Ембарго на українське зерно: чим зумовлена позиція Польщі, пояснив Мережко

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Президент України Володимир Зеленський найближчим часом може зустрітися зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою. Про це заявив глава канцелярії польського президента Павел Шрот. Зустріч лідерів відбудеться на тлі напруженості у відносинах двох країн через ембарго на імпорт українського зерна. Це питання має кілька вимірів і його треба вирішувати, враховуючи національні інтереси обох країн. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

Зеленський і Дуда, найімовірніше, обговорять і низку інших питань. Зокрема військово-технічну співпрацю, вважає нардеп.

“Поки складно сказати, що буде основною темою перемовин. Думаю, не тільки питання стосовно ситуації, яка склалася у зв’язку з українським зерном. Напевно будуть розглядатися й інші важливі питання, пов’язані з нашею військово-технічною співпрацею. Найголовніше полягає в тому, що Польща є стратегічним партнером і надійним другом України. І між президентами двох держав склалися дуже дружні стосунки”, — зазначив гість ефіру.

Питання ембарго на українське зерно, продовження якого ініціює Польща, має не тільки економічний, а й політичний вимір, акцентував Мережко.

“І в України, і в Польщі є свої економічні інтереси. Як ми знаємо, українські фермери перебувають у дуже важкій ситуації у зв’язку з агресивною війною, яку веде Росія проти України. Наші фермери є героями, позаяк вони працюють у дуже важких умовах, навіть із загрозами для життя. З іншого боку, інтереси Польщі пов’язані з необхідністю захисту їхніх фермерів. Але важливо розуміти і політичний вимір. Він полягає в тому, що наступного місяця, у жовтні, у Польщі відбудуться вибори, і ситуація, пов’язана з передвиборчою боротьбою, у державі досить напружена. У зв’язку з цим партія “Право і справедливість” виходить із того, що польські фермери є виборцями, і тому необхідно враховувати цей делікатний передвиборчий момент”, — пояснив гість ефіру.

Необхідно трошки почекати до того моменту, коли в Польщі відбудуться вибори, і тоді ситуація може змінитися, вважає депутат.

У цьому питанні обом сторонам необхідно проявляти особливу делікатність, каже він.

“У даному випадку я прихильник такого поняття, як тиха дипломатія. Будь-які спірні питання можуть бути вирішені, якщо це відбувається без винесення в публічну площину. І я впевнений у тому, що між справжніми друзями, якими є Польща та Україна, це питання буде успішно вирішено найближчим часом”, — сказав Мережко.

Він наголосив, що необхідно відокремлювати передвиборчу риторику від справжніх національних інтересів у цьому випадку двох держав.

Мережко впевнений, що Польща ніколи за жодних умов не блокуватиме вступу України до Європейського Союзу.

“Членство України в ЄС відповідає національним інтересам Польщі. Про це польські політики говорять відкрито, і вони роблять усе для того, щоб прискорити процес інтеграції України до Європейського Союзу. У мене щодо цього немає жодних сумнівів. І дуже важливо припиняти будь-які спроби, навіть найменші, внесення якогось непорозуміння у стосунки між Україною і Польщею. Оскільки в цьому випадку це грає на руку нашому спільному ворогу — Росії”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Усе не настільки трагічно: Трофімцева закликала не драматизувати ситуацію з можливим продовженням Польщею заборони імпорту українського зерна

Нагадаємо, що з 2 травня вільний обіг зерна та низки олійних культур з України дозволено в усіх країнах ЄС, крім Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини. Зазначена аграрна продукція може прямувати транзитом через ці 5 країн згідно із загальною процедурою митного транзиту або надходити в країну чи на територію за межами ЄС.

Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина закликали Європейський Союз продовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої закінчується 15 вересня. Уряд Польщі 12 вересня заявив про наміри продовжити заборону на національному рівні, якщо її не продовжать на рівні ЄС.

Читайте також: Порти Хорватії стали хорошим доповненням до шляхів експорту українського зерна — деталі від Трофімцевої

Прямий ефір