Поки Україна зі своїми союзниками намагається врятувати світ від голоду, Росія продовжує порушувати домовленості. Після підписання представниками України, Туреччини, ООН та РФ угоди про коридор для експорту українського зерна Чорним морем менш ніж через добу російські війська завдали ракетного удару по Одеському порту. Внаслідок влучення двох ракет “Калібр” частково зруйновано інфраструктуру порту. Сховище із зерном не пошкоджене. Попри такі атаки з російського боку, Україна продовжує підготовку до експорту, повідомляє UA.
22 липня у Стамбулі “Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів” Україна підписала лише з Туреччиною та ООН. Таку ж дзеркальну угоду про коридор для експорту українського зерна Чорним морем Туреччина та ООН підписали з Росією. У документі зазначено, що під контролем України залишаються три порти: “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”.
“Це хороший початок. Насамперед, я хочу з надією дивитися в майбутнє, передусім тому, що ця війна створила багато проблем. Те, що було зроблено, було здійснено неправильно, і тепер вони розуміють, що це, наприклад, не тільки питання зерна, але й ціни на енергоносії та джерела енергії. Наявність природного газу створює серйозні економічні проблеми для західних економік. Прямим результатом став високий рівень інфляції. Тож від цього моменту можна очікувати, що це буде хороший старт і для російської, і для української сторони”, — каже експерт з міжнародної політики Айдин Сезер.
Не минуло й 24 годин, як у суботу вранці російська армія завдала ракетного удару по Одесі. Цілили в морський торговельний порт. Після удару спалахнула пожежа. По терміналу з зерном російські ракети “Калібр” не влучили.
“Очевидно, що метою ворога було влучити саме в Одеський морський торговельний порт. Чотири ракети типу “Калібр” були спрямовані саме в цьому напрямку. Дві з них були збиті силами ППО, дві влучили в об’єкти інфраструктури самого порту. Було влучання у насосну станцію”, — повідомила начальниця координаційного пресцентру Сил охорони та оборони півдня Наталія Гуменюк.
За словами ексміністра закордонних справ України Павла Клімкіна, обстрілом Одеського порту ракетами Росія посилає сигнал світу щодо подальших поступок та кроків назустріч Кремлю.
“Всі ми чули про ракетний удар Росії по Одеському порту. І багато хто не бачить тут жодної логіки. Але російський режим має чітку логіку, і логіка полягає в тому, щоб ще більше підняти ставки і показати всім: дивіться, те, що в нас є, — цього недостатньо. Тепер нам потрібно ще більше підняти ставки. Нам потрібна дискусія щодо подальшого ослаблення важелів стримування, і все, що відбуватиметься у майбутньому, залежить від нас. Адже головні тут ми. Це ідея Кремля. Але тепер йдеться про те, щоб ми всі об’єдналися: звичайно ж, ми — українці, турки, Захід. І щоб ми чітко сформулювали відповідь для Путіна: ні, ні та ще раз ні”, — сказав Клімкін.
Попри такі загрози з боку Росії, Україна продовжить підготовку до запуску експорту агропродукції з українських портів.
“Ми не довіряємо Росії, але довіряємо своїм партнерам та союзникам, саме тому Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів було підписано з ООН та Туреччиною, а не з Росією”, — заявив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Міністр зазначив, що ООН та союзники України сподіваються, що Стамбульська ініціатива зможе врятувати не лише економіку України, а й мільйони осіб від голоду.
“Цей документ не був жестом “доброї волі”, а результатом роботи Збройних сил України, які звільнили острів Зміїний. Що, своєю чергою, стало можливим завдяки підтримці наших союзників, які надають нам сучасну та ефективну зброю для захисту берегової лінії. Документ було підписано на українських умовах — жодних росіян у територіальних водах України, жодних поступок щодо санкцій”, — прокоментував Кубраков.
Туреччина, яка виступила посередником в угоді, зможе купувати зерно і в Росії, і в України за цінами нижчими за світові. Під час підписання документа обидві сторони пообіцяли, що Туреччина отримає переваги щодо цін на зерно та його придбання. Водночас його ціну країни-продавці встановлюватимуть самостійно.
“Завдяки цьому ми також зможемо купувати зерно для подальшого експорту. Звичайно, Україна та РФ самі визначатимуть країни постачання, їхні обсяги та ціни на зерно. Туреччина, згідно з підписаним документом, взяла на себе роль Секретаріату і в їхній торгівлі з іншими країнами виконуватиме функції у порівнянні з закордонними представництвами”, — заявив голова комісії з сільського господарства турецького парламенту Юнус Кіліч.
Експорт зерна здійснюватиметься із трьох портів: “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”. Термін дії угоди становить 120 днів із можливістю подовження. У Мінекономіки запевнили, що доходи від відкриття “зернового коридору” приноситимуть Україні 1 млрд дол. щомісяця.
Як повідомилося, Україна, Туреччина та Росія за підтримки Генсекретаря ООН Антоніу Гуттереша домовилися про сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна, супутніх продуктів харчування та добрив (зокрема, аміаку) з морських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний” протягом 120 днів із можливістю продовження цього терміну.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що військові запевнили його у стовідсотковому контролі підходів до українських портів у процесі виконання домовленості щодо розблокування українського експорту.
Читайте також: Кубраков: Експорт зерна стартує з порту “Чорноморськ”. Протягом двох тижнів запрацюють “Одеса” та “Південний”