F-16 для України: як західні винищувачі забезпечать захист українцям (ВІДЕО)

F-16. Скріншот: uatv.ua

Головним завданням західних винищувачів F-16 буде безпека внутрішнього повітряного простору України. Про це заявив речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат. За його словами, насамперед ідеться про захист об’єктів критичної інфраструктури та атомної енергетики від атак ракетами та дронами. F-16 будуть розосереджені по всіх аеродромах України. У разі російського обстрілу, вони злітатимуть і знищуватимуть загрозу, інформує FREEДОМ.

Завдяки поставкам авіації Нідерланди залишаються серед лідерів військової допомоги Україні. Амстердам зобов’язався передати Києву 42 F-16. І хоча Нідерланди не часто лідирували у військовій сфері, сьогодні за розміром оборонної підтримки, що надається Україні, країна поступається лише США, Німеччині, Великій Британії та Польщі — це останні дані Кільського інституту світової економіки.

“Нідерланди надають військову допомогу Україні, що перевищує пропорційну вагу країни [в західній коаліції]. На цей час Нідерланди вже виділили 2 млрд 700 млн дол., що є четвертим показником серед усіх європейських країн. Хоча Нідерланди до війни перебували в самому низу списку країн НАТО за витратами на оборону, тепер вони пообіцяли фактично досягти цільового показника витрат у 2% від валового внутрішнього продукту (ВВП) у 2024 році. Наразі витрати Нідерландів на оборону вже становлять 1,7% ВВП”, — повідомив старший науковий співробітник у Центрі стратегії та безпеки Скоукрофта вашингтонської Атлантичної ради Тімо Костер.

На додаток до вже обіцяних винищувачів F-16 Україні необхідно ще 100. За словами президента України Володимира Зеленського, авіація потрібна насамперед для захисту мирного населення, а не для контрнаступу.

“Сьогодні у нас є домовленість про майбутню поставку 50-60 винищувачів… Загалом нам потрібно близько 160 винищувачів, щоб мати потужні військово-повітряні сили, які не дадуть Росії можливості домінувати в повітряному просторі. Ми воюємо з Росією, ми боремося за нашу українську землю, проти загарбницької політики Російської Федерації. Винищувачі потрібні нам просто для того, щоб захистити себе. Щоб захистити нашу землю, наше море, наше небо”, — наголосив Зеленський.

F-16 потрібні українським захисникам, щоб стати вагомою складовою протиповітряної оборони країни. Також вони допоможуть утримувати російську авіацію далеко від українських кордонів і тим самим убережуть населені пункти від бомбардувань.  Ба більше, F-16 мають перешкоджати блокуванню зернових коридорів Росією в Чорному морі.

“Ми сподіваємося, що разом із літаками ми отримаємо хороші, робочі розробки ракет ААМ-120, які дають змогу працювати на відстань до 200 км і ефективно знищувати ворожу авіаційну техніку. Те, що стосується ATACMS… Мені б дуже хотілося, щоб наші партнери від розмов про те, як це складно і важко, переходили до справи і нарощували виробництво, створювали цю зброю”, — акцентував експерт з питань національної безпеки Іван Варченко.

У Міноборони України заявили, що ЗСУ можуть почати застосовувати літаки F-16 навесні 2024 року. Однією з головних перешкод на шляху винищувачів 4-го покоління в Україну є брак підготовлених англомовних українських пілотів, пише американська газета The New York Times.  

Курс пілотування F-16 триває 9 місяців. І йдеться про базову підготовку військових льотчиків. За цей час пілоти мають опанувати академічні знання, пройти навчання на авіасимуляторі, здійснити поодинокі та групові, денні та нічні вильоти, а також пройти курси “повітря-повітря” та “повітря-земля”. Однак у Повітряних силах ЗСУ вважають, що українські пілоти зможуть оволодіти навичками швидше — їм буде потрібно від 4 до 6 місяців.

“Люди, які їдуть на навчання, підготовлені на різному рівні. Але, повірте: те, як швидко опановують наші військові ту чи іншу техніку — це на заздрість деяким країнам. Простий приклад. Для того щоб опанувати Рatriot, необхідно від 9 до 12 місяців. Наші військові виконали своє завдання за два”, — заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

Водночас Україна зацікавлена отримати не лише американські винищувачі F-16. Ефективним доповненням для українських повітряних сил стали б шведські Gripen. 

Офіційний Стокгольм заявив, що ці літаки потрібні самій Швеції, однак опозиція виступає за надання Україні винищувачів. Київ також працює з партнерами з Франції, щоб отримати багатоцільовий винищувач четвертого покоління Rafale.

Читайте також: Російський Мі-8, який “затрофеїла” Україна, поповнить парк бойових вертольотів — деталі від української розвідки

Прямий ефір