Норвегія надасть Україні літаки F-16, заявив прем’єр-міністр країни Йонас Гар Стьоре. Це третя країна НАТО після Нідерландів і Данії, яка погодилася передати свої винищувачі Києву. Крім того, союзники готові й надалі постачати в Україну системи протиповітряної оборони IRIS-T, обладнання для розмінування і зроблять усе необхідне, щоб переконати партнерів надати Збройним силам України зенітно-ракетні комплекси NASAMS, повідомляє FREEДОМ.
24 серпня президент США Джо Байден обговорив із президентом України Володимиром Зеленським навчання українських льотчиків управлінню американськими винищувачами F-16. Білий дім буде в прискореному порядку видавати дозволи іншим державам на передачу Києву літаків, запевнив Байден.
“Президент Байден і президент Зеленський обговорили початок підготовки українських льотчиків і забезпечення прискореного дозволу іншим країнам на передачу своїх F-16 Україні після завершення навчання для підвищення обороноздатності України. Від імені американського народу президент Байден висловив захоплення хоробрістю і самопожертвою українського народу, який бореться за свою свободу і своє безпечне майбутнє”, — йдеться в повідомленні на сайті Білого дому.
У жовтні українські пілоти та технічний персонал розпочнуть навчання з експлуатації американських винищувачів F-16 на авіабазі ВПС США в Аризоні, повідомили в Пентагоні.
“Україна сама визначить кількість пілотів, які їй необхідні для проходження підготовки. І знову ж таки, це суттєво збільшить можливості коаліції з навчання цих льотчиків. Тож це ще одне місце для тренувань”, — зазначив представник Пентагону Патрік Райдер.
Щодо термінів постачання F-16 Україні, Райдер повідомив, що Сполучені Штати намагаються зробити все, щоб прискорити цей процес, але йдеться про місяці, а не тижні. Крім того, важлива і готовність України обслуговувати ці літаки.
“Навчання пілотів, персоналу, що обслуговує, — це одна складова. Іншою частиною є забезпечення у відповідний час того наземного обладнання, яке у них є, можливість керувати та підтримувати ці літаки з українських аеродромів. і все це буде в майбутньому”, — заявив представник Пентагону.
А ось питання з поставками ATACMS поки що не вирішене. За словами голови Об’єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі, Вашингтон обговорює питання про надання Києву армійських тактичних ракетних систем дальньої дії.
“ATACMS — спірна тема. І з багатьох причин вони їх досі не отримали. Президент Байден наразі не сказав ані “ні”, ані “так”, — пояснив він.
Під час візиту до Києва прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре заявив, що його країна ухвалила рішення передати ЗСУ літаки F-16. Норвегія переходить на більш сучасні винищувачі, і кілька років тому вже передала частину своїх літаків Румунії.
“Зараз два винищувачі ми виділяємо одразу для навчальної місії та будемо розглядати те, що залишилося. Їх не так багато, але я сподіваюся, що ми їх зможемо передати Україні. Ми це робимо, знову ж таки після того, як минулого тижня на це дали згоду США”, — зауважив прем’єр Норвегії.
Секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов переконаний: щойно американські винищувачі F-16 з’являться в українському небі — ситуація на фронті радикально зміниться.
Читайте також: “Це не просто літак — це все, що Україні потрібно”: як західні винищувачі F-16 допоможуть ЗСУ (ВІДЕО)
Нагадаємо, прем’єр-міністр Норвегії відвідав Україну 24 серпня.