Ердоган на світовій арені веде складну гру, зав’язану на турецьких інтересах — розбір Семиволоса

Прапор Туреччини. Фото: ukrinform.ua

Туреччина на світовій арені веде складну гру на різних напрямках, засновану виключно на своїх інтересах. Таку думку сьогодні, 18 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

“Туреччина, звичайно, веде досить складну гру на різних напрямках. Наріжним каменем цієї гри є, звісно ж, турецькі інтереси та інтереси того бізнесу, який підтримує Ердоган, тобто тих політико-економічних груп, які вклалися в “Партію справедливості та розвитку”, і, відповідно, так чи інакше визначають разом із політичним керівництвом політику країни. А ці фінансово-політичні групи, вони різні. Там є лобісти російських інтересів, там є лобісти європейських інтересів, там є лобісти африканських інтересів. І ось, власне, суміш ось цих інтересів, їхні зусилля багато в чому визначають політику Туреччини. Точно так само можна сказати і про українських лобістів. Тобто частина політичного істеблішменту й фінансово-промислових груп лобіює продовження та розвиток відносин з Україною”, — сказав він.

За словами Семиволоса, у цих груп є бажання отримати якомога більше прибутку в різних напрямках. Так, коли президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган здійснює державні візити в ту чи іншу країну, то разом із ним приїжджає велика група бізнесменів, яка розраховує отримати нові контракти, укласти нову угоду тощо.

“Тобто все це побудовано навколо економічних прибутків, економічних контрактів, економічних інтересів. І тому турецька політика виглядає досить контроверсійно й досить непослідовно”, — сказав Семиволос.

Щодо заяв Ердогана про можливість розриву відносин між Туреччиною та Європейським Союзом, то директор Центру близькосхідних досліджень оцінює їх як емоції та спробу шантажу.

“Насправді економічно Туреччина дуже сильно прив’язана до європейського ринку, Європейського Союзу. Інвестиції, технології та маса інших речей, які Туреччина не зможе отримати в якомусь іншому місці, в якомусь іншому регіоні, крім Європи. Тому, звичайно, це все виглядає шантажем. Але треба зазначити, що критичне зауваження Європейського Союзу щодо Туреччини — це ніби реальність. Тобто, дійсно, Туреччина, претендуючи на членство в Європейському Союзі, повинна проводити відповідну політику, а не виляти хвостом і вдавати, що вона абсолютно незалежна в ухваленні своїх рішень… Я розцінюю все це як частину таких ось торгів, якими Туреччина, загалом, нібито славиться”, — сказав Семиволос.

На його думку, таким самим грубим шантажем є і заяви Ердогана про те, що Швеція нібито не виконала дані обіцянки, а тому не отримає підтримки Туреччини для вступу в НАТО.

“Так не робиться. Це, загалом, усі прекрасно розуміють, що це такий грубий шантаж, який буде відповідним чином оцінений”, — сказав Семиволос.

Читайте також: Основний принцип політики Ердогана щодо Росії — це не ізоляція РФ, а спроба знайти можливості діалогу, — Ауштрявічюс

Прямий ефір