Глобальний саміт миру триває у Швейцарії. Сьогодні, 16 червня, у другий день зустрічі, заплановано кілька робочих сесій, за підсумками яких усі учасники підпишуть спільне комюніке. Текст документа вже затверджено. Про це зі швейцарського Бюргенштока розповів журналіст телеканалу FREEДОМ Олег Борисов.
Під час преспідходу міністр закордонних справ Дмитро Кулеба офіційно підтвердив, що всі пункти у фінальному комюніке учасників Глобального саміту миру затверджені відповідно до вимог України.
Журналіст повідомив також, що ввечері очікується спільна пресконференція президента України Володимира Зеленського та президента Швейцарії Віоли Амгерд.
Одна з ключових тем Саміту миру, яку обговорюють учасники, — шляхи повернення українців, незаконно депортованих Росією. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець наголосив на важливості обговорення цієї проблеми.
Омбудсмен зазначив, що режим диктатора Путіна використовує викрадення українських дітей у своїх особистих цілях, політичних. Використовує як інструмент тиску не тільки на Україну, а й на міжнародних партнерів.
“Чи використовує РФ українських дітей? Звичайно, як і використовує будь-які інші моменти для продовження своєї пропаганди, а також для агресивної політики, військової агресії проти нашої держави. Так, на жаль ми це фіксуємо. Водночас нам допомагають дуже багато країн боротися з цим. Я сприймаю пункт 4 української формули миру як пункт, який має об’єднати всі країни навколо повернення дітей. Сьогодні це українські діти. Якщо ми не матимемо конкретного механізму повернення дітей, то завтра на цьому місці може бути будь-яка країна й діти з будь-якої нації”, — акцентував Лубінець.
Також на Саміті миру обговорювалася тема можливості переговорів України з РФ.
Прямих перемовин не буде, про що заявив в інтерв’ю FREEДОМ заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква.
За його словами переговори можливі, але тільки за участю посередників. Також журналіст звернув увагу на те, що підсумкове комюніке інавгураційного Саміту миру, яке підпишуть сьогодні, буде передано Російській Федерації.
“Ми готові шукати шляхи, зокрема через ті країни, які мають діалог із Російською Федерацією, щоб цей план, ці напрацювання були передані, комуніковані представникам країни-агресора. Якщо країна-агресор перестане ставити ультиматуми, а почне прислухатися до цієї позиції, ми зможемо говорити про те, що на наступному, другому саміті, у певному форматі представники РФ можуть бути залучені. Але що дуже важливо — Україна не буде сидіти навпроти Росії, не буде прямих переговорів. Україна сидітиме разом із партнерами, які присутні сьогодні на Саміті миру, які долучаться до декларації та підтримуватимуть прагнення України та інших держав до миру”, — акцентував Жовква.
Також Олег Борисов зауважив: попри те, що РФ намагалася максимально дискредитувати Глобальний саміт миру, увага до нього іноземних медіа дуже велика.
Читайте також: Якщо країна-агресор перестане ставити ультиматуми: умови, за яких РФ запросять на другий Саміт миру, назвав Жовква
Нагадаємо, 15-16 червня у Швейцарії відбувається перший Глобальний саміт миру, у роботі якого станом на 15 червня бере участь 101 делегація.
Читайте також: Глобальний саміт миру триває у Швейцарії — головне у включенні FREEДОМ з Бюргенштока (ВІДЕО)