У Поволжі Росії розпочато масштабне будівництво, яке офіційно позиціонується як створення дитячих піонерських таборів. Насправді ці місця слугуватимуть фільтраційними зонами для перевірки громадян на лояльність до окупаційної влади. Про це сьогодні, 23 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павличенко.
Правозахисник зазначив, що перші фільтраційні табори були організовані Росією навесні 2022 року.
“Це були фільтраційні пункти, куди перевозили тих українців, хто викликав якусь підозру й кого вони пропускали для вільного проїзду через окуповану українську територію або безпосередньо через територію РФ. Станом на 2022 рік було відомо про понад 150 таких місць утримання. За інформацією російських волонтерів, які відвідували та забезпечували ці фільтраційні пункти, вони мали різний характер відкритості-закритості”, — уточнив експерт.
За його словами, якщо говорити про російські фільтраційні табори, найжорстокіші умови утримання — в тих місцях фільтрації, через які проходить цивільне населення, що евакуюється із зони бойових дій.
“Усі, хто викликає підозру, росіянами розцінюються як комбатанти. Росія кваліфікує їх як тих, хто дає відсіч або чинить опір проведенню так званої спеціальної військової операції. Це є підставою для затримання без будь-яких інших висунутих підозр і звинувачень. Часто ті, хто був затриманий, потім опинялися в місцях позбавлення волі в зовсім іншому регіоні Росії. До речі, такі дії з боку Російської Федерації кваліфікуються як воєнний злочин і обов’язково мають стати предметом розгляду спецтрибуналу”, — зазначив правозахисник.
Читайте також: Україна має виграти війну, щоб військові злочинці РФ постали перед судом у Гаазі — думка політолога
Нагадаємо, спецтрибунал для Путіна може з’явитися вже до кінця 2024 року — Комітет міністрів Ради Європи доручив генеральному секретарю підготувати документи для укладення угоди між Україною та Радою Європи про створення такої інституції.