Фейк про конфлікт Зеленського і Залужного: цілі та методи роспропаганди розклали експерти

Ілюстрація: pixabay.com

Рупори Кремля продовжують спроби дискредитувати вище керівництво України. На початку листопада роспропаганда почала розганяти наратив про нібито розкол між президентом України Володимиром Зеленським та головнокомандувачем Збройних сил України (ЗСУ) Валерієм Залужним. Соціальними мережами пішли вкидання і маніпуляції, які активно поширювала російська пропаганда і “z-канали”.

Штучний конфлікт

Спочатку в журналі Time вийшла стаття з коментарями анонімних джерел з Офісу президента про те, що Володимир Зеленський нібито “сліпо вірить” у перемогу на тлі “проваленого контрнаступу”. Після виходить колонка Валерія Залужного в газеті The Economist, де він говорить про те, що ситуація на фронті зайшла в глухий кут. Ці дві події російська пропаганда активно використовувала для підтвердження своїх фейкових тез про те, що всередині військово-політичного керівництва України нібито існують непримиренні протиріччя і конфлікт.

7 листопада 2023 року народний депутат України Валерій Ар’єв написав у соціальних мережах про те, що нібито міністр оборони України Рустем Умеров попросив Володимира Зеленського зняти з посади головнокомандувача ЗСУ Залужного. За 20 хвилин цю публікацію було видалено, а сам Ар’єв назвав її помилкою.

Цього ж дня, 7 листопада, у соціальних мережах з’явилося фейкове звернення Валерія Залужного із закликом до держперевороту, сфабриковане за допомогою нейромережі.

Експерти зазначають, що мета подібних вкидань — розбурхати суспільство і внести розкол в українську владу.

Чого хоче домогтися Росія за допомогою вкидань і фейків – думки експертів 

Які методи використовує роспропаганда для того, щоб посіяти розкол в українському суспільстві? Як протистояти вкиданням і дезінформації? Як не стати жертвою маніпуляції? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали: 

  • Роман Цимбалюк, журналіст;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук;
  • Олег Лісний, політолог;
  • Андрій Шаповалов, в.о. керівника Центру протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України.

РОМАН ЦИМБАЛЮК: Зараз потрібно довіряти офіційним джерелам

— Технологію діпфейків (технологія створення переконливих на вигляд обманних відео або аудіо, — ред.) було вже не раз випробувано. Є спеціальні програми, які використовують для розваги. Ти можеш зробити так, що будь-яка людина скаже будь-які слова в кадрі. Це щось на кшталт оцифрування особистості. 

Якщо хтось бачить дивне або дуже емоційне відео з обличчям Зеленського, Залужного чи Буданова — потрібно звертатися до офіційних джерел. 

У дипфейку, який зараз поширювали росіяни, Залужний начебто говорив, що Зеленський хоче його вбити, заарештувати. Нібито закликав українських військових кидати зброю і здаватися. Усе це класична пропаганда. 

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Коли у росіян не виходить досягти своїх цілей грубою силою — вони починають використовувати гібридні методи

— Стратегія гібридної війни начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова передбачає напад не тільки за допомогою танків, літаків і “м’ясних штурмів”. Війна ведеться і в медійному просторі, використовуються ЗМІ, зокрема іноземні. Так створюється медійний шум. Це потрібно для того, щоб розбалансувати громадську думку, спровокувати внутрішній конфлікт і недовіру. 

Інформація депутата Валерія Ар’єва про нібито звільнення Залужного з нібито достовірних джерел. Звідки він це взяв? Ми цього не знаємо. Може, з російських каналів, може Ар’єв це вигадав, а може йому хтось на вухо це шепнув? 

Коли українські політики підхоплюють такі фейки — починає розгортатися інформаційно-психологічна операція (ІПСО). Закручуватися по спіралі і виходити на новий рівень. ІПСО чіпляється за необережні заяви політиків, які роблять їх навмисно, через необережність або через дурість. 

Нам потрібно почати фільтрувати інформацію і перевіряти джерела, як це було на початку повномасштабного вторгнення Росії. 

Російська пропаганда зараз робить усе для того, щоб розбалансувати громадську думку в Україні, щоб ми шукали ворогів усередині нашої країни. Але ж наш головний ворог — путінська Росія. 

Кілька останніх днів російські канали знову активізували тему перемир’я. І тут же вкидаються фейки з приводу конфлікту Зеленського і Залужного. Ми прекрасно бачимо, хто педалює в медійному просторі тему виборів і закликає українців почати думати, що потрібне перемир’я. 

Коли в росіян не виходить досягти своїх цілей грубою силою — вони починають використовувати гібридні методи, нацьковуючи українців один на одного.

Будь-яка виборча кампанія під час війни може призвести до турбулентності та неконтрольованих наслідків. Тому вже президент був змушений вийти і сказати, що вибори під час війни можуть тільки нашкодити. 

