F-16 в українському небі: можливості американських винищувачів проаналізували експерти

F-16. Скріншот: t.me/V_Zelenskiy_official

4 серпня президент України Володимир Зеленський заявив, що американські винищувачі F-16 уже в Україні. Видання The Economist повідомляє, що загалом прибуло 10 літаків із 79 обіцяних до 2025 року. До кінця 2024 року Україна має отримати ще 10 винищувачів F-16. 

Нарешті офіційно 

За словами президента Володимира Зеленського, українські Повітряні сили ЗСУ увійшли в новий етап.

“Ми багато зробили для того, щоб українські Повітряні сили перейшли на новий стандарт авіації — на західну бойову авіацію. З початку цієї війни ми говорили з партнерами про те, що необхідно закрити українське небо від російських ракет і літаків. Ми провели сотні зустрічей і переговорів, щоб зміцнити можливості нашої авіації, нашої ППО, наших Сил оборони. Ми часто чули у відповідь слово “неможливо”, але все ж таки ми зробили можливим те, що було нашою амбіцією, нашою оборонною потребою, а тепер це — реальність у нашому небі. F-16 — в Україні, ми забезпечили це”, — наголосив Зеленський.

Він також заявив, що пишається українцями, які якісно опановують нові літаки та вже почали їх використовувати для захисту неба України, і подякував західним союзникам. 

“Я дякую нашій команді за цей результат. Я дякую всім партнерам, які справді дієво допомагають із F-16, і перші держави, які акцептували наш запит щодо надання літаків — Данія, Нідерланди, Сполучені Штати та всі наші партнери — ми цінуємо вашу підтримку!” — зазначив глава держави.

Зеленський побажав українським Повітряним силам, воїнам відчувати гордість українців за бойову авіацію та приносити Україні саме такі бойові результати, які наблизять перемогу.

30 липня в The Wall Street Journal було опубліковано інформацію про те, що США погодилися оснастити винищувачі F-16 для України ракетами класу “повітря-повітря” AIM-120C-8 AMRAAM і AIM-9X, протирадіолокаційними ракетами класу “повітря-земля” AGM-88 HARM та іншою сучасною зброєю. 

Про те, що Україні необхідні для захисту американські винищувачі F-16, говорили з початку повномасштабного російського вторгнення. Довгий переговорний процес призвів до того, що чотири держави-члени НАТО — Бельгія, Нідерланди, Данія і Норвегія — заявили про те, що готові передати Україні літаки. Наразі йдеться про 79 літаків, раніше президент Зеленський заявляв, що для повного захисту неба України необхідно 128 американських винищувачів. 

Думки експертів

Як прибуття в Україну F-16 змінить ситуацію на лінії фронту? Чи зможуть винищувачі боротися з російськими носіями КАБів і захищати від ракетних атак міста в тилу? Якими ракетами оснащені F-16? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”;
  • Богдан Долінце, експерт з питань розвитку авіаційного ринку;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Настала нова ера переозброєння української авіації 

— Передача Україні F-16 посилює Повітряні сили, а також знаменує нову еру переозброєння української авіації. Це стосується, зокрема, нашого зближення із західними партнерами та країнами-членами НАТО. Можна сказати, що Україна інтегрується в НАТО, тому що ми фактично отримуємо на озброєння те, що зараз перебуває на озброєнні у більшості країн. Україна вже проходить той етап, який проходила Польща та інші країни, коли були на шляху до вступу в Альянс. 

Україні вже не потрібно думати, яким чином переоснастити літаки Су-24 для того, щоб вони були носіями ракет Storm Shadow. Відбувається важливий момент з погляду оновлення нашої авіації та зближення з партнерами. Також ми зараз отримуємо літаки, які можуть бути універсальними та виконувати завдання з посилення нашої протиповітряної оборони. Ми прекрасно розуміємо, що Росія не відмовляється, на жаль, від тактики ракетних ударів і терору мирного населення в тилу. Нам необхідне посилення протиповітряної оборони. 

