14 травня в Туреччині відбулися президентські вибори. Згідно з народним волевиявленням, до другого туру проходять чинний президент Реджеп Таїп Ердоган і його головний конкурент, представник об’єднаної опозиції Кемаль Киличдароглу.
За даними Виборчої ради, за Ердогана проголосували 49,1% виборців, його суперник набрав 44,88% голосів.
Волевиявлення в Туреччині
За турецькими законами, якщо жоден із кандидатів не набрав необхідної для перемоги в першому турі половини голосів, вибори глави держави розтягуються на два тури. Таким чином, другий тур президентських виборів відбудеться 28 травня.
Третій кандидат, представник вкрай правого націоналістичного крила турецької політики, Сінан Оган, отримав 5,7% і не пройшов до другого туру. Однак від його виборців залежать підсумкові результати виборів.
Загалом право віддати свої голоси на виборах мали близько 64 млн осіб, з яких 60,9 мільйона проживає в Туреччині та 3,2 мільйона — за її межами. При цьому активність виборців, які голосували за кордоном, була істотно нижчою і становила лише 52,9%.
Остаточні результати виборів будуть опубліковані 19 травня в офіційній газеті.
Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, коментуючи попередні результати народного волевиявлення, назвав минулі вибори “торжеством демократії”.
“Всупереч спробам впливу на волю виборців за допомогою соцмереж, ЗМІ та терористів, турецький народ відстоює право на вільне волевиявлення… Ми сповнені рішучості продовжити зусилля і 28 травня довести народу свою відповідальність. Упевнений, що за підсумками голосування ми перевищимо показники виборів 14 травня, і тим самим доб’ємося історичного успіху. Уже відсьогодні ми починаємо роботу з підготовки до голосування у світлі концепції “Століття Туреччини”. Ми прагнемо заручитися голосами всіх виборців, незалежно від політичних поглядів”, — написав турецький лідер у Twitter.
Реджеп Таїп Ердоган перебуває при владі понад 20 років, з них 11 років Ердоган був прем’єр-міністром Туреччини, решту часу – президентом. За цей час форма правління в країні змінилася з парламентської на президентську республіку.
На сьогодні в Ердогана залишається багато шанувальників, попри невдачі, яких зазнав його уряд, наприклад, економічні. Зокрема, у Туреччині дуже висока інфляція — річна позначка перевищила 83%. Деякі експерти вважають, що через це представники малого та середнього бізнесу можуть відколотися від Ердогана.
Завдали шкоди рейтингу Ердогана і нещодавні землетруси, подолати наслідки яких стало викликом для влади.
Крім цього, у країні розмиті й географічні показники. Якщо раніше за провладну “Партію справедливості та розвитку” голосували міста так званого берегового поясу, Стамбул, Анкара, Ізмір, то на муніципальних виборах 2019 року більшість там отримали представники опозиційних сил.
“Ще кілька років тому Ердоган мав би абсолютні шанси на перемогу, а зараз вони точно такі самі, як у лідера опозиції Киличдароглу. У принципі, вони дуже схожі, тому що за результатами останніх опитувань Ердоган навіть поступається до 5% лідеру опозиції. Єдине, що вся соціологія, яку ми бачимо з Туреччиною і всі шанси Ердогана, як і його супротивника, зводяться до того, що другого туру президентських виборів не оминемо”, — зазначив політолог, кандидат політичних наук Ігор Рейтерович.
Зі свого боку, опонент Ердогана — Кемаль Киличдароглу — упевнений у перемозі в другому турі.
“Якщо буде оголошено другий тур, ми обов’язково виграємо. Воля до змін у суспільстві вища за 50 відсотків”, — заявив політик.
Читайте також: Туреччина напередодні виборів: чи зможе Ердоган зберегти свою посаду (ВІДЕО)
Вибори в Туреччині в огляді експертів
Про те, як відбулися вибори в Туреччині, і як їхні результати можуть вплинути на Україну, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень;
- Сергій Данілов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень;
- Руслан Осипенко, експерт-міжнародник;
- Руслан Сулейманов, російський журналіст, сходознавець, автор Telegram-каналу SULEYMANOV.
