Енергетичний колапс, холод в Енергодарі та військова база замість електростанції: наслідки окупації Запорізької АЕС обговорили експерти

Запорізька АЕС. Фото: Facebook/Запорізька атомна електростанція

Ситуація на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), яка з березня 2022 року окупована російськими військами, залишається стабільно напруженою.

На станції зараз не працюють усі шість енергоблоків, унаслідок чого ЗАЕС із найпотужнішого виробника електроенергії перетворилася на великого споживача електрики. До окупації Запорізька АЕС виробляла 20% загальнорічного виробництва електроенергії та половину виробництва на українських атомних станціях.

Відсутність генерації призвела до того, що місто Енергодар, для якого ЗАЕС є містоутворюючим підприємством, опинилося на межі комунальної катастрофи.

Окупація Запорізької АЕС, яка є найбільшою в Європі та третьою за сукупною потужністю атомною електростанцією у світі, призвела також до того, що на цьому об’єкті спостерігається серйозне погіршення ядерної безпеки.

Загроза ядерної аварії та відсутність тепла — до чого призвело захоплення Запорізької АЕС

5 жовтня президент Росії Володимир Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС нібито переходила у власність Російської Федерації. У відповідь адміністрація українського держпідприємства “Енергоатом” заявила, що Запорізька АЕС продовжуватиме роботу в Україні, згідно з українським законодавством.

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, окупанти неодноразово намагалися під’єднати Запорізьку атомну електростанцію до енергетичної системи РФ. Однак, за словами міністра палива та енергетики України (2005 — 2006 рр.) Івана Плачкова, перепідключення ЗАЕС до російської енергосистеми не має реальних перспектив.

“Перевести та переобладнати систему видачі електроенергії на російську енергосистему — це дуже витратний і довгостроковий проєкт, він реалізується навіть не місяцями, і навіть не пів року. Так, вони можуть спробувати якусь невелику потужність, максимум до тисячі мегаватів перевести. Це робота всього лише одного енергоблоку. І то, це витрати, це дуже технічно складно”, — зазначив Плачков.

До повномасштабної війни на Запорізькій атомній електростанції працювало близько 11 тисяч осіб. Як повідомив голова Запорізької районної держадміністрації Олег Буряк, зараз на ЗАЕС працюють п’ять — шість тисяч осіб.

За словами чиновника, з моменту захоплення Запорізької АЕС російські окупанти чинять дуже серйозний тиск на український персонал, який там працює, з метою переходу на їхній бік. Крім цього, окупаційні війська змусили близько 3 000 працівників станції отримати так звані російські паспорти.

“Там постійно пресують наших співробітників, намагаючись їх змусити підписати договір із “Росатомом”. Тих, які висловлюють свою думку або засуджують політику Росії всередині колективів, одразу забирають на підвал і пресують на цьому підвалі”, — розповів Олег Буряк.

При цьому, як наголосив голова ОДА, через дії окупантів в Енергодарі та прилеглих населених пунктах спостерігаються великі проблеми з енерго- і теплопостачанням.

“Комунальний колапс сильний, тому що АЕС перебуває в законсервованому стані, а Енергодар побудований таким чином, що атомна електростанція дає не тільки електрику, але й тепло для цього містечка. А оскільки зараз усі шість енергоблоків перевели в холодний режим, то подача тепла йде ледве-ледве: у будинках і квартирах по 10, максимум 15 градусів”, — поінформував Олег Буряк.

Тим часом саму Запорізьку АЕС російські загарбники використовують як військову базу: там розташована техніка агресора, розташований особовий склад і склади з боєприпасами.

“Станція залишається, як і була від самого початку, військовою базою Російської Федерації. Там і війська квартируються, і техніка, і боєкомплект, і частини, і кого там тільки немає — від ФСБ і Росгвардії до представників “Росатому”. Тому для росіян Запорізька АЕС — це, по-перше, з гібридного погляду великий символізм, по-друге — військова база. І можливість вести обстріли, прикриваючись атомною електростанцією, розуміючи, що у відповідь ніхто не відповідатиме, тому що там шість атомних енергоблоків”, — сказав Іван Плачков.

У зв’язку із ситуацією на Запорізькій атомній електростанції та ядерним шантажем Росії, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) вирішило збільшити свою присутність в Україні. Організація погодила з Кабінетом міністрів постійну присутність у країні 12 своїх експертів.

“МАГАТЕ розширює свою присутність в Україні, щоб допомогти запобігти ядерній аварії під час триваючого конфлікту. Я пишаюся тим, що очолив цю місію в Україні, де ми розміщені на всіх АЕС країни для надання допомоги в галузі ядерної безпеки”, — написав гендиректор МАГАТЕ Маріано Гроссі у Twitter.

МАГАТЕ не визнає станцію російською, проте має повноваження лише наглядового органу.

Читайте також: Російські окупанти блокують запуск енергоблоків ЗАЕС — яка ситуація на станції

Перспективи деокупації ЗАЕС в огляді експертів

Як розвивається ситуація на Запорізькій АЕС? Яких заходів потрібно вжити Україні та світовій спільноті для деокупації ЗАЕС? Хто може істотно вплинути на виведення російських військ із території Запорізької атомної електростанції? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух;
  • професор і експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський;
  • голова Держінспекції ядерного регулювання України, головний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки Олег Коріков.

Олександр Старух: Окупанти використовують ЗАЕС як прикриття для обстрілів Запорізької та Дніпропетровської областей

— Ситуація на Запорізькій АЕС не змінилася, там фактично все по-старому, блоки не працюють. Електрику для охолодження активної зони реакторів станція отримує з єдиної енергосистеми нашої країни.

Колектив і далі перебуває під тиском і пресингом [з боку окупантів]. В Енергодарі нестерпні умови. Загалом, усе, що було, те й залишилося. На жаль, жодних змін на краще не відбулося.

Станція використовується зараз [російськими військами] як прикриття для стрільби по Дніпропетровській і Запорізькій областях.

Наприкінці грудня було знову завдано удару, і було зіпсовано лінії електропередач, якими станція забезпечувала безпечний режим холодної зупинки охолодження реакторів. Днями роботу генераторів було відновлено. Електроенергія знову надходить у єдині енергетичні системи нашої країни і забезпечує певний, наскільки це можливо, ступінь безпеки.

Те, що робилося і світовою спільнотою, і міжнародними організаціями [щодо деокупації Запорізької АЕС], не дало жодного результату. Тому, на мій погляд, мають бути організовані більш жорсткі форми тиску.

І через те, що Росія просто нехтує статутом ООН, треба тиснути вже жорсткіше, тому що та модель, за якою побудована міжнародна організація, показує свою неефективність. Якщо питання потрібно розглядати про безпеку ядерного об’єкта на столі в Радбезі ООН, а Росія є так званим постійним членом і блокує будь-який розгляд, напевно, щось неправильно працює. І висловлення “глибокої заклопотаності” в тисячний раз ні до чого не приведе.

Згодом у нас може виникнути нова проблема: падіння рівня води в Каховському водосховищі, тому що воно пошкоджене, оскільки окупанти стріляють куди завгодно. І, відповідно, знову наростає новий виток проблем, тож нашим операторам та інженерам буде додаткове навантаження.

Але поки що ми не бачимо жодних змін, все як і раніше, як і було після захоплення атомної станції на початку березня.

Людвіг Литвинський: Поки російські війська не будуть вигнані із Запорізької АЕС, спокою там не буде

— Росія веде гібридну війну, а атомна енергетика — це тільки один з елементів цієї гібридної війни. Російську Федерацію цілком і повністю влаштовує Status Quo, коли всьому світу загрожує серйозна аварія на Запорізькій атомній станції.

Створення зони ядерної безпеки навколо Запорізької атомної електростанції — це єдиний спосіб, щоб усі російські війська забралися із ЗАЕС і прилеглих територій. Іншого виходу я не бачу. Поки російські війська не будуть вигнані з майданчика Запорізької АЕС, спокою і зони безпеки там не буде.

Територія, прилегла до Запорізької атомної станції, використовується для обстрілів того ж самого Нікополя, де постійно гинуть мирні люди, і де руйнуються цивільні будівлі. І жодної домовленості з Росією я не проглядаю.

Єдиний спосіб впливу в цій сфері — це тиск на “Росатом”, на ті контракти, які він має, на будівництво нових об’єктів, на перспективні поставки ядерного палива, яке виробляє Російська Федерація. Загроза відмови і закриття всіх контрактів з Росією — це єдине, що, на мій погляд, зараз може зробити світова спільнота для впливу на ситуацію на ЗАЕС.

З точки зору прямого впливу на укладення або розірвання договорів, то цього міжнародне агентство не може. Сьогодні МАГАТЕ виконує роль технічного консультанта. Але й, скажімо так, антиреклама є дуже значущою для світового співтовариства, зокрема й для експлуатуючих організацій у Туреччині та інших країнах.

Чесно кажучи, я від МАГАТЕ і не очікую якогось впливу з тієї простої причини, що персонал агентства сформовано на третину з російських фахівців. Ще третина — це фахівці, які навчалися в Росії, закінчували російські інститути, університети.

