F-16 для України: коаліцію з підготовки пілотів офіційно сформовано — деталі (ВІДЕО)

Винищувачі F-16. Фото: pixabay.com

Коаліцію з підготовки українських пілотів до використання винищувачів F-16 офіційно сформовано. Її очолили Данія та Нідерланди. Навчання також передбачено і для обслуговуючого персоналу, інформує FREEДОМ.

До коаліції з підготовки українських пілотів на винищувачах F-16, окрім України, увійшли Данія, Велика Британія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція і Канада. Навчання українських пілотів розпочнеться найближчим часом, згідно з домовленостями Києва та Амстердама під час саміту НАТО у Вільнюсі. 

“На серпень — домовилися почати підготовку пілотів. Наближаємо рішення щодо сучасної авіації для України. Домовилися про конкретний внесок Нідерландів у зміцнення нашої ППО та артилерії. Дякую за підтримку на шляху до НАТО — як щодо запрошення, так і стосовно гарантій безпеки на шляху, зокрема на двосторонній основі. Дякую, Нідерланди!”, — написав президент України Володимир Зеленський у Тelegram.

За інформацією міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, передача Україні винищувачів F-16 включає, зокрема, і складні технічні моменти. 

“Одночасно триватиме підготовка юридичних рішень, необхідних для передачі літаків. Я думаю, якщо до кінця першого кварталу наступного року перші F-16 літатимуть в українському повітрі, керовані українськими пілотами, то це буде відповідно до графіка”, — заявив Кулеба. 

Літаки F-16 стоять на озброєнні багатьох країн: у 2023 році в усьому світі налічується близько 2 200 активних винищувачів цього типу. Найбільший парк у Сполучених Штатів, але вони поки не говорили про передачу своїх бортів Україні. 

Київ, найімовірніше, отримає F-16 від європейських держав, у яких вони є на озброєнні. За словами міжнародних військових експертів, найімовірніше, йдеться про Норвегію, Нідерланди, Бельгію та Данію. 

“Президент Байден ухвалив рішення кілька тижнів тому, працюючи в тісних консультаціях із союзниками, про початок навчання українських пілотів на цих літаках. Ця підготовка триватиме деякий час, а потім відбудеться передача F-16, імовірно, з європейських країн”, — сказав радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван. 

Для того, щоб краще засвоїти технічні характеристики, українські пілоти до початку навчання, кажуть експерти, активно підтягують англійську мову. 

“Зараз наші військові не гають часу, вони вивчають англійську мову. Англійську потрібно підтягнути, оскільки ніхто українською, а тим більше російською навчати пілотів не буде на західній техніці. Потрібно буде вивчити всі нормативи, технічну частину, як називається кожна деталь від літака, кожен тумблер. Із закритими очима називати їх”, — каже військовий аналітик Іван Ступак. 

F-16 — не літак-невидимка, його видно на радарах, але менше, ніж МіГ-29. Він здатний розвивати швидкість до 2 500 км на годину і підніматися на висоту до 17 км. Може виявляти цілі на відстані до 150 км і стежити одночасно за десятьма об’єктами. 

За словами аналітиків, F-16 стануть величезною допомогою для боротьби з російськими крилатими ракетами та іранськими БпЛА “Шахед”.

Читайте також: Україна може отримати західні літаки наступного року — думка авіаексперта

Нагадаємо, експерт Defense Express Іван Киричевський висловив думку, що ситуація навколо надання Україні винищувачів F-16 ускладнилася через затримку політичного рішення щодо цих літаків, а також проблеми з навчанням українських пілотів — їх немає кому навчати. Але західні союзники України налаштовані на те, щоб якнайшвидше розв’язати всі проблеми, що виникли, і надати F-16.

Прямий ефір