Черкаські Тишки, які розташовані за кілька кілометрів від окружної дороги Харкова, були окуповані в перші дні війни. Світла тут немає вже дев’ять місяців, було зруйновано підстанцію, опори ЛЕП — все, до чого торкнулися російські окупанти, передає FREEДОМ.
Микола вже 18 років працює водієм у “Харківобленерго”. Сам із Богодухова, в Тишки приїхав у відрядження, і вже кілька днів його бригада зайнята відновленням електромереж у селищі. Їхнє завдання — демонтувати пошкоджені опори та поставити нові. Дуже часто доводиться робити вимушені перерви — узбіччя всіяне мінами, які тут залишили російські військові.
Микола зізнається: не міг сидіти вдома. З 24 лютого на своїй машині вивіз тисячу людей із Північної Салтівки, допомагав пораненим, возив гуманітарку, і досі збирає гроші на потреби ЗСУ. Говорить — це його внесок у перемогу України:
“Якби всі так потроху допомагали, можливо, й війни не було б. Якби всі були патріотами — хоч на крапельку, і менше було б зрадників”, — каже чоловік.
Ще одна бригада енергетиків працює у сусідньому селищі Циркуни, яке також було в окупації, а зараз поступово відновлюється. Сюди повертаються люди, і перше, що вони запитують, побачивши машини енергетиків: “Коли буде світло?”
Енергетик Олександр витягає з темряви Харків та область із квітня. Роботи дуже багато, але фахівці її не бояться, попри численні обстріли з боку північних сусідів.
“Найважче — це відновлювати високовольтні лінії, 10 тисяч кіловольт, які сильно побиті, опори валяються над дорогою, замінити треба дві опори повністю, все відновити — це теж час”, — говорить енергетик.
Пережити атаки на критичну інфраструктуру Харкову та Україні загалом допомагають союзники. З Чехії, Німеччини, Польщі та інших країн приходять вантажі з необхідним обладнанням, яке одразу запускають у роботу, кажуть у “Харківобленерго”.
Західні партнери допоможуть Україні вистояти у разі нових атак та відновити пошкоджену російськими ракетами енергетичну інфраструктуру. У Держдепартаменті США вже призначено координатора з надання допомоги Україні в ремонті енергетичних об’єктів, а Європейський парламент запустив ініціативу “Генератори надії” — понад 200 великих європейських міст передадуть Україні генератори, щоб допомогти їй пережити зиму.