Фінансові стимули не рятують армію РФ від деморалізації та падіння боєздатності, — експерт

Российские солдаты. Фото: gur.gov.ua

Росія продовжує комплектувати армію завдяки фінансовим стимулам, але цей механізм дає лише обмежений ефект. Поточні темпи поповнення війська країни агресора дозволяють лише утримувати чисельність військ на рівні “в нуль” або з невеликим зниженням. Для створення ударних угруповань, як це було 2023 року, Кремлю знадобилася б масштабна мобілізація, але поки Москва не готова до такого кроку. Про це сьогодні, 22 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів військовий оглядач Денис Попович.  

Російська Федерація не змінила тактику поповнення збройних сил і далі покладається на виплату грошей. Однак без мобілізації створити ударні угруповання, як у 2023 році, неможливо.

“Влада намагається комплектувати збройні сили, пропонуючи більші виплати, і таким чином приваблює кандидатів. Але цього ледь вистачає, щоб утримувати чисельність армії на одному рівні. Для різкого збільшення потенціалу їм треба оголошувати мобілізацію. Але вони цього не роблять і, ймовірно, не будуть”, — пояснив експерт..

Фінансове стимулювання залишається головним інструментом мотивації, але його ефективність знижується. Воювати йдуть переважно люди з фінансовими проблемами.

“Після Нового року в Самарській області одноразова виплата при укладенні контракту з російською армією досягла 4 млн рублів. І це є єдиною мотивацією на сьогодні. Ті, у кого є фінансові можливості, на смерть не підуть”, — зазначив Попович.

Однак затримки виплат і високий рівень смертності на фронті підривають навіть цей механізм.

“Ті, хто укладають контракт, або гинуть раніше і не встигають отримати гроші, або отримують виплати із затримками. Звичайно ж, це не сприяє їхній мотивації йти в бій”, — продовжив спікер.

Фінансові виплати залишаються основним, але вкрай ненадійним стимулом для участі у війні, а відсутність ідеологічної мотивації та високі ризики для життя призводять до деморалізації та пошуку способів уникнути участі в бойових діях.

“Зараз є випадки, коли люди скоюють дрібні злочини, щоб не йти воювати. Вони сподіваються, що отримають покарання і потраплять у коротке ув’язнення, що для них виглядає як найкращий спосіб уникнути смерті. Особливо це характерно для бійців підрозділу “Шторм Z” — штурмових підрозділів, які просто пускаються у “розхід”. Саме вони беруть участь у “м’ясних штурмах”, — повідомив Денис Попович.

Читайте також: Москва планує мобілізувати на фронт “зеків” і боржників — розбір Дмитра Снєгирьова

Нагадаємо, глава берлінської правозахисної організації “Русь сидящая” Юрій Боровських припустив, що у 2025 році Росія планує залучити до війни проти України не менше 126 тис. солдатів “спецконтингенту”. Це ув’язнені, а також мігранти. Саме ці групи населення у РФ найбільш незахищені та безправні.

Читайте також: Запустити мобілізацію у РФ можна в будь-який момент — чому Кремль цього не робить: думка військового оглядача

Прямий ефір