіна — це ляпас.

Безумовно, виведення з ладу “Оленегорского горняка” — це велика втрата для флоту окупантів.

Міністерство оборони РФ — це структура, яка створена для брехні, для брехні у світі, для брехні власному населенню і, в тому числі, власним, так званим військкорам. Вони їх у принципі не сприймають як незалежне явище.

Там нікому навіть на думку не спало сказати правду хоча б частково. Тому автоматично збрехали, навіть розуміючи, що наслідки будуть очевидними, як і у випадку з крейсером “Москва”.

АНДРІЙ РИЖЕНКО: Росіяни не були готові до атаки дронами

— Подія, коли два дрони завдали удару по порту “Новоросійськ” — це був перший раз, коли Україна проектувала свою військово-морську силу на дистанцію 740 км. від свого південного узбережжя, від району Одеси.

Наразі противник розуміє, що Україна може завдавати ударів такими морськими дронами по всіх пунктах базування Чорноморського флоту.

Бойова частина на ньому була, за різними оцінками, від 300 до 450 кг. Це дуже серйозна бойова частина і вона може призвести до того, що такий великий корабель, як десантний, може отримати серйозне пошкодження.

Після атаки у нього крен на лівий борт. Фактично все усередині затоплено солоною водою. Я не думаю, що його можна навіть відновити. Якби буксири його не підтримували, можливо, він би втопився. Якби стояв десь у відкритому морі, то точно.

Якщо стріляти таким дроном по кормі, то він взагалі потоне відразу. Тож це серйозна загроза. Росіяни це розуміють. Думаю, вони зараз сильно зміцнюватимуть порт “Новоросійськ”, тому що, судячи з відео, цей корабель взагалі до цієї атаки не був готовий. Там ніяких вахт не неслось.

Коли військовий корабель маневрує, використання такого дрона утруднено, тому що це пов’язано з ціллю вказівки. Тут були б ефективніші крилаті ракети.

Але це велика перемога України на морі. І це демонстрація того, що такі завдання можуть вирішуватись тепер фактично по всій акваторії Чорного моря, де базується флот супротивника.

ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Україна демонструє противнику, що він не господар у Чорному морі

— Після 17-го числа, коли росіяни оголосили ультиматум, фактично, не тільки нам, але й усьому світу про те, що кораблі в Чорному морі топитимуться піратським способом, вони завдали цілої низки ударів по наших містах, по наших портах. Якщо не помиляюся, по 26 об’єктах.

В Одесі, в Чорноморську, в Ізмаїлі було пошкоджено щонайменше п’ять суден, причому вони були під іншими прапорами, не під українським. Зерновий коридор не працює.

Міністерство оборони України на це відповіло, що російські кораблі, які рухаються до портів Росії чи портів окупованого Криму, знищуватимуться як такі, що можуть перевозити зброю.

Після цього в південно-західній частині Чорного моря відбувається інцидент з невідомими дронами та патрульними кораблями, фактично ракетними кораблями РФ “Сергій Котов” і “Василь Биков”. Кажуть, що там ще, крім них, був контейнеровоз “Спарта IV”. Усі знають, що він возить із Сирії до Росії зброю, і ніхто нічого зробити не може.

Через день у Новоросійському порту удар наноситься по великому десантному кораблю. Очевидно, він не кукурудзу возив.

Україна діє послідовно, демонструючи противнику, що він не господар у Чорному морі, і не диктуватиме тут умови про те, хто тут регулюватиме судноплавство. Ми виступаємо за свободу судноплавства. Якщо не ми, то хто ще, окрім нас?

У Новоросійську найбільші нафтові термінали Росії. Один із них також був пошкоджений, наскільки я знаю, під час цієї атаки.

Той ланцюжок суден, що рухається за цією санкційною нафтою, може бути перерваний. Служба безпеки та військово-морські сили України демонструють те, що це може бути.

Ми за рік підняли дрони з нуля. Ні у кого такого не було. Якщо хтось розвиває якийсь вид зброї, він базується на попередніх напрацюваннях і на якомусь етапі там відбуваються якісні зміни. Нам ніколи було налагоджувати виробництво, проводити випробування з виходом у море. Вдала операція чи невдала операція? Доопрацювання наступне і так далі.

Я не знаю технічних характеристик цього дрону. Але я бачу точно, що восени минулого року, коли атакували Севастополь , це були дрони ще слабші. Зараз ми бачимо більш досконалі дрони.

Те, що в Стамбулі днями був продемонстрований на виставці морський дрон MAGURA V5 із заявленими характеристиками 320 кг і дальністю 833 км, це не означає, що такі самі дрони зараз по Новоросійську застосовувалися. Швидше за все, вони вже досконаліші. Тактика їхнього застосування розвивається постійно.