F-16 здатні завдавати ударів по наземних об’єктах. У західних медіа було багато дискусій про те, що, можливо, зараз, на першому етапі, та кількість, яка буде в України F-16, не змінить ситуацію на полі бою. Проте, якщо подивитися, що творилося в російських пропагандистських пабліках, то можна побачити серйозне хвилювання через американські винищувачі. 

Сподіваюся, дедалі більше пілотів проходитимуть навчання, і незабаром ми побачимо більше літаків, які виконуватимуть комбіновані завдання. Також Україна ще очікує на літаки ДРЛО — це повітряні радари дальнього радіолокаційного виявлення САП, які, своєю чергою, дадуть змогу українським F-16 вести досить ефективну боротьбу з носіями керованих авіабомб – російськими Су-34.  

Президент Зеленський озвучив, що Україні потрібно 128 літаків F-16. Такий запит аргументував, виходячи з потреб. Нам потрібно реалізувати три стратегічні завдання: посилити захист неба в тилу і ближче до передової, завдавати ударів по наземних об’єктах російських військ і мати повну перевагу в небі над усією територією України, включно з окупованими. 

До кінця 2024 року загалом у нас має бути 20 винищувачів, є питання в достатній кількості озброєння, щоб ці літаки могли виконувати завдання. Це вже те, що здатне посилити наші можливості в протиповітряній обороні та в завдаванні ударів ракетами по російських військових об’єктах. Що стосується подальшого збільшення кількості винищувачів до 2025 року, то я сподіваюся, що ми побачимо не тільки зміщення в бік додаткового постачання F-16, а й у бік розширення номенклатури озброєнь, які Україна отримає разом із цими літаками. 

Американські винищувачі F-16 мають ранню систему оповіщення про загрози. Якщо літак потрапляє в зону інтенсивної діяльності ворожої РЕБ, то вмикається відповідна програма, яка має робити борт літака невразливим. Також система дає можливість на ранній стадії виявити те, що літак може перебувати в радіусі дії та ураження зенітно-ракетного комплексу або коли літак перебуває в зоні дії радара. 

Передбачено алгоритм дій щодо захисту та зберігання F-16. Важливо зазначити, що Україна на третій рік повномасштабного вторгнення зберегла власну авіацію. Росія має перевагу і в далекобійних ракетах, і в літаках, але Україні вдалося зберегти та літаки, і системи ППО. ЗСУ навчилися протидіяти російським загрозам і врахували досвід ракетних атак. 

ЄВГЕН ДИКИЙ: F-16 допоможуть у боротьбі з російськими Су-24

— F-16 не використовуватимуть в Україні як платформу для завдавання ударів по території РФ. Я не думаю, що ЗСУ планують, принаймні найближчим часом, здійснювати такі удари, поки що в нас дуже мало цих літаків. У нас пройшла успішно інтеграція ракет Storm Shadow або французької їхньої версії SCALP EG під старі радянські бомбардувальники Су-24. З чого запускати крилаті ракети у нас і без F-16 є. І дозволу від західних союзників на удари по території РФ поки що немає. 

Дальність роботи радарів F-16 – це про те, на якій відстані вони зможуть бачити російські бомбардувальники, що вилітають бомбардувати українську територію авіабомбами, що планують. Навіть поява на фронті однієї ескадрильї F-16 уже може стати дуже серйозним фактором. Річ у тім, що в комплекті до F-16 йдуть ракети “повітря-повітря”, у яких дальність 100-160 км. 

Зараз російські літаки безпечно для себе запускають бомби, що планують, з відстані приблизно 50-70 км за лінією фронту, оскільки українська фронтова ППО працює максимум у радіусі 40 кілометрів. З появою в небі F-16 з ракетами AMRAAM кожен їхній виліт реально стане бойовим. Було б, звичайно, наївно думати, що перші шість F-16 візьмуть і зіб’ють 300 російських Су-24. Так не буває. Але щойно зіб’ють перші три російські літаки – це дуже багато що змінить. Для них кожен виліт стане небезпечним. 

