Естонія планує у найближчі два роки збільшити витрати на оборону до 4% ВВП. Це — один із найвищих показників серед країн-членів Північноатлантичного альянсу. Щоб стримувати Росію та забезпечити безпеку НАТО, усі союзники мають витрачати на оборону від 2,5-3% ВВП, заявив міністр оборони Естонії на зустрічі з очільником Пентагону. Також Ханно Певкур закликав Вашингтон до збільшення присутності американських військових в Естонії та нарощування потенціалу озброєння далекого радіусу дії, повідомляє FREEДОМ.
Після початку повномасштабної війни Росії проти України, країни Балтії та Польща випереджають за темпами зростання видатків на оборону інших членів НАТО.
2024 року Естонія виділить на оборону більше 3% ВВП. За словами нового глави естонського уряду — Крістена Міхала — Таллінн і надалі збільшуватиме оборонний бюджет.
“Головна мета цього уряду, нового уряду, — дати почуття безпеки естонському народу, естонській економіці, нашим союзникам, а також дати зрозуміти нашим ворогам, що Естонія добре захищена. Ми збільшимо наші витрати на безпеку Естонії та закупівлю боєприпасів згідно з планом, який буде розроблено до вересня. Ми тісно співпрацюватимемо з нашими союзниками по НАТО, а також з Україною. Ми підтримуватимемо Україну — це 0,25% нашого ВВП. Це зобов’язання, яке залишилося від попереднього уряду”, — із заяви прем’єр-міністра Естонії.
За інформацією агентства Reuters, Європі потрібно більше грошей на оборону. Йдеться насамперед про виробництво та закупівлю засобів протиповітряної оборони (ППО), ракет далекого радіусу дії та боєприпасів. Необхідно також розв’язувати проблеми з логістикою та захищеним цифровим зв’язком. Тому країнам НАТО доведеться збільшити оборонні бюджети. Естонія пропонує підвищити їх до 2,5-3% ВВП.
“НАТО прагне перетворити ці вимоги на обов’язкові цілі для окремих урядів щодо забезпечення оборони Європи до осені 2025 року, коли відбудеться чергове засідання міністрів оборони. Минулого року лідери НАТО погодили плани найбільшої за три десятиліття реорганізації оборонного потенціалу на тлі зростання загроз російській агресії”, — з публікації агентства Reuters.
Згідно з новими вимогами НАТО, Німеччині, наприклад, доведеться зміцнити свою протиповітряну оборону, пише Reuters. Щоб захистити військові бази, порти та понад 100 тис. військовослужбовців у разі потреби. У 2024 році Берлін замовив чотири установки Patriot — майже на 1,5 млрд євро.
Також Бундесвер модернізує авіабазу у місті Бюхель. Там розмістять американські літаки-невидимки F-35. Найновіші винищувачі будуть доступні у 2027 році.
У Бюхелі знаходиться єдине в Німеччині екстериторіальне місце зберігання ядерної зброї, що діє.
За даними Федерального уряду, там зараз зберігається від 10 до 20 американських ядерних бомб.
“Ми повинні швидко зробити це місце придатним для розміщення F-35. І це означає не просто модернізацію Бюхелю як авіабази відповідно до стандартів НАТО. Було ухвалено рішення про будівництво нової злітно-посадкової смуги. Водночас ми забезпечуємо виконання наших союзницьких зобов’язань тут — у Бюхелі. Адже російська агресивна війна та постійні загрозливі жести Росії щодо ядерної зброї показують, наскільки важливим залишається надійний ядерний фактор стримування поряд із звичайним стримуванням”, — із заяви міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса.
Міністр оборони Німеччини вважає, що Росія може напасти на НАТО до 2029 року. За інформацією розвідки, російська армія може атакувати американську авіабазу в Рамштайні на південному заході Німеччини або порти Північного моря, щоб відрізати сили НАТО від східного флангу.
Читайте також: Візит Кулеби до Китаю та перспективи президентства Гарріс у США: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною