Понад 10 тисяч людей евакуювали з Донецької області за останній тиждень. Переважно мирні жителі залишають Покровський район, який перебуває під інтенсивним обстрілом російських військ. Людей із прифронтових територій вивозять місцева влада, поліція, рятувальники та волонтери. Як проходить евакуація, розповіла військова кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Від Мирнограда до фронту — всього близько восьми кілометрів. Уже кілька днів у місті діє комендантська година, починаючи з 17:00. Вулиці міста заповнені нескінченними колонами евакуаційних груп і людей, які залишають свої будинки. У місті ще працюють магазини та аптеки, але ситуація погіршується з кожним днем через обстріли російських військ.
Наразі міська влада готується до евакуації міської лікарні: пацієнтам допомагають зібрати речі та домовляються з іншими медзакладами про їхній прийом.
Один із пацієнтів Мирноградської лікарні — Дмитро. Чоловік отримав перелом обох ніг під час чергового обстрілу російською армією.
“На рентгенівському знімку, який зробили, коли мене привезли, перелом п’ят — лівої та правої ноги”, — каже пацієнт лікарні.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну Дмитро жив у Вугледарі, Донецька область. Рятуючись від війни, він переїхав до Курахового, а коли ситуація там погіршилася, евакуювався до Мирнограда. Зараз у нього залишився лише невеликий пакет особистих речей.
“(У вас багажу зовсім немає?) Ні, одягу немає. У чому є привезли. (У вас немає друзів, сім’ї?) Ні”, — відповідає Дмитро на запитання.
На сьогодні в Мирнограді залишилися переважно пенсіонери та люди з інвалідністю. У сина місцевої мешканки Лариси Василівни друга група інвалідності, і після кожного обстрілу в нього сильно трясуться руки. Пенсіонерка вирішила евакуюватися, щоб убезпечити свою сім’ю.
Якщо жителів Мирнограда ще можна вивозити з мінімальним ризиком, то в сусідній Новгородівці — ситуація набагато складніша.
Через постійні обстріли російської армії в місті запроваджено комендантську годину. Тож евакуаційні групи мають лише 4 години на добу для порятунку мирних жителів.
Усі дороги, що ведуть до міста, росіяни атакують бойовими дронами.
“Вивозили на броньованій машині… (Ви чули, що все погіршується?) Чули, так. Дуже голосно, дуже тривожно, боляче, гірко і прикро. Боляче будинок залишати, звісно, скільки прожито… (Життя важливіше?) Так, і триває начебто… Воно чим далі, тим більше жити хочеться, якщо чесно. Що більше старієш, то більше життям дорожити починаєш…”, — ділиться мешканка Новогродівки Надія.
Одні з тих, хто допомагає українцям евакуюватися — волонтери з Нідерландів. Вони нещодавно відкрили в сусідній області шелтер для тимчасового перебування постраждалих. Туди й вивозять людей із прифронтових територій.
“Зараз у наших машинах є люди, які жили всього за три кілометри від лінії бойових дій. (Кого ви в першу чергу вивозите?) Це неважливо. Тільки якщо хтось молодший, ті можуть самостійно виїхати. А загалом неважливо: чоловіки, жінки, люди похилого віку, поранені. Ми маємо допомагати, як тільки ми можемо”, — акцентують волонтери з Нідерландів Френкі та Куен.
Інтенсивність бойових дій у Покровському районі змінюється щогодини.
14 серпня з області вдалося евакуювати понад дві сотні дітей із батьками. Однак, за даними обласної влади, у 10-кілометровій близькості від фронту ще залишаються близько 1,5 тисячі дітей.
Читайте також: Під обстрілами та в страху: як проходить евакуація цивільного населення в Донецькій області (ВІДЕО)