Зброя, яка змінила хід боїв у Чорному морі. Саме таку роль зіграла унікальна розробка України — морський надводний безпілотник-камікадзе “Магура” (MAGURA), інформує FREEДОМ.
“Найближчим часом ми почуємо новини і нові модифікації”, — заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
30 травня 2024 року спецпризначенці Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) з GROUP 13 завдали ударів по залишках Чорноморського флоту Російської Федерації в тимчасово окупованому Криму.
Так, один за одним пішли на дно швидкісні транспортні десантні катери “Тунець”, що належать прикордонному управлінню Федеральної служби безпеки (ФСБ).
Морські дрони стали нічним кошмаром російських окупантів у Криму, хоча ще на початку повномасштабного вторгнення, з огляду на повне домінування Росії в Чорному морі, про такий розклад і думати було не можна.
“Чорноморський флот РФ за підтримки авіації та інших компонентів тиснув і намагався створювати додаткові загрози для України та наших Сил безпеки і оборони. Зокрема, загрози десантних операцій”, — каже представник ГУР МОУ Андрій Юсов.
Порятунком України стала винахідливість. Через відсутність власного флоту та великих кораблів довелося шукати більш доступні засоби ураження ворога. Ракети “Нептун”, якими було уражено крейсер “Москва”, — це, безумовно, успіх, але ними не дотягнутися до Севастополя. Проте було знайдено інший вихід.
“Морські дрони, насамперед MAGURA V5, стали такою асиметричною відповіддю, яку ворог досі не може наздогнати”, — наголошує представник ГУР МОУ.
Ефективність цієї зброї вже доведена. Тепер значна частина Чорноморського флоту РФ базується в Новоросійську, але успішна робота ГУР змушує росіян думати про відведення кораблів до Абхазії.
“Сама поява морського дрона “Магура” вперше дала змогу реалізувати концепцію москітного флоту в чистому вигляді, як вона задумувалася”, — зазначає експерт порталу Defense Express Іван Киричевський.
Першою ураженою ціллю “Магури” став розвідувальний корабель “Іван Хурс”. Це було перше бойове зіткнення командира спецпідрозділу надводних дронів із російським флотом.
“Адреналін просто накриває. Руки мокрі, при тому, що дронам треба керувати досить ювелірно. Я б сказав, ніжно. Рухи не повинні бути різкими і неконтрольованими”, — каже командир підрозділу GROUP 13 ГУР МОУ з позивним “13-й”.
Від операції до операції морський дрон постійно вдосконалювався українськими інженерами.
“Засоби радіоелектронної боротьби, програмне забезпечення, звісно, все, що стосується управління, дальності ходу і можливості автономного режиму роботи. Це постійні інструменти, які вдосконалюються. Ми детально не можемо і не потрібно про це говорити, тому що ворог дуже цікавиться цими речами”, — пояснює представник ГУР Юсов.
Результати модернізації не змусили на себе довго чекати. Зірковою годиною для “Магури” став листопад 2023 року, коли ці морські дрони вразили два швидкісні десантні катери — “Серна” та “Акула”. Незабаром після цього “Магура” відправив на дно ракетний катер “Івановець” і великий десантний корабель “Цезар Куніков”. 5 березня 2024 року бійці спецпідрозділу GROUP 13 біля Керченської протоки потопили швидкісний і маневрений корвет “Сергій Котов”.
Тоді один із дронів потрапив у пробоїну, що утворилася від попереднього вибуху, і його боєзаряд, імовірно, вибухнув уже всередині судна. Через значні пошкодження корабель затонув за п’ять кілометрів від берега мису Такіль.
“Найскладніша операція — “Котов”, тому що знадобилося три спроби для його знищення. Тільки на третій раз нам це вдалося. Він був надзвичайно швидким і маневреним. Ви бачили відео, як він тікав між цивільними суднами. Це дуже складна ціль, і я вважаю це нашим кубком на даний момент”, — наголошує командир підрозділу GROUP 13.
Загалом від початку застосування дрона “Магури” вразили та пошкодили понад 10 російських кораблів.
“Зараз “Магура” — досить потужний дрон. Він може знищити корабель середнього класу водотоннажністю до 5 000 тонн, особливо якщо це буде комбінований удар кількох дронів, можливо, з повітряним. Його радіус зараз серйозно збільшився, я думаю, десь до 800 кілометрів”, — зазначає капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗСУ (2004-2020 рр.) Андрій Риженко.
Але розробники “Магури” вражають не тільки бойовою частиною на великій дальності та швидкості. У травні поточного року на борту одного з морських дронів було помічено протиповітряну ракету Р-73.
“Це якраз імпровізована спроба встановити щось типу ЗРК під ракету Р-73 “повітря-повітря”. Це була перша система озброєння, поставлена на цей морський дрон. Це дешевий засіб, який має, скажімо так, дорожче продати свою загибель у бою, знищивши ворога”, — каже експерт порталу Defense Express Іван Киричевський.
На цьому розробники морського дрона зупинятися не збираються. Які сюрпризи можуть чекати на загарбників? Можливості “Магури” доволі широкі, зазначає капітан 1-го рангу Андрій Риженко.
“У перспективі можна трохи його, скажімо так, розвинути і зробити його як засіб доставки спеціальних груп навіть під водою, щоб, наприклад, перетинати річку або якусь затоку”, — вважає капітан.
Водночас можна доопрацювати й озброєння катера-камікадзе. Перспективним напрямком може бути встановлення норвезьких протикорабельних ракет для полювання на надводні цілі або шведських — для ураження підводних.
“На нього можна встановити протикорабельну ракету нового покоління, наприклад, NSM, вага якої становить 410 кілограмів. Також можна оснастити його торпедою нового покоління. Кілька таких малогабаритних ракет, завдовжки менше ніж 4 метри і вагою близько 400 кілограмів, нам передали шведи. Ці ракети призначені для протичовнової боротьби”, — зазначає Андрій Риженко.
Усе це — потенційні можливості “Магури”, проте українські інженери вважають за краще тримати деталі своїх розробок у секреті. Нехай це залишиться сюрпризом для загарбників.
Читайте також: Де і як Росія ховає кораблі Чорноморського флоту — подробиці (ВІДЕО)