ІГОРЬ СЕМИВОЛОС: Від виборів у Туреччині залежить доля України
— У нашому регіоні, безсумнівно, вибори в Туреччині є однією з і найбільш значущих подій цього року. Хоча б тому, що Туреччина — це наш сусід, наш дуже важливий партнер.
Туреччина значною мірою визначає політичну ситуацію і політичний клімат на півдні Європи, на Близькому Сході.
І тому від того, хто стане президентом Туреччини, залежатиме дуже багато нюансів і, власне, доля багатьох речей.
Або, скажімо так, українське просування до Європейського Союзу і до НАТО. Особливо входження в останню структуру точно залежить від результатів цих виборів.
СЕРГІЙ ДАНІЛОВ: Нинішні вибори — безпрецедентна ситуація для Ердогана
— Я стежу за новинами, які оновлюються під час підрахунку 99% – Ердоган не виграв перший тур, він не набирає 50 плюс один голос, і все йде до другого туру. Зараз у нього 49,2%, а у Киличдароглу — 45%.
Уночі лідери опозиції разом із двома мерами найбільших міст — Стамбула й Анкари — зробили заяву про те, що під час підрахунку голосів є фальсифікація маніпуляції.
Але треба сказати, що вибори загалом пройшли чесно. У всякому разі, до того моменту, поки не буде доведено зворотне. І для Ердогана це безпрецедентна ситуація, коли він не виграє в першому турі. Розрив такий невеликий, і є шанси виграти в другому турі.
РУСЛАН ОСИПЕНКО: У Туреччині триває змагання між двома моделями майбутнього розвитку країни
— Туреччина — це східна країна, і вона буде завжди працювати в дипломатичному полі у своїх інтересах. Неважливо, Росія це чи Україна.
У них є концепція чотирьох кіл, вони з усіма вони вибудовують рівні відносини для того, щоб піднімалася Туреччина. Для того, щоб ця країна зміцнювалася як регіональний лідер. Це їхнє головне завдання.
Блок Ердогана йшов із більш націоналістичними гаслами: зменшити залежність від імпорту, від Заходу і Сходу. Тобто протурецькі такі гасла.
І він почав промисловість розвивати, ВПК (військово-промисловий комплекс, — ред.), зокрема, обробну промисловість і багато чого іншого: туризм тощо. Це йому дало можливість переобиратися кілька разів.
Але зараз турецьке суспільство розділене фактично, і ми бачимо, що йде змагання між двома моделями майбутнього розвитку Туреччини, демократичною і персоналістською, такою більш авторитарною.
РУСЛАН СУЛЕЙМАНОВ: Ердоган зі своєю партією зробили політичне коло, вкинувши країну в стан кризи
— Безумовно, факти стану економіки та наслідки землетрусу в Туреччині зіграють свою роль. Якщо ми звернемося до останніх анкетувань, то рейтинг Ердогана стрімко падає, і він почав якраз знижуватися після землетрусу 6 лютого нинішнього року.
Хоча ще наприкінці минулого і на початку нинішнього року він випереджав своїх потенційних кандидатів, включно з лідером опозиції Кемалем Киличдароглу.
Якщо поговорити з простими жителями, скажімо, Стамбула, де я перебуваю, то людей ніщо так не турбує, як стан справ в економіці. Що буде завтра? У людей просто немає впевненості в завтрашньому дні.
Ердоган і його партія дійсно вивели країну свого часу з важкої кризи початку нульових. Але виходить, що зробили таке повне коло, повернувши знову республіку в стан важкої кризи. І я думаю, що люди, вирушаючи на виборчі дільниці, ухвалюватимуть рішення, думаючи про те, що в них коїться з цінами, і що в них зараз у холодильнику.
Читайте також: Туреччина вступає в період політичної турбулентності, хто б не переміг на президентських виборах, — Данілов