Кремль у 2024 році збільшив бюджетні витрати на 5 трлн рублів: майже третина держскарбниці піде на війну Росії проти України. Але фінансування агресії йде і з інших джерел, тому точну суму військових витрат встановити складно, інформує FREEДОМ.
У 2023 році у Росії було три основних джерела, з яких Кремль брав кошти для фінансування війни проти України: позики, Фонд національного добробуту й податки. А ось продаж нафти, на яку традиційно розраховує Москва, надприбутків не приніс. Витрачати гроші на підвищення добробуту росіян Кремль не став.
“Як це не парадоксально, за цими цифрами стоїть поліпшення життєвого становища, життєвого стану тих, хто працює на війну, значного погіршення — тих, хто працює в таких не дуже популярних сферах, як охорона здоров’я або освіта”, — сказав економічний оглядач і публіцист Максим Блант.
У найближчі три роки Мінфін РФ закладає в бюджет різке зростання процентних платежів за держборгом. Уже у 2024-му на обслуговування позик уряд витратить у 1,7 раза більше, ніж у 2023-му. У 2024 і 2025 роках ці витрати подвояться.
“Фактично йдеться про друкарський верстат. Тепер ідемо далі, чим це загрожує. Загрожує це розгоном інфляції. Особливо в умовах, коли є дефіцит валюти, тому що якщо немає, то можна покривати потреби споживачів коштом імпорту. Коли з валютою не дуже добре йдуть справи, доводиться якось викручувати: або підвищуються ціни, або потрібно робити якимось чином так, щоб у населення було менше грошей”, — пояснив Блант.
Економісти вважають, що зростання податків неминуче: завдяки цьому можна додатково збирати понад 2,5 трлн рублів на рік. Уперше після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські міністри заговорили про зростання фіскального навантаження ще в червні 2023 року. Глава Мінфіну Російської Федерації Антон Силуанов тоді сказав, що “можна обговорювати й ті, й інші податки”, ймовірно, маючи на увазі збори як із фізичних, так і з юридичних осіб.
“Уже сьогодні збираються змінювати пласку шкалу оподаткування, якою власне сам Путін так пишався, коли запроваджували пласку шкалу, 13% прибуткового податку. Насправді це просто призводитиме до того, що зростатиме корупція, зокрема й у перевіряльників, тому що чим дорожчі податки, тим більше доведеться віддавати перевіряльникам, щоб ці перевірки проходити, тому в будь-якому разі, на мій погляд, ніякого розвитку економіки в Росії найближчими роками не передбачається”, — сказала політична аналітикиня, головна редакторка сайту After Empire Ольга Курносова.
У 2024 році Росія витратить на ВПК на 1 трлн рублів більше, ніж за три довоєнних роки — з 2019-го по 2021-й, і вдвічі більше, ніж на охорону здоров’я за 4 роки — з 2020-го по 2023-й. Через недофінансування російські медики змушені звільнятися, а громадяни не отримують належної медичної допомоги. Працівники швидкої допомоги з 17 регіонів РФ поскаржилися на низькі зарплати, несправедливий розподіл соціальних виплат і попросили Путіна втрутитися в ситуацію.
“Почувши вашу обіцянку про збільшення соціальних виплат середньому медперсоналу первинної ланки до 30 тисяч з 1 березня 2024 року, ми сподівалися на істотне поліпшення нашої оплати праці, однак коли вийшла постанова № 343, ми зрозуміли, що виявилися позбавленими вказаного підвищення”, — заявили працівники відділень ШМД Бірської ЦРЛ у Республіці Башкортостан.
Ще одна сфера, яка об’єктивно характеризує якість життя в Росії — житлово-комунальне господарство. Результати опитування, в якому взяли участь майже 16 тисяч респондентів із 87 регіонів країни, показали, що з проблемами в ЖКГ за останній рік зіткнулися 60% росіян.
Читайте також: РФ уже стала більше витрачати, ніж заробляти загалом: про “кубушку Кремля” розповів Ус
Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин заявив, що зростання рівня військових витрат у Російській Федерації негативно позначається на добробуті росіян: повторюються алгоритми часів Радянського Союзу.