“Екстремізм” у РФ виходить на новий рівень: чому Путін боїться ЛГБТ, пояснили правозахисники

Плакат учасниці акції протесту перед посольством Росії в Мадриді 2013 року, коли уряд ухвалив закон, що забороняє показувати гомосексуальність неповнолітнім. Фото: ap.org

Райдужні значки на одязі, паради, ходи, тематичні вечірки, поцілунок людей однієї статі або прапор ЛГБТ+ у громадському місці на території Росії загрожує тюремним ув’язненням.

Верховний суд РФ визнав “екстремістською” організацією і постановив заборонити “Міжнародний громадський рух ЛГБТ”. Тобто максимальне позбавлення волі за такий “екстремізм” — 12 років.

Експерти підкреслюють, найгірше те, що російські силовики тепер можуть як завгодно інтерпретувати рішення Верховного суду в боротьбі з секс-меншинами.

Неугодних режиму стало більше

Рішення про заборону діяльності ЛГБТ-руху вже набуло чинності, проте відповідальність за порушення заборон настане після 10 січня 2024 року.

“Міжнародний громадський рух ЛГБТ (лесбіянки, геї, бісексуали і трансгендерні люди)” — заборонена в РФ організація. Тільки такої організації не існує. Саме тому російські правозахисники дійшли висновку, що закон, скоріше, стане черговим важелем репресій перед президентськими виборами в країні.

“Створюється неймовірна ситуація, коли ніхто не знає, що там написано, ніхто не може ознайомитися з матеріалами справи, нічого не зрозуміло, і оскаржити теж ніхто не може, і представити свої аргументи. Якщо організації не існує, то відповідача теж не існує. І навіть якщо будь-який громадянин, будь-який ЛГБТ-активіст, будь-яка ЛГБТ-організація російська, не російська спробує це оскаржити, то цю апеляцію відхилять на формальних підставах, тому що вони не є учасниками цього процесу, не є зацікавленою стороною”, — пояснила голова юрдепартаменту Центру захисту прав людини “Меморіал” Наталя Секретарева.

Організація об’єднаних націй засудила рішення Верховного суду РФ.

“Ми шкодуємо про рішення ВС РФ затаврувати “Міжнародний ЛГБТ-рух” як “екстремістський”. Ніхто не повинен бути ув’язнений за правозахисну діяльність або позбавлений прав людини на підставі своєї сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності”, — заявили в ООН.

Дочка головного пропагандиста РФ Володимира Соловйова Катерина також не підтримала таке рішення суду у своїх соціальних мережах.

“Неіснуючі нешкідливі організації визнаємо екстремістськими, а ХАМАСу влаштовуємо прийоми в Кремлі. Навіть Оруелла б уже знудило від перенасичення. Нагадую, що за домашнє насильство в нас усе ще просто штрафи”, — заявила Катерина Соловйова.

Коментарі правозахисників

Як так сталося, що в Росії на законодавчому рівні взялися переслідувати секс-меншини? Чому низка російських експертів вважають цей закон прикриттям для переслідування противників війни РФ проти України? Кого зачепить у країні новий закон? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Іван Павлов, адвокат і засновник правозахисних проєктів “Команда 29” і “Перший відділ”;
  • Микола Полозов, адвокат, правозахисник, експерт із прав людини;
  • Олександр Подрабінек, російський правозахисник;
  • Дмитро Єловський, політичний коментатор, ведучий каналу “Ходорковский Live”.

ІВАН ПАВЛОВ: Рішення суду про заборону ЛГБТ не покажуть простим людям і правозахисникам

— Це той самий випадок, коли мені важко визначити з точністю весь задуманий сценарій Кремля. Варто, напевно, почекати для того, щоб подивитися, як це працюватиме на практиці. Але можу одне сказати: працюватиме погано.

Насамперед, це, звісно, спрямовано на активістів, на численні некомерційні організації, які залишаються поки що в Росії і працюють у цій сфері. Тепер їм буде працювати на порядок складніше. Не хочу сказати, що неможливо, тому що Росія славиться креативними підходами, і ми завжди знаходимо якісь підземні шляхи, і якщо треба, ми підемо в підпілля.

Мета — це активісти і некомерційні організації, які працюють у сфері ЛГБТ. Але “дубина” може прилетіти на голову просто людині, яка ніяк не пов’язана ні з яким активізмом, а просто веде відповідний спосіб життя.

Цей каток почав рух. І, на жаль, за кермом перебуває неадекватна особа, яка може побачити кримінал у чому завгодно. Є репресивний механізм, і він має якось працювати. Хтось, напевно, запитуватиме: а що у нас у плані упіймання ось такого роду ворогів — екстремістів у сфері ЛГБТ? І тут же з’явиться якийсь рядок у службовій статистиці, треба буде обов’язково його заповнювати наприкінці року.

Цей репресивний механізм, звичайно, був запущений Путіним. Він розростається. Кожен орган став репресивним. Наприклад, Мін’юст, який тепер відповідає за призначення іноземними агентами, веде облік небажаних організацій. Зараз у них буде ще один напрямок — ЛГБТ.

Рішення суду було проголошено ім’ям РФ. Написано: визнати таку-то організацію екстремістською і заборонити її діяльність на території Росії. А чому визнати — не написали і ніде не скажуть. Упевнений, що незважаючи на всі наші потуги дістати це рішення, влада перешкоджатиме цьому. Напевно, соромно, бо воно непереконливе.

