Відразу дві країни НАТО оголосили про передачу Україні винищувачів 4-го покоління F-16. За словами прем’єр-міністра Данії Метте Фредеріксен, перша група F-16, імовірно, йдеться про шість літаків, може попрямувати в Україну вже до Нового року. Крім американської авіації, Україна може отримати і шведські винищувачі, повідомляє FREEДОМ.
Винищувачі F-16 будуть в українському небі. У Міністерстві оборони Данії підтвердили, що спільно з Нідерландами вони передадуть літаки Україні: 19 — від Копенгагена і 42 — від Амстердама.
“У світлі жорстокої та неспровокованої агресії Росії Данія та Нідерланди за підтримки США переконані, що подальша підтримка України має першорядне значення. З огляду на створення спільної коаліції з навчання F-16, ми погоджуємося, що логічним наступним кроком стане передача винищувачів F-16. Передача літаків матиме життєво важливе значення для зусиль, пов’язаних із забезпеченням України повнофункціональними можливостями F-16”, — йдеться в повідомленні на сайті Міністерства оборони Данії.
Рішенню Данії та Нідерландів передував дозвіл Вашингтона. Річ у тім, що згідно з експортними нормами, країна-виробник, у випадку з F-16 — це Сполучені Штати Америки, має схвалити їхню передачу в будь-яку третю країну. Єдина умова — українські пілоти та інженери мають завершити підготовку: перебудуватися з кілометрів на фути та милі та адаптуватися до сучасних технологій, якими авіація радянського зразка похвалитися не може.
“Літак F-16 — дуже орієнтований, ергономіка його кабіни орієнтована на пілота для створення максимально комфортних умов. Він навіть не сидить у кабіні, як в інших літаків, а перебуває в положенні напівлежачи. І бортова ручка, як джойстик. Літати на них наші льотчики зможуть приблизно місяці через чотири, а от решту періоду потрібно буде присвятити тактичній підготовці”, — пояснив авіаційний експерт Валерій Романенко.
Українські пілоти та технічний персонал уже розпочали навчання. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, фахівців готуватимуть в 11 країнах.
“Навчання вже почалися. Хтось, можливо, швидше освоїть. Люди талановиті. Але щоб не було ілюзій, може так статися, що за п’ять місяців частина льотчиків буде готова, а інженери й техніки — ні. Літак — дуже складна система. Одного пілота недостатньо. Цей період підготовки у вигляді навчання буде витрачено на те, щоб продовжити проєкт із розуміння, коли в нас безпосередньо будуть літаки. А головне — скільки”, — заявив в інтерв’ю одному з українських телеканалів міністр оборони України Олексій Резніков.
Водночас Україна не зосереджена на отриманні виключно F-16. Країна також зацікавлена в передачі винищувачів Rafale, Eurofighter, а також Gripen. Ці літаки ще називають “швейцарським ножем” у світі авіації. Саме вони ближче за інших до українського неба. Під час візиту до Швеції президент України Володимир Зеленський розпочав переговори щодо отримання Gripen із прем’єр-міністром країни Ульфом Крістерссоном.
“Сучасна авіація. Дуже намагаємося збільшити можливості військової авіації. Це одне з найскладніших завдань, але я впевнений, ми його виконаємо. Зараз маємо проривний результат — результат щодо Gripen — класних сучасних шведських бойових літаків. Наші воїни вже починають їх тестувати”, — заявив Зеленський.
В українському керівництві впевнені, що шведські багатоцільові винищувачі 4-го покоління Gripen — це хороша альтернатива F-16, оскільки цей літак є універсальним і менш вимогливим в обслуговуванні.
Читайте також: Коли Україна отримає F-16: підсумки візитів Зеленського до Нідерландів, Швеції та Данії обговорюємо з експертами
Нагадаємо, Україна отримає від Данії 19 винищувачів F-16, а Нідерланди передадуть 42 літаки F-16.