Електронні повістки: як росіянам врятуватися від примусового відправлення на війну

Ілюстративне фото: ukrinform.com

Система електронних повісток запрацювала в РФ після нових поправок до законів. Ухвалені в надкороткий термін зміни тепер не залишають вибору росіянам — у разі отримання повістки їх чекає або покарання за неявку, або необхідність іти в армію, інформує FREEДОМ.

Законопроєкт, який змінює правила призову на службу військовозобов’язаних, Держдума підтримала більшістю голосів. При цьому російські депутати одразу позначили: нововведення торкнуться всіх.

“Тут ідеться про всіх військовозобов’язаних, тобто для всіх громадян, які перебувають у запасі”, — заявив Андрій Картаполов, голова комітету з питань оборони Держдуми РФ на засіданні парламенту.

Надважливий законопроєкт негайно надіслали на підпис російському диктатору Володимиру Путіну. І тільки пошкодували, що його не ухвалили раніше.

“Це наша помилка, законодавців. Що ми не зуміли до ухвалення цього закону забезпечити належну поінформованість наших громадян щодо змісту цього закону. Тому дозвольте, я уважно переглянула весь інтернет і вважала за необхідне дати також коментарі”, — заявила Валентина Матвієнко, голова Ради Федерації РФ на засіданні.

Російський президент поки що свого підпису під законопроєктом не поставив. Але це лише формальність. Вже зараз спроби ухилитися від військової служби в Росії стають дедалі складнішими.

“Поправки запроваджують нові норми, серед яких, зокрема: електронні оповіщення від військкоматів дублюють традиційні повістки, обидва документи мають рівну юридичну силу; повістку вважатимуть отриманою з моменту розміщення в особистому кабінеті військовозобов’язаного на порталі “Держпослуги”; повістки військовозобов’язаним можна надсилати рекомендованими листами; повістку будуть вважати врученою після закінчення семи днів з дати її розміщення в реєстрі повісток”, — йдеться у законопроєкті.

Окрім можливості закликати людей до армії онлайн, нові поправки посилюють покарання за спроби ухилитися від служби. Наприклад, для тих, хто не з’явився у військкомат у визначений термін, одразу передбачається заборона на перетин кордону та арешт на частину майна.

“Цей закон, ця поправка стосується кожного громадянина РФ, який знає, де розташований військкомат. Якщо ви хоч раз у житті там були — то все про вас. Зокрема для тих, хто виїхав. Вони можуть піддаватися тим самим санкціям, які ці поправки мають на увазі”, — пояснив пресаташе руху “Ідіть лісом” Іван Чувіляєв.

Тому правозахисники попереджають: єдиним способом не брати до рук зброю вже після отримання повістки — це написати заяву про альтернативні способи проходження служби. Інших варіантів немає.

“Цю заяву пред’являєте у будь-якій незрозумілій ситуації. Коли ви якимось чином опинитеся у військкоматі. Втекти у вас вже не вийде. З дому без цієї заяви не виходьте. Показуйте його, кажіть, що це ваше переконання, і ви не берете участі у бойових діях”, — каже Чувіляєв.

Як зазначає агентство Bloomberg, лише цього року російська влада планує закликати понад 400 тисяч новобранців. Більшість із яких вирушить на війну з Україною. І поки є можливість влада РФ намагатиметься обходитися всіма можливими методами, не вдаючись до мобілізації. Яка, як пояснює видання, має політичні ризики для Кремля.

Читайте такожПрихована мобілізація триває в Росії: як не стати “гарматним м’ясом” та здатися в полон цілим — інструкція (ВІДЕО)

Раніше військовий експерт Владислав Селезньов припустив, що Путіну потрібна велика кількість “мобіків” і російські чиновники будуть для цього використовувати ресурс великих міст країни-агресора.

Нагадаємо, в Росії хочуть легалізувати електронні повістки. Тим часом із 1 квітня у росіян почався весняний призов. 11 квітня в РФ офіційно заборонили залишати країну чоловікам після отримання повістки до явки до військкомату. Держдума підтримала поправки.

Прямий ефір