Енергетика, житло, інфраструктура: програму засідання Багатосторонньої координаційної платформи донорів України озвучив Найєм

Мустафа Найєм. Фото: uatv.ua

Завтра, 26 вересня, в Брюсселі відбудеться засідання Багатосторонньої координаційної платформи донорів України. Серед головних питань — фінансова підтримка, потреби швидкого відновлення на 2024 рік за п’ятьма напрямами: енергетика, гуманітарне розмінування, відновлення житла, критичної та соціальної інфраструктури, допомога приватному сектору та формування єдиного плану реформ України на шляху до ЄС. Про це сьогодні, 25 вересня, в коментарі телеканалу FREEДOM розповів голова Агентства відновлення та інфраструктурних проєктів України Мустафа Найєм.

Основні напрямки з українського боку буде представляти міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

“Міністр буде представляти питання не тільки відновлення, а й що стосується економічного розвитку, інфраструктури, що стосується регіонів, які найбільше постраждали. Завтра першою чергою буде обговорюватись питання фінансування проєктів, які вже є наявними. Ми прозвітуємо про ті проєкти, які вже реалізовані у сфері відновлення і у сфері компенсації за житло в межах Фонду ліквідації наслідків агресії Російської Федерації. Окремо будуть обговорюватись проєкти, які можуть фінансувати за рахунок наших міжнародних донорів”, — сказав Найєм.

Велика частина зустрічі буде присвячена питанню інфраструктури.

“Будемо говорити першою чергою про інфраструктурні проєкти — це захист енергетики, відновлення житла, компенсації за зруйновану інфраструктуру. Також про захист критичної інфраструктури — мостів, доріг тощо”, — перелічив Найєм.

Окрім того, буде великий блок питань, присвячений відновленню економічних об’єктів. Зокрема, що стосується відновлення експортної спроможності країни та допомоги тій інфраструктурі, яка може допомогти підтримувати економіку. Також буде обговорено питання знищеного бізнесу, який потрапив під обстріл за останні півтора року.

На цьому етапі розглядаються можливості залучення приватних іноземних інвестицій. Крім того, Міністерством економіки України обговорює питання державно-приватного партнерства з іншими міжнародними гравцями, в тому числі з міжнародними банками, інституціями.

В ідеалі на фінансування цих проєктів спрямувати заарештовані за кордоном російські активи. Але для цього потрібна політична воля західних країн.

“Про те, що арештовані в інших країнах російські ресурси необхідно направляти на відновлення інфраструктури України, ми кажемо давно. І звісно, на цьому буде наголошено й під час цього заходу. Але питання в тому, наскільки ці країни можуть юридично це зробити, і наскільки в них вистачить політичної волі це зробити фізично. Тому що найбільша проблема не забрати гроші, а саме юридично правильно це зробити, щоб потім не було судові справи”, — пояснив Найєм.

Прямий ефір