З приводу розвитку України можуть бути стратегічні різночитання. Це нормально, так народжується істина. Зеленський і Залужний роблять одну спільну справу — працюють на благо нашої держави. У Головнокомандувача своя центральна лінія — боротьба з ворогом на фронті. У президента є дипломатична, політична, економічна та координаційна складові. Можуть бути якісь шорсткості. 

Але все військово-політичне керівництво нашої країни за Україну та українців. Ніяких глибоких конфліктів там немає.

Читайте також: Ми не потрапимо в цю пастку — Кулеба про можливість переговорів з РФ

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Вкидання і фейки отримали свою цільову аудиторію

— На Володимира Зеленського робили незграбні фейки на початку війни. І в кожного фейку є своя цільова аудиторія. Росіяни дуже щільно працюють з атмосферою і контекстом. Зараз у них на фронті нічого не виходить, Росія зайшла в глухий кут. Тому їм потрібно запустити хвилювання всередині України. 

Ворог відчуває певну напруженість і втому, які існують у суспільстві, і він вкидає дуже емоційні теми. З’являються дивовижні іноземні статті, які говорять про те, що потрібно починати домовлятися з Росією. Постійно відбуваються вкидання, щоб викликати сумніви щодо української влади. 

Нещодавно [в журналі Time] вийшла стаття, в якій іде мова про те, що Зеленський “сліпо вірить у перемогу”, і, мовляв, ніхто не може до нього підійти і сказати, що цього не буде. Це все лягає у велику інформаційно-психологічну операцію, до подібних операцій схильні росіяни. 

Часто таке ІПСО злітає, коли на полі з’являються “корисні ідіоти”, які займаються політиканством, хайпом, і не думають про наслідки своїх дій. Нам потрібно дуже уважно ставитися до інформаційного поля. Кожен політик і лідер думок повинен 100 разів перевіряти інформацію і думати про те, чи не зашкодить вона країні. 

У нас зараз єдиний зараз ворог — Російська Федерація. Все інше потрібно відкласти до перемоги. А от коли переможемо, тоді й піднімемо демократію, вибори. 

Усі ці вкидання і статті отримали свою цільову аудиторію. Тактичний результат досягнуто, а стратегічний — ні. Стратегічний результат — це якщо всередині України почнуть серйозно говорити про перемир’я з РФ. Росія застосовує одні й ті самі методи на фронті та на полі інформаційного бою. Тому нам потрібно винести з цього урок.

Українські громадяни мають розуміти, що якщо якась інформація викликає емоції, то це може бути маніпуляцією. Потрібно зупинитися і перевірити першоджерело. Розслаблятися не можна. 

Нам потрібно проводити контроперації на території Росії. У них багато проблем, які ми можемо роздути. І наші люди, я знаю, дуже щільно працюють у цьому напрямку. Ми не сидимо склавши руки і працюємо за їхніми ж методами. І навіть є успіхи. 

У тилу ми повинні піддавати сумніву будь-яку інформацію, яка несе шкоду нашій державі. Так, наші громадяни втомилися — це факт. Далі не буде легше, бо психологічна втома тільки накопичується. Прорвати може де завгодно і в будь-який момент. А росіяни цим користуються, маніпулюють емоціями. Але й ми не повинні давати їм для цього передумови. Насамперед ідеться про політиків і лідерів думок. 

Ми маємо використовувати іноземні ЗМІ, пояснювати через них, давати інтерв’ю. Тільки щоб це була інформація не від міфічних анонімів, а від конкретних людей.

АНДРІЙ ШАПОВАЛОВ: Спроба розколу українського суспільства з тріском провалилася

— Мета таких фейкових матеріалів — створити ілюзію розколу між президентом і вищим військово-політичним керівництвом. Йде розрахунок на те, щоб створити панічні настрої серед українських громадян. Спроба з тріском провалилася. 

Російська пропаганда продовжуватиме плодити такі фейки і закидати в наше інформаційне поле. Але ми до цього готові, тому успіху в росіян не буде.  

В Росії створено таке інформаційне поле, що у всіх джерелах буде одне й те саме. Їхнім журналістам не спадає на думку навіть перевірити щось у західних виданнях. Що вже говорити про звичайних споживачів інформації. 

Демократія і свобода слова в Україні — це головні цивілізаційні цінності. І ми перебуваємо в ситуації, де немає сірого, а є тільки чорне і біле. Є ворог, який прийшов нас убити, і є солдати ЗСУ, які нас захищають. У такій ситуації сама собою приходить критичність розуму. 

Російський термін “не все так однозначно” — це пелена на очі, щоб бачити більш комфортне світло. Росіянам зараз комфортно бачити той світ, який їм створив Путін. Інформаційне сп’яніння постійно вимагає нову дозу, бо пробудження від цього сп’яніння буде страшним. І вони всіма силами намагаються відтягнути цей момент. 

Читайте також: Фейки про конфлікт Зеленського та Залужного були вкинуті на фоні активізації теми перемир’я — розбір експертів

Прямий ефір