Збільшення експорту зернових з України на початку 2024 року збільшилося порівняно з аналогічним періодом 2023-го. Це стало можливо завдяки роботі, яку проводить Міністерство інфраструктури України та системі зернового ринку. Про це сьогодні, 14 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова громадської організації “Українська аграрна асамблея” Олександр Гапон.
Темпи експорту зерна з України у 2024 році на 20% перевищують торішній показник. Про це повідомляє Держприкордонслужба України та Мінагрополітики. Порівняно з минулим аналогічним періодом пшениці було експортовано 208 тис. тонн — більше на 7%, ячменю — більше втричі більше, ніж торік, і кукурудзи — на 17% більше, ніж 2023-го.
“Із самого початку ми говорили про те, що зернова угода з Росією — не довгострокова, хоча вона мала сенс бути на той момент, коли це все починалося. Але те, що відбувається зараз, — це результат великої роботи, яка поступово нарощувала обсяги експорту. Розмінування — це буде наступний крок, який дасть змогу розширити безпечний коридор проходу суден”, — зазначив експерт.
Гапон висловив думку, що до закінчення війни Україна не зможе повноцінно використовувати морський коридор.
“Але завдяки розширенню роботи по Дунайському коридору і, дасть Бог, наші польські партнери все-таки прийдуть сюди та перестануть блокувати роботу саме наземного транспорту на наших кордонах, то я думаю, що протягом цього року ми повинні дійти до 75-80% від експорту, який був до періоду війни. Це наша мета, покаже час і дай Боже, наші Збройні сили”, — вважає він.
Експерт звернув увагу, що Росія зараз може вивозити зерна більше, ніж Україна.
“Росія безперешкодно вивозить свої зернові через чорноморське узбережжя Туреччини, а ми вивозимо зерно з перешкодами. Останнім часом ми бачимо тенденції до збільшення експорту з України. Не тільки завдяки тому, що покращилася безпекова ситуація, ще дуже сильно вплинуло те, що страхові компанії почали працювати на нашому ринку за новими правилами: була домовленість про 50 млрд дол. загальної страхової суми. Це дуже допомогло”, — зауважив Гапон.
За його словами, зараз у портах Великої Одеси під завантаженням перебувають близько 40 суден.
Читайте також: Український “зерновий коридор” виходить на довоєнні потужності: які перспективи, розповіла Трофімцева
Нагадаємо, Румунія активно сприяє експорту зерна з України та планує збільшити обсяги транзиту української агропродукції.