ВОЛОДИМИР ЗАБЛОЦЬКИЙ: Перспективи ремонту “Оленегорского горняка” сумнівні

— Десантні кораблі були на вагу золота, бо саме вони забезпечували свого часу так званий “Сирійський експрес”, лінію між Новоросійськом, окупованим Севастополем та сирійським Тартусом.

Саме на цих кораблях російське угрупування туди все доставляло, але не вийшло. І плюс останній мученик “Оленегорский горняк”, який у Новоросійську стоїть з креном на борт, вже може навіть затонути. Судячи із усього, його прив’язали з усіх боків.

Перспективи ремонту “Оленегорского горняка” дуже сумнівні. Швидше за все, його не відремонтують, вони цього робити навіть не будуть, і не встигнуть до кінця війни.

Кожен такий корабель міг провести 10 танків та 150 десантників, плюс вантаж, техніка та решта — ціла бригада одночасно.

Довгий час ці кораблі демонстративно стояли на рейді Одеси. Стояли, бо знали, що ми їх атакувати не можемо: 13 кораблів, з яких шість прийшли буквально за 10 днів до початку агресії — три кораблі Північного флоту, три кораблі Балтійського флоту, і Оленегорский горняк прийшов саме з півночі.

До речі, десант не відбувся, бо вони не змогли взяти Миколаїв, а висаджувати у міста-мільйонника лише одну бригаду з моря, з ризиком бути знищеними, вони не ризикнули. І більше таких перспектив не буде.

Ми пам’ятаємо атаку на розвідувальний корабель “Іван Хурс”. Це не стаціонарна ціль. Корабель перебував у русі, але був атакований групою дронів, і один з них урізався, завдав пошкоджень. Це факт, який вартий уваги і говорить про те, що наші спеціалісти вже мають не лише у розпорядженні техніку, а й мають достатній досвід застосування цієї техніки у різних умовах.

ІВАН СТУПАК: Україна, яка не має флоту, кошмарить російський флот

— Ситуація у Чорному морі змінюється. На самому початку, коли РФ Крим у нас відірвала, а після повномасштабного вторгнення Чорне море та Азовське взяла під контроль, мовляв, ніхто тут тепер плавати не буде, безпілотники не літатимуть, ми їх збиватимемо, РФ вважала себе повноправним господарем цих двох морів.

Що Україна може зробити? Да нічого. Флоту немає. Частину флоту забрали у Криму, частину флоту знищили під час повномасштабного вторгнення (щось встигли врятувати, але це дрібниця порівняно з тим, що було). Але потім був крейсер “Москва”. Тоді довго було заперечення.

Наразі заперечувати причетність України не можна, бо ми на себе взяли відповідальність за такі удари.

Тепер Україна, яка не має флоту, не дає російському Чорноморському флоту, величезній кількості військових кораблів з’являтися спокійно на рейді, обстрілювати наші території крилатими ракетами.

Цей пошкоджений десантний корабель міг перевозити до 500 тонн вантажів і 225 людей особового складу. Цілком можливо, що цей корабель міг фігурувати в планах Російської Федерації щодо висадки десанту в Одесі, Миколаєві чи тих областях.

Тепер усі ці плани пішли нанівець, і доведеться викреслювати корабель. Навіть у теорії він брати участь вже у подібних діях не може.

Мінус танкер — це мінус нафту, що продається, мінус якийсь валютний виторг, мінус придбані запасні частини, комплектуючі для ракет, менша кількість ракет, яку Російська Федерація може відправити територією України. Тобто кумулятивний ефект згодом буде дуже серйозним.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Атаки масштабуватимуться

— Україна зараз відкриває нову сторінку воєнних дій на морі, хоч сам цей фронт відкрила не Україна. Тобто це вже асиметричні дії, пов’язані з морською блокадою, яку намагається здійснити Російська Федерація, розірвавши зернову угоду.

Українське ноу-хау розпочалося, як ми пам’ятаємо, восени минулого року під час атаки на Севастопольську бухту, коли були вперше застосовані морські дрони-камікадзе. Нині ця практика розширюється і стає вдалішою.

Це відповідь України, яка не має в своєму розпорядженні достатнього морського флоту, щоб змагатися з РФ. Але такий цікавий хід був вигаданий. І на сьогоднішній день адекватного захисту у російського флоту проти цих дронів не існує. Єдине, що вони можуть зробити, це сподіватися, що вони будуть виявлені під час атаки і там намагатимуться побити їх штатним кулеметним, гарматним озброєнням.

Якщо це не відбувається, як у випадку з ВДК (великі десантні кораблі) та у випадку з танкерами, бачимо результат.

Думаю, що ці атаки масштабуватимуться. І в найближчому майбутньому ми зможемо спостерігати ураження російського флоту для того, щоб і знизити можливості російського Чорноморського флоту і головне скоротити кількість тих кораблів, які могли б запускати ракети по нашій території.

Читайте також: Як удари по флоту РФ відбиваються на іміджі Путіна – думка Загороднього

Прямий ефір