Енергобезпека у формулі миру: головним чинником у підготовці критичної інфраструктури України до зими стали ППО і ПРО (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Минула зима була найскладнішою в історії сучасної України — Росія завдала 255 ударів по енергетичних об’єктах. 21 вересня 2023-го російські атаки відновилися. Під ударом опинилися об’єкти інфраструктури в Київській, Рівненській та Львівській областях, повідомляє FREEДОМ.

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, наслідки атаки вдалося швидко усунути завдяки підготовці бригад.

“Ми закінчуємо нашу ремонтну кампанію, яка дійсно була найскладнішою за весь період існування нашої держави. І сьогодні я можу сказати, що до початку опалювального сезону енергосистема буде повністю готовою для проходження зими — як з точки генерації, так і з точки зору передачі електроенергії та відповідних ресурсів. Вплив російських ударів на роботу енергосистеми важко зараз оцінити. Ми підготовлені для того, щоб ухвалювати відповідні рішення”, — сказав міністр.

Головним чинником у підготовці критичної інфраструктури до зими залишаються ППО та ПРО. Порівняно з минулим роком, українська система захисту значно зміцнилася. Частину потреб вдалося покрити своїми силами, але головними постачальниками такого озброєння залишаються партнери Києва. Наразі в Україну прибуває багато обіцяної раніше техніки. Наприклад, президент США Джо Байден 21 вересня заявив, що ЗСУ незабаром отримають батареї Hawk. Також, Київ і Вашингтон домовилися про спільне виробництво засобів ППО. Захист української інфраструктури став однією з головних тем на зустрічі президента Володимира Зеленського з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.

“Необхідний відповідний рівень інтенсивного тиску на Росію і зміцнення нашої протиповітряної оборони. Окремо обговорили ситуацію з прогнозованими атаками Росії на критичну інфраструктуру України, і у зв’язку з цим обговорили можливість додаткових поставок систем ППО”, — сказав президент України.

Крім підготовки оборони об’єктів енергетичної інфраструктури, Україна нарощує можливості для відповіді Москві. Це може стати ще одним важливим фактором у стримуванні російських атак. Раніше про це заявив глава української розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю The Economist. А тепер про це сказав і міністр оборони України Рустем Умєров.

“Держава-терорист Росія взимку буде зосереджуватися на завданні ударів по енергетичній інфраструктурі України. Але ми будемо відповідати!” — наголосив Умєров в інтерв’ю CNN.

У Міністерстві енергетики України заявляють, що план із відновлення інфраструктури виконано вже на 80%. А повного блекауту, як і минулого року, Росії досягти не вдасться. Енергетична безпека — третій пункт формули миру президента України Володимира Зеленського. До нього входить відновлення пошкоджених Росією об’єктів критичної інфраструктури, розвиток системи захисту енергосистеми, а також міжнародний моніторинг безпеки на цих об’єктах.

Читайте також: Україна реалізує проєкти щодо захисту енергооб’єктів, які ніхто у світі досі не робив, — Шмигаль

Нагадаємо, ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков вважає, що прямі збитки, яких зазнала українська енергетична інфраструктура від російських атак, можуть перевищувати 50 млрд доларів.

Прямий ефір