Слабкість, залежність та недалекоглядність енергетичної політики прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо створюють загрозу для всієї Європи. Так заявили у Міністерстві закордонних справ (МЗС) України. Москва використовує постачання енергоресурсів як важіль тиску та шантажу. В той самий час, коли європейські держави повністю відмовляються від газу з РФ, глава уряду Словаччини намагається зберегти залежність країни від Росії, повідомляє FREEДОМ.
Москва надає Фіцо “значні знижки”, але розплачуватись за них доведеться Словаччині, заявив президент України. Він розкритикував переговори прем’єр-міністра Словаччини з Путіним. Насправді Роберта Фіцо цікавлять не постачання російського газу, вважає Володимир Зеленський, його ключова мета — вести справи з країною-агресором.
“Насправді після нашої розмови в Брюсселі в присутності всіх лідерів Європи нічого не дивує. Ми боремося заради життя, Фіцо бореться заради грошей, причому навряд чи заради грошей Словаччині. Тіньові домовленості з Путіним — це або торгівля державними інтересами, або робота на власну кишеню. Ми зробили йому пропозицію щодо можливої компенсації для словаків — саме для словаків — втрат від російського транзиту, і щодо альтернатив з транзиту — будь-якого іншого газу, не російського, на запит Єврокомісії. Ми були готові це зробити. Фіцо не схотів компенсації для словаків. І не хоче співпрацювати із Єврокомісією. Йому в Москві чомусь вигідніше. Усі в Європі розуміють, чому. Немає тих, хто не розуміє”, — заявив Зеленський.
Загальноєвропейська відмова від російських енергоносіїв — це спосіб позбавити Росію можливості використовувати постачання ресурсів як зброю, наголосили в МЗС України. Попри політику ЄС та спільну роботу європейських держав над диверсифікацією енергопостачання, прем’єр-міністр Словаччини наполегливо прагне утримати країну залежною від Росії, наголосили в українському зовнішньополітичному відомстві.
“Україна платить найвищу ціну — ціну людських життів — за стримування російської агресії та захист європейських будинків, включаючи словацькі, від російських убивць. Ми не приймемо ганебної політики умиротворення, яка вже довела свою хибність у минулому столітті. Словацька сторона мала б про це пам’ятати краще за інших. Закликаємо всіх європейських партнерів спільно працювати над зменшенням залежності від російських енергоносіїв та зміцненням енергетичної безпеки Європи”, — йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України.
З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну прем’єр-міністр Словаччини вже тричі побував у Москві. Головною темою останнього візиту був транзит російського газу. Політику Фіцо розкритикували не лише в Україні та Євросоюзі, а й у самій Словаччині. У Братиславі відбулася акція протесту під назвою “Досить Росії”, організована громадським об’єднанням “Мир Україні”.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що візит Фіцо до Москви Путін використав для просування кампанії з підриву єдності Заходу в підтримці України.
“ISW продовжує вважати, що Кремль розвиває відносини з окремими членами Заходу та НАТО, щоб використовувати їх для поглиблення розколів на Заході та підриву підтримки України”, — зазначив у своєму звіті ISW.
“Ситуація з Фіцо цікава ще тим, що це перший фактично лідер європейської країни, який за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну приїжджає до Путіна не з розмовами про мир в Україні, не з розмовами про необхідність деескалації, а про те, щоб обговорити свої особисті питання — двосторонні відносини між Словаччиною та Росією. Тому він у цьому контексті навіть гірший за Орбана”, — вважає політолог Максим Джигун.
Фіцо націлений на подальшу співпрацю з Росією, упевнені експерти. Адже, попри всі запропоновані альтернативи, він наполягає на транзиті російського газу. Інтерес Путіна теж очевидний — крім отримання прибутку від експорту ресурсів, він завдяки Фіцо та Орбану намагається зберегти вплив на політику Євросоюзу.
Читайте також: Фіцо йде шляхом Орбана: вояж словацького прем’єра до Путіна прокоментував Фесенко