F-16 прямують до України — що точно відомо (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ap.org

Україна отримає F-16 уже влітку. Уряди Нідерландів та Данії за підтримки Сполучених Штатів Америки займаються передачею винищувачів Україні, йдеться у спільній заяві лідерів трьох країн, опублікованій на сайті Білого дому. Терміни постачання та точну кількість бортів з міркувань оперативної безпеки не озвучили, повідомляє FREEДОМ.

Перші “бойові соколи” — винищувачі F-16 — вже на шляху до України, заявив держсекретар США.

“Системи ППО були завданням №1 для України і, як наслідок, і для Альянсу, який її підтримує. І я радий повідомити, що передача літаків F-16 із Данії та Нідерландів уже йде. І ці винищувачі літатимуть у небі України вже цього літа для того, щоб Україна могла продовжувати ефективно захищатися від російської агресії”, — наголосив державний секретар США Ентоні Блінкен.

Ще один член авіаційної коаліції — Норвегія — передасть Україні шість винищувачів F-16, повідомив прем’єр-міністр Йонас Гар Стере. Угода про співпрацю у сфері безпеки, яку підписали президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо, передбачає передачу Києву ще 30 літаків. Загалом для захисту українського неба потрібні 128 винищувачів, заявив Володимир Зеленський.

“Проблема з F-16 полягає у кількості та термінах поставок. Але будьмо чесними. Росія щодня використовує проти України близько 300 літаків. У нас йдеться про 10-20 винищувачів. Навіть якщо ми матимемо 50 — цього недостатньо. Ми захищаємось, і нам необхідно 128 винищувачів”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

128 літаків — це три бригади винищувачів, які зможуть попередити ракетні удари Росії. Насамперед, буде захищений Харків, при обстрілі якого РФ використовує тактику багатохвильових атак, обстрілюючи місто і область озброєнням різного типу, наймасовіші обстріли — керовними авіабомбами (КАБами).

“Про це говорив і президент України. Це першочергове завдання. А паралельно можна виконувати низку інших завдань. Як правило, такою бойовою авіацією виконується кілька бойових завдань, можливо, навіть в одному польоті. Знищення кількох цілей. Одна справа — знищити вогнем ракет класу “повітря-повітря” повітряні цілі, які несуть КАБи до місця скидання. Друге — не дати виконати бойове завдання”, — прокоментував президент Української авіаційної асоціації пілотів та власників літаків, авіатор, волонтер Геннадій Хазан.

Винищувачі від Данії та Нідерландів — перша хвиля поставок, заявив глава українського зовнішньополітичного відомства. Вже ведеться робота над постачанням другої хвилі. Йдеться не лише про F-16, а й про МіГ-29, які є на озброєнні союзників України.

“Я не можу поділитись маршрутом літаків F-16. Коли їх побачимо в українському небі, я думаю, що всі питання будуть зняті. Ми обіцяли, що влітку 2024-го в українському небі боротимуться F-16, і ця обіцянка виконана. Це лише перша хвиля. Насправді нам потрібно більше літаків, і питання поставки, надходження першої хвилі F-16 вже вирішено”, — сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

F-16 — це багатоцільовий винищувач, який може працювати по наземних, повітряних та надводних цілях. Ці літаки можуть нести ракети класу “повітря-повітря”, “повітря-земля”, керовані авіабомби і касетні бомби. F-16 здатні збивати крилаті ракети. Можуть дати відсіч російським бомбардувальникам на фронті та самі завдавати ударів, щоб підтримати наступальні операції ЗСУ.

Читайте також: F-16 будуть в українському небі вже влітку: як змінять хід війни американські винищувачі — аналіз експертів

Нагадаємо, раніше в ефірі FREEДОМ експерт з питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долинце сказав, що Україна чекає близько 45 бортів F-16, але терміни їх появи постійно зміщуються. Це може бути пов’язано з технічними питаннями щодо підготовки інфраструктури, готовності льотного екіпажу та технічного персоналу. До того ж, Україні необхідно забезпечити безпеку бортів, коли Росія, своєю чергою, посилила протиповітряну оборону (ППО). Це також може відсувати терміни появи винищувачів.

Прямий ефір