Вони давним-давно завербовані ще КДБ, навіть не ГРУ і не ФСБ, а ще тими минулими радянськими розвідувальними органами. І активно або пасивно підтримують позицію Росії.

На мій погляд, простіше було б ті гроші, витрачені МАГАТЕ на відрядження, спрямувати на наші атомні станції, які ще не захоплені, і не будуть захоплені ніколи.

Що стосується економічного впливу на “Росатом”, то він можливий з боку тих країн, які використовують технічну допомогу і можливості Російської Федерації. Зокрема, це Туреччина, Угорщина та інші держави. Але насправді Росія не відчуває цього з тієї простої причини, що МАГАТЕ поки що цим не займалася.

Олег Коріков: Окупанти перетворили Запорізьку АЕС на укриття для бойової техніки та своїх військових

— Сьогодні Запорізька атомна електростанція з одного з найпотужніших виробників електроенергії перетворилася на споживача електрики. Наразі ЗАЕС під’єднана до енергосистеми України і споживає українську електрику.

Усі шість енергоблоків зараз зупинені, і електрику споживають з енергосистеми для забезпечення системи безпеки та відведення теплової енергії від ядерного палива, яким досі завантажені всі шість енергоблоків ЗАЕС. Такий стан Запорізької АЕС — це наслідок захоплення її окупантами.

На Запорізькій АЕС триває дуже високий тиск на український персонал для того, щоб він незаконно переходив у цю фейкову так звану “експлуатаційну організацію”, яка створена указом Путіна. Це все призводить до того, що ситуація на Запорізькій АЕС вкрай напружена, і те, що там роблять окупанти, не має нічого спільного з дотриманням ядерної безпеки.

Російські війська і той персонал, який туди заїхав, блокують пуск енергоблоків Запорізької АЕС. Зараз зима, тому є дуже високі ризики того, що обладнання буде пошкоджено, і система безпеки втратить свою працездатність через роботу за низьких температур.

Усе те, що я зараз перерахував, відбувається на очах у місії МАГАТЕ, яка постійно перебуває там. І навіть цей факт не зупиняє окупантів від виконання всіх своїх протиправних дій, які не мають нічого спільного з ядерною безпекою.

Фактично окупанти використовують Запорізьку атомну електростанцію як укриття для військової техніки, для своїх військових і для зброї. Вони перетворили також ЗАЕС на ремонтну базу. Тобто вони там ремонтують техніку, використовують вантажопідйомне обладнання в машинних залах і ремонтних майстернях, прикриваючись тим, що українські сили навряд чи завдадуть удару саме туди.

Окупанти намагаються забрати собі у власність Запорізьку АЕС та електрику, яку вона може виробляти. І це відбувається також через такий компонент, як персонал, який експлуатує ЗАЕС.

У нас є єдина легітимно визнана в усьому світі експлуатуюча організація, яка має ліцензію на експлуатацію енергоблоків і сховища відпрацьованого ядерного палива, що знаходиться на Запорізькій АЕС. Це експлуатуюча організація НАЕК “Енергоатом”, яка належить Україні. А персонал, який там працює, здійснює безпосереднє управління реактором і ухвалює рішення з ядерної безпеки, має ліцензії органу регулювання ядерної безпеки.

Цей персонал пройшов повний цикл підготовки, повний цикл освітніх програм, протиаварійних тренувань тощо відповідно до системи, яка сьогодні сформована в “Енергоатомі”. Ця система підготовки персоналу ліцензована, тобто вона перевірена і є ліцензія українського регулятора (Держатомрегулювання).

Тільки ця нормативно-правова конструкція забезпечує безпечну експлуатацію Запорізької АЕС. Будь-яка інша конструкція нелегальна. Тобто перехід персоналу до фейкової російської експлуатуючої організації є абсолютно нелегітимним, і така конструкція нічого не має спільного з міжнародними вимогами.

Проте окупантів це не зупиняє. Вони продовжують свої протиправні дії, спрямовані на те, щоб перевезти персонал, укласти з ними контракти, і якимось чином легітимізувати своє перебування на Запорізькій АЕС.

Це їм однозначно не вдасться, жодна країна у світі не визнала цей “указ” щодо створення “експлуатуючої організації”. І жодна країна у світі не визнає всі ці рішення.

Читайте також: Головне завдання щодо гарантування безпеки Запорізької АЕС зараз стоїть перед “Рамштайном”, а не перед МАГАТЕ, — експерт

Прямий ефір