Енергетична система України працює на межі, тому що удари російських окупантів повторюються. Завдання Росії — довести рівень руйнувань до того, щоби був повний блекаут в Україні, щоб українська енергосистема “лягла”. Про це сьогодні, 19 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив міністр палива та енергетики України (2005-2006 рр.) Іван Плачков.
За його словами, пошкодження енергооб’єктів унаслідок російських атак дуже критичні.
“Загалом енергосистема працює на межі. Ми бачимо, енергетики відновлюють, намагаються стабілізувати ці графіки вимкнень-увімкнень, і більш-менш стабілізують, ми говоримо ще тиждень — і тут нові удари, і нові удари по генерації. У нас дуже великий дефіцит генерувальних потужностей, дуже багато пошкоджених трансформаторів. Тому ситуація дуже складна”, — сказав Плачков.
На думку ексміністра, Україні потрібно на державному рівні активізувати відновлення і роботу з придбання та завезення енергетичного обладнання, а також створити координаційний центр роботи всіх обленерго.
“Треба збільшувати обсяг допомоги, треба збільшувати обсяг постачання обладнання. Я думаю, що треба переглянути систему допомоги та фінансування енергетичних підприємств. Якщо таким держпідприємствам як “Укренерго”, “Енергоатом” держава може забезпечити і фінансову допомогу, і такі фінансові установи як Світовий банк, Європейський банк зможуть надати кредити під гарантії держави тощо. А от приватні компанії, особливо розподільчі, залишилися самі з цими проблемами багато в чому. Тому що немає такого обсягу реалізації та надходження коштів, не всі кошти переказуються обленерго розподільчим компаніям. Треба закуповувати обладнання, треба платити людям зарплату тощо. Вони в складному фінансовому стані”, — заявив він.
Плачков констатував, що кінцева мета російських атак — коли “ляже” теплова генерація і розподільчі мережі, то атомні станції не зможуть видавати електроенергію. Кремль не плекає ілюзій, що буде зламаний дух українців, а хоче завдати великої шкоди інфраструктурі, щоб держава не функціонувала на тому рівні, на якому має функціонувати під час війни.
“Поділ енергосистеми може бути вимушеним з нашого боку для того, щоб якщо ми не можемо зберегти цілу енергосистему України, то нам доведеться ділитися на острови і забезпечувати роботу. Наприклад, київські електростанції будуть працювати на Київ і частину київського регіону за приєднаним навантаженням. Южноукраїнськ працюватиме на південний регіон і не буде зв’язку з іншими. Але це вже такі складні режими роботи, і енергетики їх передбачають. Це крайній етап перед повним блекаутом”, — підсумував ексміністр.
Читайте також: Росія програла першу світову енергетичну війну, яку розв’язала проти Європи, — Плачков