Щойно в українському небі з’явиться перша ескадрилья F-16, це сильно відіб’ється на застосуванні росіянами бомб, що планують. Їм доведеться обережніше літати та 10 разів думати про те, яка ціль варта того, щоб ризикувати літаком і екіпажем, а яка не варта. 

БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Ракети для F-16 дозволять відігнати носіїв КАБів

— Це хороша новина, що США готові дати ракети для винищувачів. Якщо говорити хоча б про збільшення радіуса, в який не залітають носії російських КАБів, то тут ідеться про ракети типу “повітря-повітря”. Були озвучені ракети AIM-9X і AIM-120 AMRAAM, найімовірніше, модифікації С-5 з дальністю до 105 км. Тут може йтися про те, що поява таких видів озброєння дасть змогу щонайменше відігнати на більшу відстань російських носіїв КАБів та інших видів озброєння. 

105 км — це середня дальність роботи AMRAAM, є також модифікація ракети з дальністю до 180 км. Тому повний потенціал F-16 з його сучасним бортовим радаром, який здатний виявляти та знищувати цілі на відстані 160-165 кілометрів, повністю ця ракета розкрити не зможе. Будемо сподіватися, що в майбутньому ми отримаємо більш далекобійні ракети. 

Що стосується ракет з дальністю 105 кілометрів, то існує певний ризик близького підльоту до кордонів Російської Федерації, де побудована ешелонована система протиповітряної оборони. Тож можна говорити про те, що протидіяти таким літакам необхідно буде на відстані понад 50 км від лінії фронту або безпосередньо від кордону з РФ. Це призведе до того, що російські літаки будуть знищуватися тільки на відстані 50 км углиб Росії, якщо буде дано такий дозвіл. 

Ще одна важлива частина — це можливість знищувати такі види озброєння на лінії фронту. Але якщо ми говоримо про носії КАБ, то максимальна дальність польоту становить 70-80 км. Це означає, що з таким видом озброєнь без входження в уже досить небезпечну зону ворожої системи протиповітряної оборони, найімовірніше, ми не зможемо знищити більшу частину таких ракетоносіїв. 

Російські системи протиповітряної оборони С-300, С-400 знаходяться на відстані близько 100 км до лінії фронту, а дальність їхньої роботи становить 150-160 км. Таким чином, ворог здатний виявляти та знищувати повітряні цілі на відстані до 50 км від лінії фронту або від кордону з Україною. З цими обмеженнями й пов’язана можливість використання F-16, тому що є зона, увійшовши в яку літак уже в будь-якому разі не зможе втекти від ворожої ракети. 

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: F-16 не повинні підлітати до лінії фронту ближче, ніж на 40 км

— Літаки F-16 зміцнять протиповітряну оборону України та дадуть змогу ефективно вражати наземні цілі РФ, однак їхні можливості на лінії фронту обмежені. 

Уздовж лінії фронту можуть бути розташовані російські комплекси С-300 і С-400, “Буки” та інші. Загалом, уся система ППО, і розрахунковим методом дійшли висновку, що краще F-16 не наближатися до лінії фронту ближче, ніж на 40 км, щоб встигнути зреагувати на загрозу. 

Російська система ППО працює в повному обсязі й в штатному режимі. Це і ПЗРК (переносний зенітно-ракетний комплекс), і ППО ближнього радіуса дії, середнього радіуса дії, і дальнього. 40 км від лінії фронту — це абсолютно безпечна відстань для F-16. 

Перш ніж F-16 зможуть ефективно діяти на лінії фронту, необхідно провести ретельне відпрацювання взаємодії між пілотами, технічним персоналом і операторами ППО. Це досить непростий і затяжний процес. Проблема полягає не тільки в механізмах, а й у взаємодії між людьми. Важливо відпрацювати координацію між людьми та системами, зокрема з системами ППО на землі, які забезпечують захист F-16, якщо він наближається до лінії фронту. 

Дуже важливими є не тільки навчені пілоти, а й технічний персонал – це десятки людей, які обслуговують інфраструктуру і самі винищувачі. 

Читайте також: Київ зазнав наймасованішої атаки безпілотників із початку року, — КМВА

Прямий ефір