Фахівці Національного центру Unbroken проводять протезування пораненим військовослужбовцям — подробиці (ВІДЕО)

Назар Багнюк і В'ячеслав Смислов. Скріншот: uatv.ua

Лікувати, протезувати та реабілітувати українців в Україні — така місія львівського Національного центру Unbroken (“Незламні”), який працює від початку повномасштабного вторгнення Росії. Його фахівці навчилися виготовляти та встановлювати протези для тих, хто пережив ампутацію, а також допомогли відновити фізичне та психологічне здоров’я понад 15 тис. військових, повідомляє FREEДОМ.

30-річний В’ячеслав Смислов родом із Маріуполя. Чоловік не потрапив під мобілізацію, оскільки він — багатодітний батько, але все одно вирішив захищати батьківщину. До Збройних сил України приєднався ще 2015 року. Коли завершився контракт, звільнився з армії. А 24 лютого 2022 року В’ячеслав вивіз дружину та дітей із Маріуполя до Умані та пішов добровольцем до військкомату — хотів захищати рідну землю. Чоловік був штурмовиком у 28-й бригаді. пів року тому В’ячеслав потрапив під удар російського дрона під Бахмутом і дістав множинні осколкові поранення.

“Снаряд невдало прилетів до мене, точніше, для нього — вдало, для мене — невдало злегка. Але як би місія у нього не виконана, тому що я досі ще живий, тому, я вважаю, що все поки що вдалого у мене”, — розповідає про своє поранення військовослужбовець ЗСУ В’ячеслав Смислов.

Унаслідок поранення В’ячеслав втратив кисть. Після операцій для протезування обрав біонічний механізм. Такий протез краще виконує функції втраченої кінцівки.

“Дуже цікава річ, дуже інтригує, купу функцій можна робити. Це приголомшлива річ. Звичайно, це величезне взагалі задоволення ворушити тим, чого вже не маєш, як то кажуть”, — ділиться враженнями від протеза Смислов.

Валентин Анохін ще тільки готується до протезування. До ЗСУ він приєднався на початку повномасштабного вторгнення. Брав участь у звільненні багатьох населених пунктів Харківської області.

“Ці емоції не передати, це такий був підйом. Це потрібно було ще раз прожити. Наскільки хлопці були піднесені: вони готові були рвати, і рвати їх, це не передати словами. Це потрібно було бачити, відчути та пережити”, — зізнався Анохін.

У липні, під час відбиття чергового штурму противника за три метри від Валентина розірвався танковий снаряд. У результаті військовослужбовець втратив зап’ястя.

“Мене підкинуло, я свідомість не знепритомнів, я відчув травму на сідниці й бачу, що немає в мене руки. Паніки ніякої не було, больового шоку не було. Я сам встав, тому що нікого біля мене не було. Я вийшов до хлопців, хлопці надали мені допомогу”, — ділиться спогадами військовослужбовець ЗСУ Валентин Анохін.

Спочатку його направили до лікарні в Харкові. А потім Валентина перевезли на реабілітацію до Львова. Зараз чоловік теж готується до біонічного протезування. За його словами, після цього планує повернутися до роботи в школі, раніше він працював учителем фізичної культури.

“Для навчання дітей, я думаю, що мені більше буде підходити біонічний протез, тому що це все-таки рухи пальцями є, щось показати. Я думаю, він мені буде більше підходити. Я хочу повернутися в школу і вчити дітей”, — поділився планами Анохін.

Керівник напряму протезування Національного центру Unbroken Назар Багнюк зазначив, що перевагою біонічного протеза є вісім хватів, які людина може перемикати за допомогою імпульсів. Однак, за його словами, біонічний протез підійде не всім.

“Біонічний протез — не річ, яка підходить і потрібна всім підряд, це не є рішення і панацея. Більшість операцій і пристосування залежать безпосередньо від людини, від її старанності та зусиль. Протез — це лише інструмент, який їй допоможе в реалізації того, що їй належить, тих планів і цілей, які вона собі поставила”, — пояснив Назар Багнюк.

На грудень 2023 року від початку повномасштабного вторгнення понад 5 тис. українців отримали поранення з ампутаціями. У Центрі Unbroken більш ніж за рік протези отримали 260 пацієнтів. Спочатку в центрі було відкрито мобільну майстерню, а потім запрацювала сучасна майстерня площею 250 кв. м. У планах — заснування ще однієї протезної майстерні на базі лікарні святого Луки та протезний мінізавод. Також планується збільшити кількість професійних протезистів.

“Це теж велике досягнення, тому що це — про можливість для пацієнтів, можливість ходити, це про можливість тримати свою дитину на руках, нехай і біонічною рукою, але своєю”, — каже керівниця проєкту та директорка з розвитку 1-го територіального медичного об’єднання Львова Ірина Заславець.

У Національному реабілітаційному центрі допомогу надають не лише військовослужбовцям, а й цивільним людям. За час його існування тут пройшли лікування 940 тис. осіб. Лікарі виконали 110 тис. операцій.

“Наше медоб’єднання, багато працює і з партнерами в Україні, і у світі. Це і бізнеси, і громадські організації, різні асоціації, це міста, це лікарні. Нашому медоб’єднанню і центру “Незламні” допомагає весь світ: як Україна, так і інші країни. І ми дуже це цінуємо, і за це вдячні”, — зазначила Ірина Заславець.

Загалом у центрі Unbroken із пацієнтами працюють десятки спеціалістів, серед яких лікарі фізичної реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, фахівці з мови та мовлення. Вони також співпрацюють із психологами та психотерапевтами. У планах і далі розширювати центр, щоб мати можливість надавати медичну допомогу ще більшій кількості людей.

Читайте також: Ампутація — не вирок, протез — не обмеження: український ветеран планує пробігти всі 6 світових марафонів (ВІДЕО)

Нагадаємо, український військовослужбовець Володимир Рудковський отримав важке поранення під час боїв на Запорізькому напрямку. Під час евакуації побратима він потрапив під обстріл противника. Осколком снаряда йому відірвало половину стопи. Після двох операцій і протезування боєць вирушив на реабілітацію до Національного реабілітаційного центру Unbroken.

Прямий ефір