МИКОЛАЙ ПОЛОЗОВ: Це ще один привід тримати населення в напрузі

— Це програма з посилення кремлівської влади, яка накидає все нові й нові мережі репресивних законів на населення Росії. Репресії зачіпають різні соціальні групи.

Тут важливо розуміти, що за цим рішенням Верховного суду піддаватимуться репресіям не тільки люди, які мають негетеросексуальну ідентичність, а й цілком собі гетеросексуальні люди, яких товариш майор розцінить як таких, що співчувають або підтримують ЛГБТ-рух. Тобто фактично це ще один репресивний зашморг, який натягнуто на шию населення. Мета одна — утримувати населення в покірності.

Якщо ми говоримо про РФ і про так зване правове поле всередині Росії, то це абсолютно природний розвиток фашистського режиму, в який зараз трансформується Росія. Це програма з посилення кремлівської влади, яка кидає все нові й нові мережі репресивних законів на населення Росії.

Ми бачимо, що адвокатів Олексія Навального посадили саме за участь у якомусь екстремістському співтоваристві, мабуть, адвокатському. І в цьому разі переслідування представників ЛГБТ-спільноти і співчуваючих — це переслідування за політичними мотивами. Воно ставить у зону ризику тих, хто їх підтримує. Тому, звичайно ж, захисту всередині Росії фактично ніякого не залишилося.

Єдина можливість захиститися, поки ще відкриті кордони за деякими напрямками, — виїхати з країни. Іншої можливості убезпечити себе, на жаль, немає.

Це відбуватиметься так само, як і в інших справах. Тобто візьмуть кілька знакових справ, де на прикладі конкретних жертв усім іншим показуватимуть, як держава розправляється з неугодними, змушуючи інших боятися.

Я не думаю, що це може набути справді масового характеру. Але десятки — сотні справ, безумовно, буде. Це і з одного боку, бажання силовиків прикрасити собі статистику, отримати нові звання, посади, бюджети, а з іншого боку, звісно ж, це бажання верховної влади залякати населення, зокрема й через такі репресії.

Ті, хто відкрито захищав представників ЛГБТ-спільноти, надавав їм підтримку, зараз перебувають у тій самій зоні ризику. Тому що застосування такого розмитого законодавства про екстремізм, де дуже багато чого віддають на відкуп конкретному слідчому, інтерпретація конкретних дій — усе це дає, звісно ж, широке поле для державного свавілля щодо цих людей.

ОЛЕКСАНДР ПОДРАБІНЕК: Це один з етапів дуже великого процесу, який веде Росію до тоталітаризму

— Що буде з представниками ЛГБТ? Поки що — нічого. Їх просто систематизують і визначають як деяку частину суспільства, на яку має бути спрямована ненависть усіх інших людей.

Це цілком традиційна політика тоталітарної держави, коли суспільство прагнуть розділити на певні групи, протиставити їхні інтереси і створити атмосферу ненависті в країні.

Це — основне завдання, і воно насправді стосується не тільки ЛГБТ. Держава, влада прагне знайти різні такі групи, які можна піддати суспільному остракізму. Наприклад, “Свідки Єгови”, яких зараз переслідують і дають дуже великі терміни…

В історії тоталітарних режимів це, загалом, доволі звична річ, коли, згадайте, у Радянському Союзі переслідували стиляг, колись переслідували інтелігенцію і дворянство. Створюються групи, на які має бути спрямована ненависть.

У нас суспільство досить консервативне, мало прожило в умовах свободи і ставиться до таких людей, як, скажімо, “Свідки Єгови” чи ЛГБТ, з певною підозрою, з недовірою. Загалом, значною мірою є негативне ставлення. І саме тому влада використовує їх для того, щоб зробити об’єктом переслідування.

Комусь обов’язково дадуть терміни, щоб показати дію закону і показати, наскільки жорстко влада ставиться до тих, хто якимось чином до неї не лояльний. А не лояльними вони вважають усіх, хто проявляє самостійну поведінку, незалежність мислення, нецензурні висловлювання, те, що не лягає в ідеологічну картину влади.

З’являтимуться нові групи, які перебуватимуть у таких самих загрозливих обставинах. Це вже зараз “п’ята колона” і “іноагенти”, люди, які орієнтовані на демократію, на західний спосіб життя. Це можуть бути євреї. Це цілком традиційні групи людей, до яких легко посіяти ненависть чи недовіру в суспільстві. Це можуть бути емігранти, це можуть бути люди, які одягаються не так, як заведено, дівчата, що фарбують волосся в різні кольори. І вже відомо, що на Кавказі їх піддають дискримінації. Це можуть бути, наприклад, дружини мобілізованих, які виходять із протестом проти того, що їхні чоловіки, брати перебувають на війні з Україною. Дуже різні групи людей піддаватимуться такому суспільному остракізму.

ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: Путін розраховує на підтримку “дрімучих” гомофобів

— Я думаю, що владі потрібна опора, і вона зараз спирається на найтемніші народні маси, найкровожерливіші, найпечерніші, середньовічні, і намагається саме цей актив якнайшвидше та найкраще примаслити, задобрити.

Звичайно, печерна гомофобія загалом не характерна для російського суспільства. Але я думаю, що кілька відсотків дрімучих людей, як у будь-якій країні, є. І для них, насправді, влада робить новорічний подарунок взамін на підтримку.

Треба давити будь-яку інакшість. Давайте не забувати про те, з кого Третій рейх почав репресії. Першою під каток фюрера потрапила його опозиція, а потім пішли по секс-працівницях, представниках народу рома і гомосексуалах.

Читайте також: За що у Росії переслідують ЛГБТ — розбір Мацуки

Прямий ефір