Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган уперше за чотири роки відвідав Німеччину з офіційним візитом. У Берліні лідер Туреччини зустрівся з президентом Франком-Вальтером Штайнмаєром і канцлером Олафом Шольцем. Запрошення президент Туреччини відвідати Німеччину отримав ще в травні, після перемоги на виборах, коли відносини двох країн були не такими напруженими. Зараз розбіжності на тлі конфлікту на Близькому Сході ставлять під сумнів чи змогли знайти спільну мову лідери двох країн, повідомляє FREEДОМ.
Холодна зустріч прагматиків — так можна схарактеризувати візит Ердогана до Німеччини. Глава Туреччини вперше за останні майже 4 роки відвідав Берлін для того, щоб обговорити спільні для країн проблеми.
Хоча відносини Анкари та Берліна ніколи не були легкими, але в Німеччині президента Туреччини вважають складним, але все-таки партнером. Обидві країни — члени Північноатлантичного альянсу, Німеччина ще й найбільша європейська економіка, в той час, як Туреччина — найбільша військова сила, представлена в Європі.
Наразі Берлін та Анкара розійшлися в оцінках дій Ізраїлю проти ХАМАСу. Політично Німеччина, із застереженнями щодо необхідності дотримання міжнародних норм, підтримує Ізраїль, в той час, як Ердоган називає ХАМАС політичною партією і звинувачує Західні країни в подвійних стандартах.
“Ви описуєте ХАМАС як терористичну організацію. ХАМАС — це політична партія, яка брала участь у виборах у Палестині й перемогла”, — заявив Ердоган.
Ця заява президента Туреччини за кілька днів до візиту до Німеччини навряд чи залишилася непоміченою в німецькому уряді.
У Берліні турецький лідер спочатку зустрівся зі Штайнмаєром, а потім поїхав на зустріч із Шольцом, який дав свою оцінку терористичній атаці ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня, внаслідок якої загинули понад тисячу людей, більшість із яких були цивільними.
“Ізраїль має право на самооборону. Це була жахлива, жорстока атака, здійснена ХАМАСом. На дітей, на літніх людей, на борців за мир. На тих, хто виступав за примирення між Ізраїлем і жителями Гази”, — заявив Шольц.
Президент Туреччини зі свого боку знову заявив про непропорційну відповідь Ізраїлю на теракт і нібито надто лояльне ставлення Німеччини до дій ізраїльської армії.
“Ми нічого не винні Ізраїлю. Якби це було так, то ми, можливо, не змогли б так легко говорити”, — сказав Ердоган.
Але сторони знаходять згоду в тому, що важливо сприяти встановленню миру в регіоні. У руках Туреччини можуть бути ключі від основних викликів Європейського Союзу — безпеки, неконтрольованої міграції та підтримання світової продовольчої стабільності.
“Однак, лідери ЄС і США, як і раніше, вважають, що їхнім інтересам найкраще сприятиме підтримання прийнятно стабільних відносин з Ердоганом. Зрештою, Туреччина є членом НАТО і вважається критично важливою для регіональної безпеки. Зокрема, для Шольца зв’язки з Ердоганом є ключовими для мети його уряду зі скорочення кількості прохачів притулку, які в’їжджають до ЄС із Туреччини”, — написав кореспондент Джеймс Анжелос в авторській колонці для видання Politico.
Напередодні візиту єврейські організації закликали не приймати Ердогана через його позицію, але в країні проживає понад 3 млн людей турецького походження, багато хто з них мають громадянство Туреччини й голосують на турецьких виборах і, в більшості своїй, підтримуючи Ердогана.
Попри полярні позиції з багатьох питань міжнародної політики, співпраця Туреччини та Німеччини триває в багатьох критично важливих для обох країн сферах.
“Міграція і нелегальна міграція — ще одне ключове питання. Нас об’єднує мета обмежити нелегальну міграцію. У 2016 році Туреччина та Європейський Союз досягли того, що я вважаю хорошою угодою. Я проводжу кампанію в Європейському Союзі для того, щоб продовжити цю угоду”, — підкреслив Шольц.
Туреччина, яка переживає економічну кризу, зацікавлена в кращому доступі на європейський ринок і активно цікавиться купівлею 40 літаків Eurofighter Typhoon, що виробляють за участю Німеччини. У той час, як для Берліна питання стримування неконтрольованої міграції та участь Анкари в підтримці безпеки в її регіоні залишаються ключовим.
Читайте також: Ердоган безупинно сипле антиізраїльськими заявами — головну причину назвав Шлеймович