Електронний військовий облік та призов у РФ — що відбувається і які цілі Кремля (ВІДЕО)

"Портал державних послуг Російської Федерації" ("Держпослуги РФ"). Фото: mil.in.ua

У Росії триває “тестова розсилка” електронних повісток через “Держпослуги”: відповідні повідомлення надходять із Москви та Санкт-Петербурга. Паперові повістки також залишаються чинними. Тим часом у російських владних структурах триває жорстка боротьба через електронний реєстр військовозобов’язаних, створення якого, як і електронні повістки, передбачено законом про реформу обліку росіян призовного віку, повідомляє FREEДОМ.

Розсилка російським громадянам електронних повісток розпочалася в межах весняної призовної кампанії.

“У тестовому режимі ми наразі вже проводимо ці заходи. Уже низка громадян інформується електронними повістками, але паперові повістки, які були відправлені до призову, також надходять громадянам. Оповіщення приходитимуть через “Держпослуги” або за місцем проживання. Якщо не вдається сповістити через “Держпослуги” — сповіщатимемо звичайною повісткою”, — заявив військовий комісар Санкт-Петербурга Сергій Качковський у коментарі російському інформаційному агентству “Інтерфакс”.

Закон про призов тепер передбачає не лише електронні повістки, але й створення супербази даних — реєстру всіх військовозобов’язаних Росії.

Аналітики Фонду Карнегі за міжнародний мир пишуть, що головною перешкодою для створення такого ресурсу є боротьба різних відомств за те, хто контролюватиме такий потужний інструмент. Для суперреєстру потрібна різноманітна інформація про людину: її місцезнаходження, номери закордонних паспортів, відомості від військкоматів та багато іншого.

Ці дані перебувають у розпорядженні різних відомств, і, як пишуть аналітики, ніхто не хоче просто так віддавати їх та втрачати над ними контроль.

“У Росії є сотні різних державних інформаційних систем, більшість з яких створювалися для реалізації якоїсь функції одним із відомств. Держоргани не хочуть інтегрувати їх у єдине сховище, бо це зруйнує рентні ланцюжки: доведеться віддавати контракти на підтримку та розвиток ІТ не своїм підрядникам, а якимось спільним. Також володіння власними даними допомагає доводити свою потребу керівництву”, — йдеться у статті ресурсу Carnegie Politika.

Експерти вважають: незалежно від того, хто зрештою стане виконавцем проєкту, стислі терміни та складність завдання роблять шанси на успіх створення суперреєстру вкрай низькими. Однак супербаза з такою кількістю інформації про людей має цінність для репресивної машини Кремля.

“Це новий переляк громадськості, і я думаю, головне завдання всіх цих законів не в тому, щоб забрати більше людей. Мені здається, Путін у цьому випадку готується до майбутніх революційних подій, бажаючи спровокувати якнайбільше опозиційно налаштованих громадян виїхати з країни. Насамперед його цікавить, щоб їхали люди з Москви та Санкт-Петербурга”, — коментує автор каналу “Утро Февраля”, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.) Ілля Пономарьов.

Поки процес розсилки електронних повісток перебуває на стадії тестування, Міноборони РФ не шкодує сил та коштів на широку рекламну кампанію контрактної служби. У багатьох містах Росії запрацювали мобільні військкомати.

Рекламні листівки із закликом йти на війну тепер чекають на росіян у кінотеатрах, кафе, бутіках і з’являються просто під час пошуку інформації в інтернеті. Також агітатори роздають листівки у гуртожитках, міграційних службах, мечетях та на вулицях. Мігрантам, які укладуть контракт на службу в армії, обіцяють громадянство Російської Федерації та високу зарплату.

У мережі з’явилися кадри з вербування під час п’ятничного намазу в мечеті Челябінська.

“Навіть якщо немає у когось громадянства на сьогоднішній день, хто підписує контракт, то набуття громадянства прискорюється, не треба п’ять років чекати”, — агітує вербувальник у мечеті.

Тим часом російська влада не припиняє мобілізацію й у традиційний спосіб. Telegram-канал DOXA повідомив, що у Москві почали масово роздавати повістки у військкомат студентам.

Читайте також: Електронні повістки як нова форма мобілізації у РФ. Думки експертів про закон про “гарматне м’ясо”

Нагадаємо, президент Росії Володимир Путін підписав закон, прирівнявши електронні повістки до паперових, а також запровадив створення реєстру для військовозобов’язаних росіян. Як повідомлялося, система електронних повісток не залишає вибору росіянам — у разі отримання повістки на них чекає або покарання за неявку, або необхідність іти в армію.

Читайте також: “Послуга швидкого відправлення росіянина на той світ” — адвокат прокоментував закон про електронні повістки
Прямий ефір