Ердоган просто набирає політичні очки, — Гендельман про звинувачення на адресу Ізраїлю

Реджеп Ердоган виступає під час мітингу солідарності з палестинцями. Фото: gettyimages.com

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган щодо Ізраїлю продовжує робити те саме, що він робив і минулого разу під час операції 2009 року. Про це сьогодні, 15 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман.

Так він прокоментував інформацію, що влада Туреччини назвала прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу Гітлером і подала позов до Міжнародного кримінального суду через “геноцид у секторі Гази”. Наприкінці жовтня МЗС Ізраїлю відкликало всіх дипломатів із Туреччини для перегляду відносин із цією країною, після висловлювань президента Туреччини Ердогана проти військової операції ЦАХАЛ.

“Поки що це все просто слова, не факт, що дійсно суд цим займатиметься. Ердоган сів на свого звичайного антиізраїльського коня, щоб набрати внутрішньополітичних очок у свого ісламістського електорату і зовнішньополітичних, як якогось лідера і захисника ісламського світу. Він робить рівно те саме, але не факт, що з цих слів відбудуться якісь справи, наприклад, попри те, що багато років відбувався період конфронтації між Ердоганом та Ізраїлем, якраз економічні зв’язки між Туреччиною та Ізраїлем у той період не лише не погіршились, а й ще й зросли. Тому цілком можливо, що те саме буде і зараз. Ердоган просто набирає політичні очки. Далеко не факт, що у цього будуть якісь реальні практичні наслідки”, — сказав Гендельман.

Також він поділився думкою з приводу твердження, що такі заяви Ердогана вносять певний розкол у позицію європейських лідерів. Канцлер Німеччини Олаф Шольц усі звинувачення Ердогана на адресу Ізраїлю назвав абсурдними і вкрай розкритикував заяви турецької влади, яка назвала Ізраїль “фашистами” і поставила під сумнів саме існування Ізраїлю. Водночас наземну операцію ЦАХАЛ критикує президент Франції Емманюель Макрон.

“Різні позиції в Євросоюзі якраз Ердогана як такого не стосуються. Він не фактор у європейській політиці, але в Європі ми бачимо різні думки. Якщо президент Макрон на початку підтримував Ізраїль, зараз він теж почав висловлюватися, що загибель жінок і дітей у Газі має припинитися. Ми бачимо ті чи інші заяви в інших країнах. Але, як бачимо на прикладі німецького канцлера, все ще основні політичні сили загалом продовжують давати Ізраїлю політичний кредит. На якийсь час цього ще вистачить, але зрозуміло, що нескінченно це бути не може. Зрештою окрім суто міжнародних політичних аспектів є й військовий”, — каже Гендельман.

За словами експерта, цю операцію в Газі потрібно довести до логічного кінця, після того, що сталося 7 жовтня, ситуація не може повернутися до того, що було раніше.

“Саме тому метою військової операції поставлено повалення ХАМАС і ліквідацію його військових можливостей у секторі Гази. Зрозуміло, що не всі в Європі будуть із цим згодні, але там теж не факт, що від слова не перейдуть до якихось справ, санкцій тощо. Сказати слова нічого не варто, це теж може тим чи іншим європейським лідерам дати внутрішньополітичні бали. Поки що ми ще далекі від того, щоб це перейшло до якихось реальних санкцій або реального тиску на Ізраїль”, — резюмував Давид Гендельман.

Читайте також: Ердоган не стоїть на боці ХАМАС, він розв’язує свої проблеми, — Семиволос про відносини Туреччини та Ізраїлю

Нагадаємо, 28 жовтня президент Туреччини на масовому пропалестинському мітингу в Стамбулі заявив, що “Ізраїль є окупантом”, і повторив свою позицію про те, що “ХАМАС не є терористичною організацією”. На думку політолога, громадського діяча Михайла Пелліверта, президент Ердоган висловлює різкі заяви на адресу Ізраїлю, щоб зміцнити свій політичний авторитет і відвести увагу турецьких громадян від внутрішніх проблем країни.

Прямий ефір