Росія використовує енергетичну залежність Словаччини як важіль для збереження свого впливу в регіоні. Особливо це помітно на фоні зусиль інших країн ЄС, таких як Чехія, Польща та Німеччина, які вже знайшли альтернативні джерела енергоресурсів. Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо виправдовує енергетичну залежність від РФ захистом національних інтересів та прагненням знизити ціни для населення, але це може бути лише частиною складнішої політичної гри. Таку думку сьогодні, 14 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, посол України в Хорватії, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Словаччина — одна з небагатьох країн, яка відмовилася виконувати європейські директиви щодо диверсифікації джерел закупівлі нафти та газу, які існують вже не один рік. Словаччина зосередилася на купівлі енергоносіїв лише з РФ, особливо в той час, коли Фіцо став прем’єр-міністром“, — пояснив експерт.
Історична спадщина радянського періоду продовжує впливати на словацьку політику. Сформовані в той період проросійські еліти досі відіграють значну роль в ухваленні рішень. Це пояснює, чому Словаччина, попри членство в ЄС, підтримує тісні зв’язки з Росією.
“Словаччина перебувала під радянською окупацією до 1991 року. Після виведення радянської армії там залишилася дуже серйозна радянська, потім російська розвідувальна група. Вони вербували агентів серед перспективних аспірантів, студентів та членів правлячої тоді Комуністичної партії. На жаль, Фіцо був не лише членом Комуністичної партії“, — прокоментував дипломат.
Останнім часом Фіцо почав змінювати свою риторику щодо України, демонструючи більш коректне ставлення до країни та її президента, ніж раніше. Ці зміни можуть стати спробою адаптуватися до нових реалій та зменшити тиск з боку ЄС. Також це може бути пов’язано з усвідомленням складнощів отримання газу через “Південний потік”, який вже зарезервований для інших країн.
“Можливо, [під час грудневої зустрічі в Москві] Путін пообіцяв Фіцо допомогу з постачанням газу до Словаччини газопроводом “Південний потік”. Але “Південний потік” має невелику потужність, і збільшити обсяг газу, який йде через нього, неможливо. Тому спочатку Фіцо поводився несерйозно по відношенню до України та її президента. Таким чином він намагався показати своїм виборцям, що він нібито ефективний менеджер. І тоді, можливо, стало зрозуміло, що для Словаччини досить проблематично отримувати газ через “Південний потік“, звідси і зміна риторики щодо України”, — додав Левченко.
Прем’єр-міністр Словаччини прикривається захистом національних інтересів у питанні купівлі газу в Росії, але, швидше за все, у нього є власний інтерес у взаємодії з Путіним.
“Фіцо каже, що робить все можливе, щоб ціна на енергоносії для громадян Словаччини була низькою. Але інші країни ЄС вже давно розв’язують питання із заміщенням російського газу та нафти. Коли словацький прем’єр почав скаржитися до Єврокомісії на те, що Словаччина може потрапити в дуже складну ситуацію через залежність від російського газу, багато країн пропонували країні допомогу для розв’язання цієї проблеми, але Фіцо замість того, щоб прийняти цю допомогу, полетів до Москви“, — сказав спікер.
Читайте також: Перепалка між Зеленським та Фіцо: президент України запросив прем’єра Словаччини на зустріч у Києві – подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, 10 січня у Братиславі пройшов масштабний мітинг проти проросійської політики Фіцо. Акції “Словаччина — це Європа, ні — колаборації з Росією” стали продовженням протестів, які почалися після грудневого візиту Фіцо до Москви та його зустрічі з Путіним.
Читайте також: Фіцо зробив ставку на Москву, а не на свою країну, об’єднану Європу та здоровий глузд — Зеленський