Фактор Пригожина: як заколот ватажка ПВК “Вагнер” вплинув на війну РФ проти України

Євген Пригожин. Фото: youtube.com

Приватна військова компанія (ПВК) “Вагнер” російського бізнесмена Євгена Пригожина суттєво вплинула на перебіг бойових дій у розв’язаній президентом РФ Володимиром Путіним війні в Україні.

Основну бойову роль у цій ПВК виконували кримінальники, яких набирав Пригожин у російських в’язницях і виправних колоніях. Велика частина з них загинули під час безуспішного штурму Бахмута.

При цьому, у Пригожина почався відкритий конфлікт із міністром оборони РФ Сергієм Шойгу і військовим керівництвом Російської Федерації. 23 червня Пригожин рушив на Москву зі своїм “маршем справедливості”, у якому взяли участь понад тисяча озброєних найманців із технікою.

Бунт Пригожина

Під час “маршу справедливості” “вагнерівці” захопили територію штабу Південного військового округу в Ростові-на-Дону, а також взяли під контроль інші військові об’єкти. Однак незабаром бойовики Пригожина припинили свій шлях на Москву.

Увечері 24 червня Пригожин заявив, що розгортає колону військової техніки за 200 км від Москви, а самі бойовики ПВК “Вагнер” повертаються в польові табори.

Водночас як повідомив речник Пентагону бригадний генерал Пет Райдер, частина бойовиків ПВК “Вагнер” досі перебувають на території України, передає CNN.

“З погляду їхнього специфічного характеру і того, чи можуть вони рухатися або не рухатися, я не збираюся будувати здогадки про це”, — сказав Райдер. 

За інформацією The New York Times, генерал армії РФ Сергій Суровікін, якого призначали посередником між Міноборони Росії та ПВК “Вагнер”, знав про плани ватажка найманців Євгена Пригожина здійснити заколот у Росії.

У виданні зазначають, що інші російські генерали могли підтримати спробу Пригожина змінити керівництво Міноборони РФ силовим методом.

У NYT підкреслили, що Пригожин не почав би повстання, якби не був упевнений, що керівництво російської армії прийде йому на допомогу.

Як пише Jamestown Foundation, збройний заколот Пригожина тривав лише добу, проте завдав величезної шкоди репутації путінського режиму. Аналітики вважають, що Кремль своїми руками породив величезну загрозу для країни й виявився абсолютно безсилим їй протистояти.

Згодом Пригожину начебто вдалося домовитися з владою, однак поведінка російських чиновників і пропагандистів свідчить про цілковиту розгубленість, що панує в елітах РФ.

Читайте також: “Король буде визнаний голим” — розбір наслідків заколоту Пригожина для Путіна (ВІДЕО)

Заколот ватажка ПВК “Вагнер” в оцінках експертів

Про те, як вплинув збройний заколот Пригожина на перебіг війни Росії проти України, і його наслідки для РФ, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Михайло Притула, військовий експерт, полковник запасу СБУ;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень.

МИХАЇЛ ПРИТУЛА: Заколот Пригожина стався під контролем спецслужб

— Для багатьох людей у світі це виявилося несподіванкою. І ми бачимо, що Пригожин дійсно пішов із кувалдою в бік Кремля. Питання в тому, чому він пішов, що він хотів?

Якби він хотів справді отримати владу у всій Росії, то це був би для нього абсолютно відкритий шлях. До речі, цей шлях залишився відкритий для інших суб’єктів, які готові взяти участь. Ми бачили, що Москва просто розбігалася.

А виходить, що вони йшли просто за грошима, напевно. Тобто їм не заплатило Міністерство оборони Російської Федерації, і вони йшли вибивати свої гроші. Це один із варіантів.

Інший варіант заколоту — це змова еліт спецслужб РФ, незадоволених посиленням Шойгу і його заступником (Юнус-Беком Євкуровим, — ред.), якого Пригожин випустив на світ Божий із командування Південного округу, і який, власне кажучи, відправляв росіян на смерть своїм поганим командуванням на цій війні?

