Економіку Китаю лихоманить — що це означає, пояснив Пендзин

Пекін. Фото: ap.org

Китайську економіку дуже довго “надували” інвестиції, зокрема, зі США та Європи, туди приходили дуже великі гроші, у високотехнологічні китайські галузі, тому що в Китаї завжди була дешева робоча сила. Тому виробляти товар у Китаї було вигідніше, ніж, наприклад, у Європі, тому що заробітна плата європейця була в рази вищою, ніж зарплата китайця. Зараз ситуація докорінно змінилася. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Зараз, за його словами, зарплати підросли в паритеті, американський уряд заборонив інвестиції у високотехнологічні китайські галузі, китайський уряд заборонив передання високоінтелектуальних технологій для подальшого виробництва.

“Це означає, що основою внутрішнього ринку Китаю замість інвестицій стають доходи китайських громадян. Більше гроші брати нізвідки — тільки внутрішнє споживання. Цього внутрішнього споживання замало, щоб забезпечити величезний виробничий апарат попитом. Китайська економіка почала різко сповільнюватися. Немає внутрішнього попиту на товари, які ця китайська економіка виробляє. Це дуже примітивне пояснення, що відбувається в реальній дійсності”, — сказав Пендзин.

Проблема в тому, пояснив економіст, що подальше нарощування зовнішньоекономічних зв’язків неможливе без поглиблення технологічного розвитку цих виробництв.

“Американці, які є носіями ноу-хау, інтелектуальної власності, не дають її зараз у Китай, різко обмежили. З огляду на те, що розвивати виробництво неможливо без інвестицій, а інвестиції не приходять, цей рівень, який досягнуто зовнішньоекономічного обороту, знижуватиметься. Тому що європейський і американський ринки, як найбільш ємні, переходитимуть на купівлю тих нових товарів, які створюватимуться в інших країнах, тому що Китай уже буде не в змозі їх виробляти — туди ноу-хау не прийшли”, — каже він.

На сьогодні той самий Apple розміщує виробництва власних гаджетів уже в інших країнах, а не в Китаї. Ілон Макс створює нові обсяги виробництва в інших країнах, а не в Китаї.

“Тобто на сьогоднішній момент відбувається перенаправлена зміна акцентів щодо подальшого розвитку технологій в інших країнах, а не в Китаї”, — зазначив Пендзин.

Він акцентував, що в реальній дійсності світом керує той, хто має інформацію, хто є власником інтелектуальної власності.

“Китай вирішив, що йому потрібен багатополярний світ, щоб він керував світом, зокрема тому, що він виробляє великий обсяг товарів. Але водночас він забув, що він виробляє ці товари за ліцензіями і патентами, винайденими в інших країнах. Уроки російської агресії в Україні показали, що є речі, які мають вироблятися на території, яка є вашою власною. Є речі, які не можна завозити по імпорту. Це все те, що стосується створення військової техніки. А військова техніка сьогодні дуже жорстко пов’язана з комп’ютеризацією. Тому американці зараз починають вкладати шалені гроші і всі інвестиції у високотехнологічні речі розгортають для відтворення виробництва у власній країні”, — резюмував Олег Пендзин.

https://www.youtube.com/watch?v=7OGWM9-jHkI

Читайте також: На кону світове лідерство: як США і Китай намагаються перезапустити відносини, розповів аналітик

Нагадаємо, як заявила міністерка торгівлі США Джина Раймондо за підсумками свого візиту до Китаю, США відхилили прохання китайських офіційних осіб про скорочення експортного контролю. Водночас сторони узгодили кроки щодо зниження торговельної напруженості й оголосили про створення нового механізму зв’язку для обговорення питань експортного контролю та інших торговельних проблем.

Прямий ефір