І вони були незадоволені цим. Яким чином стався цей заколот? Абсолютно під контролем спецслужб. І цей заколот був спрямований насамперед на Шойгу. Ось це теж такий дуже вагомий аргумент про те, що так було. І в результаті цей заколот вдався.

Шойгу зняли, а Путіну, власне кажучи, показали його місце: що якщо спецслужби його поставили на цю посаду, то спецслужби його можуть і усунути з цієї посади, причому протягом одного дня. Дуже швидко і просто. Тож він навіть нічого зробити не може. Шойгу його захистити не зміг. Армія захистити його не змогла. Ну ось такі версії.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Масштабного ефекту демарш Пригожина не мав

— До якогось глобального кризового впливу похід Пригожина не призвів, і не дивно, що цей заколот у Росії тривав менш як добу.

Якби ці події затягнулися хоча б на тиждень, якби Пригожин зайшов до Москви, якби почалися міські бої, якби він підпалив Фрунзенську набережну, де розташована будівля Міністерства оборони, у такому разі було б порушено роботу оперативного штабу оперативного командування.

Система управління передовими підрозділами була б неефективна, і щобільше, вона б повалилася цілком і повністю всередині самих підрозділом підрозділів російських окупаційних військ.

Почалися б уже внутрішні протистояння: чиї накази виконувати, на чиєму ти боці — на боці Пригожина чи на боці Шойгу, Путіна тощо? Почалася б уже внутрішня розбірка, громадянська війна в зоні бойових дій у російських окупаційних військ.

Але це все було б у перспективі, якби воно тривало хоча б тиждень чи два. А так менш ніж за добу будь-який вплив був мінімальний. Якоїсь деморалізації й масштабного ефекту він не мав. 

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Інцидент із “вагнерівцями” деморалізував російську армію

— Чи вплинув бунт Пригожина на ситуацію на фронті? Вплинув. Зрозуміло, що українське командування зорієнтувалося, а по-іншому не можна було.

Росія пішла всередину, тому що внутрішні розборки у них між собою були фактично з ознаками громадянської війни, тому менше уваги приділяли фронту.

Але й командири підрозділів теж дивилися за тим, як розвиватимуться події, на чий бік стати та хто буде керівником? А що як путч буде успішний, і Пригожин прийде до влади й так далі, і так далі. Тому вони вичікували.

Звичайно, українські війська робили все можливе для того, щоб інтенсифікувати наступальні дії. І є певні успіхи просування як на сході, так і на півдні. Але часу було мало, відверто кажучи.

Ви ж розумієте, що всього два дні, фактично ситуація начебто стабілізувалася, і “вагнерівці” пішли зі штабу Південного військового округу в Ростові-на-Дону і так далі.

Тобто часу було не так багато для того, щоб реально скористатися ситуацією. Але був час на те, щоб зрозуміти, що після цього російські солдати будуть деморалізовані.

Я вам наведу приклад: яким чином зараз російським військовослужбовцям, які воюють, подаватимуть те, що “вагнерівці” просто взяли і вбили щонайменше 15 військових на території Росії, збили літаки, гелікоптери, і їм за це нічого нема, жодної відповідальності? Принаймні, на сьогоднішній день все нічого не чути. Як це сприймати?

Ці епізоди гратимуть на рівень їхньої моралі, як мінімум. Друге — те, що стало можливо взагалі загалом, що Пригожин здійснив таку акцію. Третій момент — створено прецедент, коли всі побачили, що влада може бути у озброєних груп людей. Це теж буде грати на деморалізації.

І зрозуміло, що українські війська користуватимуться цим моментом для того, щоб чинити тиск за всіма можливими напрямками фронту, поки вони відходять від того, що відбувається, а замислюються над усім цим вони точно.

Читайте також: Чи буде бунт у Росії, жорстокий і нещадний — думки експертів

Прямий ефір